Firma » Tax
Biała lista podatników VAT, a rozliczenie PIT
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowy wykaz prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (czyli Biała lista podatników VAT) została stworzona przede wszystkim, jako nowe narzędzie w walce z oszustwami i nadużyciami w zakresie podatku od towarów i usług (czyli podatku VAT). Niemniej - nowoczesne, interdyscyplinarne rozwiązania stosowane przez ustawodawcę, odnoszą skutki nie tylko względem VAT, ale również podatku dochodowego. Jak więc biała lista podatników VAT może wpłynąć na PIT 2020?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podatek dochodowy i koszty uzyskania przychodu
Z założenia w przypadku osób fizycznych, opodatkowaniu podlega dochód (podatek dochodowy). Zgodnie z art. 9 ust 2 ustawy Podatek dochodowy od osób fizycznych (ustawa o PIT), dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku jeżeli koszty przekraczają sumę przychodów, różnica określana jest jako strata.
Wyciąg z przepisów:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ogólna zasada prawna stwierdza natomiast w art. 22 ustawy o PIT, że kosztami uzyskania przychodu są natomiast te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.
Wyciąg z przepisów:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, te koszty uzyskania przychodów mają wpływ na jego rozliczenie PIT za 2019 rok (czyli PIT 2020 w kwietniu 2020 roku).
Nowe interdyscyplinarne rozwiązania białej listy VAT
Biała lista podatników VAT w dużej mierze zakłada współdziałanie podatników, przysłowiowo „ramie w ramie”, z organami podatkowymi. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowej aktywności podmiotów gospodarczych w zakresie weryfikacji kontrahentów i transakcji, w celu ewentualnego wczesnego wykrywania oszustw podatkowych, karuzel podatkowych VAT i tym podobnych. Ustawodawca postanowił, że od 1 stycznia 2020 roku podatnicy, którzy nie sprawdzą czy numer rachunku bankowego podany przez kontrahenta na fakturze zgadza się z tym, podanym przez niego do organów skarbowych, może ponieść negatywne konsekwencje. W przypadku transakcji przekraczających wartością 15 000 zł (bez względu na ilość przelewów, czy rat) po pierwsze - mogą oni ponieść odpowiedzialność solidarną z kontrahentem, w przypadku jeżeli nie ureguluje on swojego zobowiązania podatkowego VAT od transakcji. Po drugie zaś - podatnik nie będzie mógł zakwalifikować tego wydatku, jako kosztu uzyskania przychodu.
Ta druga konsekwencja przenosi podatnika z bezpośrednich zmian w zakresie ustawy o VAT (gdzie dodano zapisy dotyczące utworzenia i funkcjonowania białej listy podatników VAT), do konsekwencji na grudnie prawa o PIT i rozliczenia PIT, np. PIT 2020. Warto pamiętać, że brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest samodzielną i niezależną negatywną konsekwencją. Nawet jeżeli kontrahent odpowiednio odprowadzi podatek VAT, to jeżeli płatności dokonano na nieprawidłowy (niezgodny z białą listą podatników VAT) numer rachunku i tak wydatek nie może zostać uznany jako prawidłowy koszt uzyskania przychodu.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)