Technologie » Internet
Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2009: Podsumowanie
Zobacz więcej zdjęć » |
Przebadane zostały następujące miasta: Toruń, Warszawa, Poznań, Lublin, Katowice, Kraków, Łódź, Gdańsk, Sopot oraz Gdynia (liczone razem jako Trójmiasto).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Badania polegały na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.
Badania zostały przeprowadzone na wcześniej ustalonych trasach. Sieci były wykrywane podczas jazdy samochodem oraz spacerów między blokami. Łączna długość tras wyniosła 138 km, a liczba przebadanych sieci sięgnęła prawie 14 tysięcy.
"W dotychczasowych raportach można było jedynie porównać jedno miasto do drugiego, nie inaczej jest tutaj", mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. "Dopiero za kilka miesięcy, kiedy ruszy kolejny cykl badań w tych samych aglomeracjach i na takich samych trasach, możliwe będzie stwierdzenie, czy bezpieczeństwo i szybkość sieci w Polsce poprawia się z roku na rok, czy może nie ulega istotnym zmianom. Póki co wiele do życzenia pozostawia kwestia bezpieczeństwa transmisji danych, która tylko w połowie sieci jest zabezpieczona. Mamy nadzieję, że badania te uświadomią chociaż część społeczeństwa o konieczności zabezpieczania domowych łączy."
Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.
Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=577.
Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Komentarze (0)