Technologie » Komputery

Baza danych Oracle 12c v2 dostępna w modelu cloud-first

Biuro badawcze Ovum opublikowało niedawno raport „The Cloud-First Strategy of Oracle Database 12c Release 2”, w którym szczegółowo opisuje strategię Oracle oferowania tej wersji bazy danych, jako podstawowej platformy dla Chmury.


W momencie publikacji raportu wersja 12.2c była ogólnie dostępna we wszystkich usługach Oracle Cloud Database Services, w tym w nowej usłudze Exadata Express Cloud Service, stanowiącej podstawowy poziom usługi Oracle DBaaS. 

Opinia Ovum 

Chmurę coraz trudniej jest zignorować: zgodnie z najnowszym badaniem Ovum „ICT Enterprise Insights” w 2017 roku 40–45% przedsiębiorstw planuje zwiększyć wydatki na chmurę. Oracle przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady chmurę wdroży ok. 80% jej klientów. 

Oracle wprowadził istotną aktualizację bazy danych, aby nadążyć za trendami w dziedzinie wdrożeń chmury, modelu obsługi wielu klientów i integracji wielkich zbiorów danych. Głównym czynnikiem wyróżniającym Oracle jest najlepsze na rynku podejście do baz danych używanych przez wielu klientów: pojedyncze kontenery bazy danych (PDB — pluggable database containers). 

Warto również zwrócić uwagę na zastosowanie przez Oracle shardingu, czyli rozmieszczania danych w różnych partycjach baz danych, co stanowi lżejszą, bardziej nowoczesną alternatywę dla modelu Oracle Real Application Clusters w przypadku rozproszonego przetwarzania transakcji w skali internetowej. Lepsza integracja ze środowiskiem Hadoop udostępnia natomiast nowe sposoby dołączenia narzędzi do analizy wielkich zbiorów danych.

Najważniejsze wnioski raportu

Wiele rozszerzeń do Database 12.2c opracowano z myślą o chmurze. Funkcje takie jak sharding* dobrze się nadają do chmury, ponieważ to właśnie tam będą prawdopodobnie uruchamiane największe obciążenia.
 
Database 12.2c zawiera szereg rozszerzeń usprawniających obsługę danych w modelu obejmującym wielu użytkowników, a także integrację z narzędziami do analizy wielkich zbiorów danych. 
 
Wersja ta udostępnia również inne funkcje, które z pewnością będą atrakcyjne zarówno dla klientów chmurowych, jak i tych korzystających z bazy danych w środowisku lokalnym. Najważniejsze z nich to możliwość wprowadzenia rozszerzeń w celu uwzględnienia różnych rodzajów danych (np. JSON, tekst, wykresy) oraz obsługi wielkich zbiorów danych, co na pewno spodoba się dotychczasowym klientom korzystającym z bazy danych w środowisku lokalnym

*) Sharding umożliwia horyzontalne partycjonowanie bazy danych, dzięki czemu może ona działać na wielu węzłach bez współużytkowania zasobów przez poszczególnych klientów (każdy węzeł jest niezależny, ma swoją własną moc obliczeniową i pamięć masową).


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »