Firma » Finanse
Barometry kryzysu - Ifo Business Climate
Zobacz więcej zdjęć » |
Jest to jeden z głównych indeksów w Europie, będący dobrym indykatorem sytuacji gospodarczej, nie tylko w Niemczech, lecz również w Strefie Euro oraz UE.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Określany często mianem indeksu Instytutu Ifo. Należy dodać, że "Ifo" jest skrótem od terminu "Information und Forschung" (informacja i badanie).
Podstawą do obliczeń indeksu są wyniki comiesięcznych sondaży przeprowadzanych wśród około 7000 przedsiębiorstw sektora przetwórczego, budownictwa, handlu hurtowego i detalicznego.
Podczas sondażu przedsiębiorcy ze wszystkich landów oceniają bieżący poziom sytuacji biznesowej (koniunktury). Możliwe oceny to: dobra, zadowalająca, zła. Ponadto przedstawiają oni własne oczekiwania (prognozy), co do kształtowania się koniunktury w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Posiadają do wyboru następujące odpowiedzi: lepsza, bez zmian, gorsza.
Na podstawie otrzymanych odpowiedzi są obliczane salda ocen. Pierwsze dotyczy oceny bieżącej sytuacji biznesowej - stanowi różnicę procentów pomiędzy odpowiedziami „dobra" i „zła". Drugie saldo odpowiedzi, dotyczące oczekiwań, jest obliczane jako różnica pomiędzy odpowiedziami „lepsza" i „gorsza".
Indeks Ifo Business Climate opiera się na dwóch subindeksach: (i) Ifo Business Situation (dotyczy bieżącej sytuacji) oraz (ii) Ifo Business Expectations (dotyczy oczekiwań biznesowych). Jego wartość stanowi średnia geometryczna obydwu subindeksów.
Przy kalkulacji wartości indeksu Ifo Business Climate, jak również jego dwóch składowych (subindeksów) podstawę odniesienia stanowi średnia z 2000 r.
Spadek indeksu poniżej 85 świadczy o poważnych problemach w gospodarce.
Najwyższy odczyt indeksu Ifo Business Climate na poziomie 109,1 odnotowano w grudniu 2006. Następnie miała miejsce kwartalna korekta, po czym indeks znów wzrastał osiągając kolejny szczyt w kwietniu 2007 r. Jednak był on już na niższym poziomie. Trend spadkowy rozpoczął się. Po czerwcu 2008 r. nastąpiło przyspieszenie spadków. Kryzys finansowy ujawnił się w pełni we wrześniu. Oznacza to, że Ifo dał sygnał nadchodzącego kryzysu kilkanaście miesięcy wcześniej.
Od grudnia 2008 r. tempo spadków indeksu zmniejszyło się. W marcu 2009 r. osiągnął on najniższą w historii wartość na poziomie 82,1. Przedsiębiorstwa zaraportowały o pogorszeniu sytuacji a także pesymistycznie postrzegały najbliższe sześć miesięcy. Wiele firm, szczególnie eksportujących zamierza zmniejszyć zatrudnienie.
W latach 2001-2006 indeks oczekiwań by wyższy, niż indeks bieżącej sytuacji, co świadczy o optymiźmie przedstawicieli gospodarki. Od 2006 r. mamy do czynienia z sytuacją odwrotną - indeks oczekiwań, co do przyszłości znalazł się poniżej indeksu opisującego aktualną sytuację. Dowodzi to pesymizmu wśród niemieckich przedsiębiorców. Jednak od początku 2009 r. odnotowano wzrost indeksu oczekiwań, co świadczy, że odradza się optymizm w kręgach gospodarczych Niemiec.
Warto dodać, że gospodarka niemiecka boryka się od kilkunastu miesięcy z poważnymi problemami, o czym świadczą coraz gorsze wskaźniki ekonomiczne. Trend spadkowy indeksu Ifo świadczy o braku sygnałów zakończenia recesji w Niemczech. To rzutuje na sytuację w całej Europie, w tym Unii Europejskiej, gdyż Niemcy są największą potęgą gospodarczą na naszym kontynencie i czwartą na świecie.
Jan Mazurek
Główny Analityk
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)