Technologie » Komputery

Bezpłatny Kalkulator Śladu Węglowego obliczy emisję CO2 firmowego sprzętu IT

Do 2026 roku liczba podmiotów objętych w Unii Europejskiej dyrektywą CSRD wzrośnie do 50 tysięcy. W Polsce regulacjom tym będzie podlegać 4-5 tysięcy firm. Jednym ze stojących przed nimi wyzwań jest wyliczenie generowanego śladu węglowego, który jest związany między innymi z posiadanym sprzętem IT.

W oszacowaniu śladu węglowego przedsiębiorcom może pomóc bezpłatny Kalkulator Śladu Węglowego, stworzony zgodnie z międzynarodowym Protokołem Gazów Cieplarnianych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wraz z początkiem roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa wymóg raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz z ładem korporacyjnym (ESG). W perspektywie kolejnych dwóch lat, te same zasady dotyczyć będą sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Firmy zostały zobowiązane do ujawnienia rzetelnych danych na temat emisji gazów cieplarnianych, np. CO2. Będą musiały pokazać, jak wygląda ich ścieżka dekarbonizacyjna co najmniej do 2030 roku – mówi Jolanta Okońska–Kubica, Przewodnicząca Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej.

Raportowanie śladu węglowego jest zatem kluczowym elementem nowych obowiązków wynikających z dyrektywy CSRD.

Kalkulator policzy i podpowie cyrkularne rozwiązania

W spełnieniu nowych wymogów i wyliczeniu emisji gazów cieplarnianych polskim firmom może pomóc bezpłatne narzędzie – Kalkulator Śladu Węglowego dla sprzętu IT, stworzony przez bolttech Poland we współpracy z Envirly. Po wejściu na stronę, esg.digitalcaregroup.pl należy wybrać rodzaj urządzenia (np. smartfon, laptop, bądź tablet), a potem jego producenta oraz model. Trzeba także określić liczbę urządzeń i stan ich zużycia. Po wykonaniu tych kilku prostych kroków, narzędzie wyliczy generowaną przez nie emisję CO2 (o ile dane te zostały udostępnione przez producenta).

Narzędzie jest zgodne z międzynarodowymi standardami (Protokołem Gazów Cieplarnianych – Greenhouse Gas Protocol, GHG Protocol, GRI) oraz bazuje na danych udostępnianych przez producentów.

- Użycie Kalkulatora Śladu Węglowego da nie tylko pełniejszy obraz emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością firmy, ale także przedstawi wskazówki dotyczące cyrkularnego zarządzania flotą sprzętu IT w firmie – mówi Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w bolttech Poland.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest coraz popularniejszy w Polsce najem sprzętu IT. W tym modelu urządzenia funkcjonują dłużej, a po odnowieniu zyskują „drugie życie” i dłużej pozostają w użyciu. 

- Jeżeli firma poszukuje alternatywy do zakupu nowego sprzętu, powinna rozważyć jego najem, bądź skorzystać z urządzeń odnowionych. To pochodzące ze sprawdzonego źródła urządzenia, poddane procesowi regeneracji technicznej i wizualnej tak, aby mogły być w dalszym ciągu użytkowane. Korzystanie z takich urządzeń niewątpliwie stanowi odpowiedź na wiele wyzwań – zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych – dodaje Renata Filipek-Baryłowska.

Ślad węglowy? Polskie firmy jeszcze się z nim nie liczą

Mimo że ekologiczne rozwiązania stają się coraz powszechniejsze, polskie firmy mają na tym polu dużo do zrobienia. Jedynie 20 proc. z nich stara się niwelować swój ślad węglowy. Tak wynika z raportuFirmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce. Stan i wyzwania w kontekście ESG”, stworzonego przez bolttech Poland na podstawie badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Zymetria.

Póki co polskie przedsiębiorstwa rzadko także odnawiają sprzęt – robi to mniej niż jedna czwarta. A jak wynika z badania ADEME[1], odnowiony smartfon generuje niemal 10-krotnie mniej e-odpadów niż ten nowy. Mniej zużywa surowców, mniej – i to aż ponad 10-krotnie – emituje CO2.

Firmy nie dbają także o to, by urządzenia służyły im dłużej. Przykładowo aż 62 proc. używa smartfonów krócej niż 2 lata, a bardzo niewielki odsetek posiada je dłużej niż 5 lat. Robi to zaledwie 1 proc. dużych przedsiębiorstw, czyli tych, gdzie sprzętu jest najwięcej i oszczędności CO2 wynikające z wydłużenia życia byłyby duże.

- Przepisy i obowiązki wynikające z dyrektywy CSRD z pewnością wymuszą zmiany, ale mam nadzieję, że nasze nawyki zmienią się nie tylko z powodu wymogów prawnych i oczekiwań rynkowych, lecz również dzięki rosnącej świadomości dotyczącej ochrony środowiska – podsumowuje Weronika Czaplewska, wiceprezeska Envirly.

xxx

Raport „Firmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce. Stan i wyzwania w kontekście ESG” powstał na bazie badania przeprowadzonego techniką CATI w maju 2023 roku, na próbie panelowej 400 osób odpowiedzialnych za zarządzanie flotą urządzeń IT i smartfonów w firmach. Uwzględniono w nim 5 kategorii przedsiębiorstw, zróżnicowanych pod względem wielkości.

bolttech Poland to największy dostawca usługdodanych dlaurządzeń mobilnych, działający w Polsce od 2012 roku (wcześniej jako Digital Care). Oferuje rozwiązania na każdym etapie życia urządzenia od jego sprzedaży lub najmu, objęcia usługą serwisową, naprawy, aż po odkup, odnowienie i danie urządzeniom drugiego życia.

Spółka jest częścią międzynarodowej grupy bolttech, działającej na 35 rynkach na 4 kontynentach – w Azji, Europie, Ameryce Południowej i Afryce, zatrudniającej ponad 1500 pracowników. To międzynarodowa firma insurtech, której misją jest budowanie wiodącego na świecie, opartego na technologii ekosystemu ochrony i ubezpieczeń.

Na polskim rynku do grupy bolttech należą również iMad, autoryzowany serwis i reseller Apple, a także bolttech Repairs, autoryzowany serwis urządzeń mobilnych innych producentów.

Więcej informacji: www.bolttech.io.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Blewąska-Kołodziejczak
joanna.blewaska@38pr.pl
+48 512 035 680[1] Źródło: ADEME, https://www.backmarket.com/en-us/c/news/impact-of-refurbished-on-environmentRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Źródło: Internet
http://google.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »