Technologie » Internet

Bezpieczeństwo systemu Windows 8 wymaga dodatkowej pomocy – tak wynika z przeglądu AV-Test

Bezpieczeństwo systemu Windows 8 wymaga dodatkowej pomocy – tak wynika z przeglądu AV-Test
Zobacz więcej zdjęć »
W XII 2012 roku niezależne antywirusowe laboratorium badawcze AV-Test dokonało przeglądu porównawczego obejmującego Kaspersky Internet Security 2013 oraz wbudowane komponenty bezpieczeństwa systemu Windows 8.

Celem badania było określenie ich skuteczności w zakresie ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem. Produkt bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab przeznaczony dla użytkowników indywidualnych uzyskał doskonałe wyniki, blokując wszystkie ataki za pośrednictwem stron internetowych i poczty e-mail w scenariuszu testowym Real World oraz wykrywając 99% próbek szkodliwego oprogramowania. Wyniki wbudowanego rozwiązania firmy Microsoft były znacznie gorsze: w teście Real World oprogramowanie to przepuściło 11,9% ataków (5 na 42) i wykryło tylko 90% szkodliwych próbek podczas skanowania na żądanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Jak przeprowadzano testy

W celu przeprowadzenia testów eksperci z laboratorium AV-Test przygotowali czysty obraz systemu Windows 8 Pro, który był wykorzystywany na kilku identycznych komputerach PC. Systemy testowe zostały przywrócone do stanu czystego, zanim wystawiono je na każdą próbkę szkodliwego oprogramowania. Na komputerach tych instalowano na zmianę oprogramowanie bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab oraz Windows Defender 4. Oba produkty były uruchamiane z ustawieniami domyślnymi i posiadały dostęp do internetu, tak aby mogły wykorzystywać chmurę w ramach swojej strategii ochrony. Jednak połączenie internetowe mogło wykorzystywać również szkodliwe oprogramowanie w celu pobierania dalszych plików i infekowania systemu.

 

Przegląd AV-Test składał się z czterech osobnych testów: 

  • Testu ochrony Real World wykorzystującego szkodliwe adresy URL i e-maile, zawierającego 42 próbki.
  • Pierwszego statycznego testu wykrywania z wykorzystaniem 111 487 najnowszych szkodliwych plików.
  • Drugiego statycznego testu wykrywania z wykorzystaniem 2 500 najbardziej rozpowszechnionych zainfekowanych plików. 
  • Statycznego testu na fałszywe trafienia z wykorzystaniem 345 900 czystych próbek.

 

W przypadku testu dynamicznego Real World, uzyskiwano dostęp do stron internetowych i wykonywano pobrane próbki. Każde wykrycie dokonane przez oprogramowanie bezpieczeństwa zostało odnotowane. Ponadto, stan, w jakim znalazł się system, był porównywany z pierwotnym stanem sprzed testu, w celu stwierdzenia, czy atak został skutecznie zablokowany. W statycznym teście wykrywania produkty musiały przeskanować dwa zestawy plików z ustawieniami domyślnymi.       

 

Wyniki testu

Kaspersky Internet Security 2013 uzyskał rewelacyjne wyniki, blokując wszystkie 42 ataki, natomiast rozwiązanie firmy Microsoft nie zablokowało pięciu ataków. Ponadto, w pierwszym statycznym teście wykrywania produkt firmy Kaspersky Lab zidentyfikował 99% próbek, podczas gdy produkt Microsoftu zdołał wykryć jedynie 90% próbek. Żaden produkt nie miał problemów z testami statycznymi na wykrywanie rozpowszechnionego szkodliwego oprogramowania lub na fałszywe trafienia. Oba wykryły wszystkie 2 500 próbek rozpowszechnionego szkodliwego oprogramowania i żaden nie wygenerował ani jednego fałszywego trafienia podczas skanowania zestawu czystych plików. To potwierdza, że nawet produkty o bardzo wysokich współczynnikach wykrywania i ochrony nie muszą generować fałszywych trafień.

 

Znacząca różnica w wynikach uzyskanych przez Kaspersky Internet Security 2013 oraz komponenty ochrony systemu Windows 8 wskazują, że Windows Defender oraz powiązane funkcje bezpieczeństwa firmy Microsoft oferują jedynie podstawową ochronę. Ponieważ każdego dnia pojawia się 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania, użytkownicy potrzebują renomowanego rozwiązania bezpieczeństwa, takiego jak Kaspersky Internet Security 2013.

      

„Nie ma wątpliwości, że dodanie dodatkowych narzędzi antywirusowych do systemu Windows 8 stanowi pozytywny krok w kierunku udoskonalenia ochrony tego systemu operacyjnego” – mówi Nikita Szwecow, zastępca dyrektora ds. badań nad zagrożeniami, Kaspersky Lab. „Jednak niedawne badanie przeprowadzone przez AV-Test pokazuje, że to nie wystarczy, aby chronić użytkowników przed nowymi, nieznanymi szkodliwymi programami, które stanowią największe zagrożenie dla komputerów w obecnych czasach. Kaspersky Internet Security 2013 zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i jest całkowicie kompatybilny z systemem Windows 8 Microsoftu”.

 

Pełny raport z testu przeprowadzonego przez laboratorium AV-Test jest dostępny na stronie: http://media.kaspersky.com/documents/business/misc/Windows_8_KASP1248.pdf.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »