Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Bezboleśnie, nieinwazyjnie i bezpiecznie
Zobacz więcej zdjęć » |
Obawa przed badaniem? Niepotrzebnie. Endoskopia kapsułkowa to naprawdę wygodne i bezbolesne badanie. Jak przebiega? Pacjent połyka kapsułkę, która przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego - zgodnie z naturalną perystaltyką - automatycznie robi zdjęcia. Są one kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu umieszczonego na specjalnej kamizelce, którą pacjent nosi podczas badania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej całego jelita cienkiego, co do niedawna nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie tego właśnie fragmentu przewodu pokarmowego.
Metody tej nie można jednak wykorzystać u osób ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zniekształceniami w przewodzie pokarmowym, zaparciami, zwężeniami, pęknięciem, przetoką, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym medycznym sprzętem elektronicznym, z ostrym zapaleniem jelit, ciężką niedokrwistością z braku żelaza lub popromiennym zapaleniem jelita grubego oraz u kobiet w ciąży.
Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Pacjent połyka kilkugramową kapsułkę, która wielkością przypomina tabletkę witaminową. Kapsułka przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego automatycznie robi zdjęcia w ilości 2/s, co daje ok. 50-60 tys. zdjęć. Po około 8 godzinach pacjent oddaje kamizelkę z rejestratorem. Lekarz, wykonujący badanie - za pomocą specjalnego oprogramowania dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra.
Z opisanej wyżej, najnowocześniejszej obecnie metody diagnostycznej najdłuższego fragmentu przewodu pokarmowego - jelita cienkiego, tzw. systemu endoskopii kapsułkowej, od czerwca 2009 roku korzysta i oferuje swoim Pacjentom również Prywatna Lecznica Certus.
Nadesłał:
adStone
|
Komentarze (0)