Zdrowie » Dziecko
Białostoccy uczniowie w unijnym projekcie eTwinnig
Zobacz więcej zdjęć » |
Za jego pośrednictwem nauczyciele i uczniowie mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami oraz realizować międzynarodowe projekty.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Pomysł narodził się podczas styczniowego szkolenia Erasmus +, w którym uczestniczyłam – opowiada Monika Braun, nauczycielka języka angielskiego w SSP nr 11. – Zdecydowałam się zaproponować to działanie klasie VII SP, a ponieważ było to nasze pierwsze podejście – szukałam stosunkowo prostego projektu, który zrealizujemy z naszą partnerską szkołą w Hiszpanii.
Ostatecznie wybór padł na projekt „Sharing our way of living” („Dzielimy się naszym stylem życia”), w którym bierze udział po 12 uczestników z obu szkół. Projekt będzie realizowany do końca maja 2019 i obejmuje kilka etapów: od zapoznania się uczestników, poprzez przedstawienie kraju, regionu lub miasta w formie prezentacji, realizację filmów pokazujących szkołę i dotyczących tradycji, kultury, jedzenia itp.
- Mogę się w ten sposób dowiedzieć dużo o Hiszpanii, poznać fajne osoby i jest to też dobra forma nauki – mówi uczestniczka projektu, Pola Sajewska.
Uczniowie są podzieleni na grupy, w których samodzielnie opracowują materiały, a rolą nauczyciela jest jedynie nadzór nad realizacja zadania w przewidzianym terminie, wsparcie w opracowaniu materiałów oraz ewentualnie korekta językowa. Uczniowie z obu szkół zostali połączeni w pary i korespondują ze sobą na interesujące ich tematy. Platforma udostępnia tzw. TwinSpace, na którym odbywa się współpraca – kontakt i zamieszczanie materiałów.
- Projekt nie tylko umożliwia uczniom komunikowanie się w języku obcym, ale uczy też pracy w grupie, odpowiedzialności, usprawnia umiejętności korzystania ze współczesnych technologii, zapoznaje z niektórymi aspektami prawnymi (np. prawami autorskimi), a to wszystko w ciekawej i motywującej formie, w której zdobywana wiedzy służy realizacji konkretnych celów – ocenia Monika Braun. Taka forma edukacji i kontaktu z rówieśnikami z całej Europy przypadła do gustu także dzieciom:
- To niezwykłe przeżycie – ten projekt pozwala nam sprawdzić się, nawiązać nowe znajomości, a także podszkolić swój angielski – mówi Mikołaj Czemiel, a jego kolega Janek Olczyk dodaje:
- Czuję się doceniony, że mogę brać udział w tym projekcie. Kiedyś już miałem okazję korespondować z osobą z innego kraju. To jest niesamowita przygoda i każdego zachęcam do jej przeżycia.
Monika Braun, jako koordynatorka projektu, nie wyklucza rozszerzenia działań także na klasy licealne (SSP nr 11 wchodzi w skład Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna10”).
- Chciałabym im zaproponować coś bardziej zaawansowanego, np. udział w projektach naukowych zgodnych z wybranymi rozszerzeniami – dodaje nauczycielka.
Program eTwinning, czyli europejska współpraca szkół i przedszkoli za pośrednictwem mediów elektronicznych został zainaugurowany w 2005 r., jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 214 r. jest ściśle związany z Erasmus +, programem UE wspierającym edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe. eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), oferując szkołom wsparcie, narzędzia oraz usługi.
Komentarze (0)