Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Badania laboratoryjne – co możemy z nich wyczytać?

Badania laboratoryjne – co możemy z nich wyczytać?
Zobacz więcej zdjęć »
Profilaktyka powinna stanowić dla nas pierwszy i najważniejszy element troski o zdrowie. Regularne badania sprawią, że nawet w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów, będziemy mogli szybko i skutecznie podjąć leczenie.

Współcześnie posiadamy wiele możliwości wykonania badań m.in. laboratoryjnych, bez konieczności wcześniejszych zapisów i oczekiwania w długich kolejkach. Jaką rolę powinny pełnić w naszym życiu? Co możemy z nich wyczytać i dlaczego są niezbędne dla zachowania pełni zdrowia i dobrego samopoczucia – odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dlaczego badania laboratoryjne są tak ważne?

Zakres badań, który kilkanaście lat temu pojawił się na „rynku” medycznym, dziś stanowi jedynie wstęp do dalszej pogłębionej diagnostyki. Medycyna nieustannie się rozwija, a większość z nich jest dla nas dostępnych „na wyciągnięcie ręki”. Wciąż jednak wielu z nas nie posiada podstawowej wiedzy o tym, jakie badania (i jak często) powinniśmy wykonywać, aby odpowiednio dbać o zdrowie. Na szczególną uwagę zasługują badania laboratoryjne, które dostarczają nawet od 60 do 90 proc. wszystkich informacji, niezbędnych do podjęcia przez specjalistę decyzji o sposobie leczenia. Przede wszystkich pozwalają wykryć i zdiagnozować potencjalne zagrożenia już w bardzo wczesnej fazie rozwoju, dzięki czemu przyspieszają i ułatwiają powrót do zdrowia. Pamiętajmy, że odpowiednia profilaktyka daje możliwość szybkiego rozpoznania symptomów choroby i niedopuszczenia do jej dalszego rozwoju, dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań i konsultowanie ich z lekarzem specjalistą, nawet wtedy, kiedy nasze wyniki znajdują się w przyjętych normach medycznych.

Badania profilaktyczne – dlaczego ich unikamy?

Dlaczego jednak, mimo olbrzymich korzyści wciąż tak rzadko decydujemy się na wizytę u specjalisty? Podstawowym elementem jest strach – boimy się zarówno samych badań, jak i wyników, które możemy uzyskać podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Po drugie, żyjemy w dobie Internetu i szerokiej dostępności wiedzy z każdej dziedziny naszego życia. Dlatego, bardzo często korzystamy z forów internetowych, gdzie „konsultujemy” nasze objawy, wyciągamy wnioski i sami poszukujemy sposobów leczenia. Zapominamy jednak, że podobne objawy może dawać wiele chorób, dlatego tak istotne jest szczegółowe rozpoznanie, z którą z nich mamy do czynienia. Co jeszcze „zniechęca” nas do wizyty u specjalisty?

Jestem za młody, żeby się badać!

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów jest przekonanie, że z racji młodego wieku można nie zwracać uwagi na konieczność przeprowadzania badań profilaktycznych. Młodość stanowi jednak jeden z najbardziej nietrafionych argumentów – musimy bowiem pamiętać, że nasza metryka nie stanowi skutecznej zasłony przed wieloma chorobami, które mogą być uzależnione od innych elementów np. predyspozycji genetycznych (np. historii chorób występujących w rodzinie), stylu życia (w tym diety, aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy), a także czynników ryzyka, takich jak np. miejsce zamieszkania (m.in. wyższe zanieczyszczenie powietrza). Jak widzimy, każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Czy możemy skutecznie zminimalizować ich skutki? Z pomocą przychodzą nam badania profilaktyczne (w tym laboratoryjne), które pozwolą odpowiedzieć na niezbędne pytania, a lekarzowi dadzą możliwość wdrożenia skutecznego leczenia (w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości). Specjalista zarekomenduje nam wówczas wykonanie pogłębionych badań i na ich podstawie zaleci podjęcie dalszych, ewentualnych kroków medycznych.

Nie mam na to czasu!

Kolejnym argumentem, którym próbujemy usprawiedliwić rzadkie wizyty u lekarza, jest chroniczny „brak czasu”. Oczywiście, nikt nie może podważyć roli jaką w naszym życiu pełni rodzina, aktywność zawodowa czy realizacja pasji. Pamiętajmy jednak, że zdrowie stanowi jedną z głównych gwarancji pełnej satysfakcji i osiągnięcia założonych celów. Warto zaznaczyć, że badania profilaktyczne są obecnie dostępne dla każdego z nas, dlatego tym bardziej powinniśmy przestać się usprawiedliwiać i podjąć działania, które będą stanowiły korzyść zarówno dla nas, jak i dla naszych najbliższych. Badania możemy wykonać bowiem niemal w każdym momencie dnia, zachowując jedynie minimalne warunki, które pozwolą uzyskać odpowiedni wynik. W przypadku badań laboratoryjnych, niezwykle ważnym elementem jest zgłoszenie się do lekarza na czczo, a godzinę przed pobraniem krwi warto wypić przynajmniej 1 litr wody, aby nasza krew stała się „łatwiejsza” do pobrania.

Wielokrotnie pytam moich pacjentów, dlaczego tak często odkładają wizytę u lekarza i wykonanie podstawowych badań profilaktycznych, które przecież mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Wówczas, najczęstszą odpowiedzią jest zwrócenie uwagi na brak czasu i mnogość obowiązków, które skutecznie uniemożliwiają wizytę u specjalisty czy w laboratorium. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że wszystkie wymagane i rekomendowane badania możemy wykonać niemal w każdej chwili i to bez konieczności rejestrowania się na dany termin. Przykładowo, w Centrum Medycznym Damiana przeprowadzamy tzw. Twój Raport Zdrowia, który wykonywany jest w ciągu jednej wizyty w przychodni. Pacjent uzyskuje kompleksowe wyniki już po trzech dniach, a w raporcie znajdują się dodatkowo informacje o tym, które wskaźniki odbiegają od zalecanych norm, jak interpretować wyniki i z jakim specjalistą należy się skonsultować, w przypadku nieprawidłowych wyników. Na taki przegląd zdrowia może zgłosić się każdy – wystarczy na czczo pojawić się w jednej z naszych placówek i poddać się badaniom.” – komentuje lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznym Damiana.

Dużym udogodnieniem dla pacjentów jest fakt, że proponowane badania są spersonalizowane oraz dostosowane zarówno do wieku, jak i płci pacjentów. Ostateczny raport zawiera zestawienie wskaźników naszego organizmu, które dotyczą systemu immunologicznego (morfologia, CRP), tarczycy (TSH), nerek (kreatynina, AGFR, potasu, sodu), serca (cholesterol, triglicerydy), trzustki (glukoza) oraz wątroby (ALT, ASL).

Więcej informacji na temat badań, ich opisu i interpretacji oraz wskazówki dotyczące dodatkowej konsultacji lekarskiej, można uzyskać na stronie internetowej dol.damian.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »