Społeczeństwo » Społeczeństwo

Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych

Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych
Zobacz więcej zdjęć »
Polacy powoli przekonują się do płatności bezgotówkowych – z roku na rok wzrasta liczba użytkowników kart płatniczych i coraz większy procent kart stanowią te z funkcją płatności za pomocą zbliżenia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Do szerszego wykorzystywania możliwości kart płatniczych zachęca Grzegorz Lange z Mera-Serwis i Mera-Systemy, firm dostarczających biletomaty bezgotówkowe do warszawskich autobusów miejskich.
Według badania Narodowego Banku Polskiego dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków, przytłaczającą większość transakcji płatniczych Polaków stanowią płatności tradycyjne, czyli gotówkowe*. Tylko 16,5 proc. wszystkich transakcji stanowią te przy użyciu karty płatniczej. „Z tego badania wynika, że wielu ludzi w Polsce ma wciąż ograniczone zaufanie do płatności bezgotówkowych” – mówi Grzegorz Lange z firm Mera-Systemy i Mera-Serwis. „Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zabezpieczenia bankowe wymagane przez unijne i polskie prawo oraz stosowane indywidualnie przez banki sprawiają, że nasz system płatności jest bezpieczny. Dlatego chcemy o tym mówić i zachęcić jak najwięcej ludzi do korzystania z bezgotówkowej formy rozliczeń – dodaje.
Bezpieczne płatności bezgotówkowe
Dla niektórych osób gotówka jest wciąż główną formą rozliczeń, postrzeganą jako bardziej bezpieczna lub prosta i często trudno ich przekonać do łatwiejszych i szybszych płatności bezgotówkowych.  Nie można nie docenić wygody i bezpieczeństwa płatności kartą podczas codziennych zakupów. Stosując kartę nie musimy martwić się o gotówkę i możemy od razu kupić to, co chcemy. W dzisiejszym świecie jest to po prostu wygodniejsze. W wypadku zgubienia lub kradzieży gotówki, raczej jej nie odzyskamy, natomiast jeśli zgłosimy do banku kradzież lub zgubienie karty, bank od razu ją zastrzega i nie ponosimy odpowiedzialności za transakcje, których nie dokonaliśmy. Karty płatnicze mają szereg zabezpieczeń i certyfikatów, nad którymi czuwają organizacje zajmujące się ich wydawaniem i kontrolą – Visa i MasterCard.
Płatności zbliżeniowe
Płatności zbliżeniowe to obecnie najbardziej nowoczesna i wygodna forma płatności. Podczas transakcji nie dochodzi do kontaktu stykowego karty z terminalem płatniczym – nie musimy przeciągać paskiem karty przez terminal ani jej do niego wkładać. Wystarczy jedynie zbliżyć kartę do właściwego miejsca, transakcja dokonuje się w ułamku sekundy. Karty zbliżeniowe zachowują jednocześnie możliwość płatności w terminalach, w internecie oraz wypłaty gotówki z bankomatu. „Największe zalety płatności zbliżeniowych to wysokie bezpieczeństwo związane z zastosowaniem chipu w karcie oraz ich wygoda i szybkość – płatność zajmuje dosłownie kilka sekund” – mówi Grzegorz Lange. „Płatności zbliżeniowe mają najlepsze zastosowanie w transakcjach, w których najwięcej czasu zajmuje sama płatność, tak jak w przypadku zakupu biletu na przejazd komunikacją miejską czy doładowanie niewielką kwotą telefonu pre-paid. Zakup biletu lub doładowania telefonu w biletomacie bezgotówkowym, przy użyciu karty zbliżeniowej, w miejscu o ograniczonej powierzchni, w którym jest zastosowany monitoring – takim jak autobus – jest wyjątkowo bezpieczny” – przekonuje.
Działanie karty zbliżeniowej
Karty działające w technologii zbliżeniowej – PayPass i payWave – posiadają zaawansowany, zminiaturyzowany układ scalony. Transakcja odbywa się poprzez specjalne czytniki zbliżeniowe, będące częścią terminala płatniczego. Wystarczy zbliżyć kartę na odległość kilku milimetrów. Autoryzacja następuje automatycznie, w ułamku sekundy i płatność wysyłana w ramach określonej sieci systemu płatniczego (Visa lub MasterCard).
System płatności kartą bez konieczności użycia kodu PIN od około dwóch lat robi w Polsce zawrotną karierę. W I kwartale 2013 roku Polacy korzystali z 33,6 mln kart płatniczych, z czego 16,3 mln kart (czyli ponad 48 proc.) było z funkcją zbliżenia*. Warto wiedzieć, że w przypadku płatności kartą z PayPass i payWave nie musimy używać kodu PIN, jeśli kwota jest do 50 PLN. „Ponieważ w przypadku kart bezdotykowych istnieje ryzyko, że obca osoba będzie mogła anonimowo dokonać wielu transakcji poniżej 50 PLN, banki monitorują i kontrolują ilość oraz częstotliwość transakcji, nakładając dodatkowo limit płatności bez potwierdzenia kodem PIN. Jeśli takich transakcji jest zbyt dużo, możliwość płatności bez potwierdzenia kodem zostaje zablokowana do momentu użycia kodu PIN” – mówi Grzegorz Lange.
Bezpieczne i wygodne płatności w autobusie
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy korzystaniu z biletomatów bezgotówkowych, które funkcjonują już w 740 warszawskich autobusach, są takie same, jak przy korzystaniu z bankomatu czy dowolnego terminalu płatniczego. „Warto podkreślić, że zakup biletu lub naładowanie karty miejskiej w biletomacie bezgotówkowym jest bezpieczne, szybkie i proste. Ponieważ świat wciąż przyspiesza, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, poszukujemy rozwiązań, które ułatwią nam życie. Dlatego błyskawiczne i bezpieczne transakcje bezgotówkowe, których możemy dokonywać w trakcie codziennej czynności, takiej jak podróż autobusem, mają dużą przyszłość” – podkreśla Grzegorz Lange.

*  Zwyczaje płatnicze Polaków, Narodowy Bank Polski, Departament Systemu Płatniczego, maj 2013



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katarzyna.prochniak@globalbrand.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »