Technologie » Komputery

Atramentówka czy laserówka – oto jest pytanie

W ostatnim czasie znacznie spadły ceny drukarek laserowych, w związku z tym wzrosła ich popularność na rynku. Jednak wybierając pomiędzy drukarką atramentową a laserową warto znać podstawowe różnice pomiędzy nimi.

Drukarki atramentowe wykorzystują do druku umieszczony w kartridżu tusz barwnikowy lub pigmentowy, który przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy drukarki wstrzeliwany jest na zadrukowywane podłoże.

Sposób działania drukarki laserowej jest o wiele bardziej skomplikowany - do druku wykorzystywany jest laser, który umożliwia umieszczenie na papierze cząstek tonera, które następnie są rozgrzewane, co powoduje "przylepianie się" tonera do kartki papieru.

Największą zaletą drukarki atramentowej jest możliwość wydruku wysokiej jakości wydruków kolorowych np. zdjęć i obrazów. Z kolei drukarki laserowe pozwalają na wydruk tekstu w znacznie lepszej jakości niż atramentówki, nie nadają się jednak do wydruków wysokiej jakości kolorowych zdjęć. Co prawda dostępne są kolorowe drukarki tego typu, jednak są dużo droższe, nie mówiąc już o tonerach w każdym kolorze palety RGB. Co więcej, mimo wysokich cen jakość wydruku pozostawia wiele do życzenia.

Drukarki atramentowe mają jedną podstawową wadę - wysokie koszty eksploatacji. Kupując drukarkę laserową możemy liczyć na niższe koszty użytkowania - tonery są dosyć drogie, ale można na nich wydrukować znacznie więcej tekstu niż w przypadku atramentówek.

- W zależności od producenta i modelu drukarki atramentowej komplet oryginalnych tuszy kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dużo tańszym rozwiązaniem jest kupno zamienników - ich ceny wahają się od 12 do 95 złotych brutto. A jeden kartridż wystarcza na około 300-400 stron tekstu - mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu internetowego z taśmami, tuszami i tonerami www.e-atramenty.pl - Tonery do drukarek laserowych kosztują ponad 100 złotych, ale wystarczają na kilkukrotnie większa ilość wydruków - dodaje.

Drukarka atramentowa ma jeszcze jedną znaczącą wadę - nieużywane przez dłuższy czas tusze często zasychają. Dodatkowo proces wydruku w przypadku atramentówek jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku drukarek laserowych.

- W ciągu ostatnich lat sprzedaż tonerów do drukarek laserowych wzrosła kilkukrotnie, co świadczy o wzroście popularności tego typu produktów. Kiedyś kupowały je głównie przedsiębiorstwa, dziś coraz więcej z nich nabywają odbiorcy indywidualni - dodaje Dariusz Hartmann.

Podsumowując, wybór pomiędzy drukarką atramentową i laserową uzależniony jest przede wszystkim od planowanego zastosowania. Jeżeli potrzebujemy drukarki do wydruków w kolorze i nie przeszkadza nam, że jest przy drukowaniu monochromatycznym droższa w eksploatacji wybieramy atramentówkę. Z kolei idealną dla osób drukujących jedynie na czarno jest szybsza i bardziej ekonomiczna laserówka.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »