Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Badania dla osób starszych - pakiet 60+
Zobacz więcej zdjęć » |
Niechęć do badań jest dość powszechna, zwłaszcza wśród osób starszych, które często nie chcą chodzić do lekarza, bagatelizują wykonywanie profilaktycznych badań czy unikają pobytów w szpitalu. Wiele z nich nie może należycie kontrolować stanu zdrowia ze względów finansowych. Niestety w Polsce programy profilaktyczne są znacznie słabiej rozwinięte i mniej popularne niż w krajach Europy Zachodniej. Tymczasem wczesna profilaktyka pozwala na zminimalizowanie ryzyka np. chorób nowotworowych, niejednokrotnie pozwala też na szybkie i całkowite wyleczenie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jeśli mamy w otoczeniu osoby starsze, właśnie dziś w dniu ich święta przypomnijmy im, że warto wykonywać badania profilaktyczne. To ich prawo i przywilej. Korzyści są nie do przecenienia – wczesna diagnoza może przyczynić się do przedłużenia dobrego zdrowia,
a nawet do uratowania życia.
„Laboratoria Synevo opracowały specjalny program badań skierowany do seniorów. Pakiet 60+ zawiera podstawowe badania, takie jak: albumina, fosfataza alkaliczna, ALT, wapń, cholesterol całkowity, kreatynina, badanie ogólne moczu, morfologia, białko całkowite, triglicerydy, kwas moczowy, glukoza. Powinny wykonywać je profilaktycznie wszystkie osoby po sześćdziesiątym roku życia - najlepiej regularnie, nawet raz do roku - i może je zlecić lekarz podstawowej opieki medycznej”. - mówi dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.
Profil Synevo dla osób starszych 60+ zawiera badania:
- ALB – albumina, która jest głównym białkiem surowicy syntetyzowanym w wątrobie. Pełni funkcję transportową dla wielu składników wewnątrzustrojowych i zewnątrzpochodnych oraz utrzymuje prawidłową objętość krwi. Badanie wykonywane w chorobach wątroby, nerek, zaburzeniach odżywiania i zaburzeniach gospodarki wodnej.
- ALP - fosfataza alkaliczna ALP jest enzymem występującym głównie w kościach, wątrobie, kanalikach nerkowych i komórkach śluzówki jelit. Badanie wykonywane w chorobach wątroby, żółtaczkach, chorobach kości, chorobach nowotworowych.
- ALT - aminotransferaza alaninowa ALT jest enzymem produkowanym głównie w wątrobie
i mięśniach. Wzrost aktywności ALT obserwuje się w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, zespole zmiażdżenia, niewydolność krążenia, zawale mięśnia sercowego.
- CA – wapń, który obok fosforanów jest podstawowym badaniem w diagnostyce zaburzeń metabolizmu kostnego. Jest on też niezbędny w wielu procesach i przemianach ustrojowych. Zarówno nadmiar (hiperkalcemia) jak i niedobór (hipokalcemia) mogą być przyczyną zaburzeń metabolizmu oraz objawem różnych chorób.
- CHOL - cholesterol całkowity, którego podwyższony poziom jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych i ich powikłań: choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu.
- KREA – kreatynina. Jej stężenie w surowicy zależy zarówno od masy mięśniowej, jak i sprawności wydalniczej nerek, to najczęściej wykorzystywany wskaźniki oceny stopnia niewydolności nerek.
- MOCZ - badanie ogólne moczu jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań laboratoryjnych. Zwykle ma znaczenie badania przesiewowego i jest wykonywane w diagnostyce chorób nerek i innych narządów.
- MORF-5D - morfologia analizator 5 diff. Morfologia krwi obwodowej jest również jednym z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych. Analiza polega na ocenie jakościowej i ilościowej elementów komórkowych krwi.
- TP - białko całkowite. Białka osocza różnią się budową i pełnią różne funkcje. Wartości podwyższone białka całkowitego występują m.in. w przewlekłych stanach zapalnych, chorobach autoimmunizacyjnych, przewlekłych chorobach wątroby, chorobach układu chłonnego, odwodnieniu. Wartości obniżone wskazują na niedobór białka w diecie, niedożywienie, zaburzenia wchłaniania, choroby wątroby i nerek, nowotwory, biegunki, rozległe oparzenia, krwawienia, wysiłek fizyczny, wysoką gorączkę, przewodnienie.
- TRIG – triglicerydy stanowią główną formę magazynowania kwasów tłuszczowych i są głównym źródłem energii u ludzi. Triglicerydy magazynowane są głównie w komórkach tłuszczowych, skąd uwalniane są do krążenia w stanie poresorbcyjnym.
- UA - badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy jest wykorzystywane do monitorowania funkcji nerek. Wartości podwyższone występują także w dnie moczanowej, kamicy nerkowej, łuszczycy, chorobach hematologicznych, otyłości, cukrzycy i innych zaburzeniach.
- GLU-O – glukoza. Oznaczanie stężenia glukozy we krwi wykorzystywane jest w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia pacjentów z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów - cukrzyca, nietolerancja glukozy, choroby trzustki i inne. Wskazaniem są również badania profilaktyczne i kontrolne oraz ciąża.
Pakiet badań Profil 60+ proponowany przez laboratoria Synevo został stworzony z myślą
o osobach dojrzałych. Statystyki wskazują, że ryzyko zachorowania na wiele chorób, również nowotworowych wzrasta wraz z wiekiem. Dobrze pamiętać także o badaniach w kierunku wykluczenia raka piersi, raka jelita grubego czy raka prostaty, które są jednymi
z najczęściej występujących nowotworów po 50 roku życia. Dbajmy o osoby starsze troszcząc się o ich zdrowie, namawiajmy ich do profilaktycznych badań, uświadamiajmy, przypominajmy, nie tylko dziś.
Więcej na ten temat: www.synevo.pl
Komentarze (0)