Zdrowie » Medycyna

Biofeedback – i wszystko jasne

Biofeedback – i wszystko jasne
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy jesteśmy podekscytowani albo zestresowani nasze ciało reaguje poprzez: wzrost aktywności gruczołów potowych, wzrost przewodnictwa skórno – galwanicznego, przyspieszenie tętna, tętno staje się ostre i nieregularne, oddech jest szybki, płytki i niespokojny.

Rola biofeedback

W sytuacji stresu organizm zwykle reaguje pierwotną, naturalną odpowiedzią na zagrożenie:  „ walcz lub uciekaj” – nawet jeśli to zagrożenie w rzeczywistości nie występuje. Biofeedback używając wizualnego  określenia poziomu napięcia, poprzez  wyciszające techniki oddechowe uczy Cię jak kontrolować fizjologie, a przez to poziom stresu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Biologia i oddychanie

Jak oddychanie wpływa na pracę serca i tętno? Oddychanie aktywuje nerw błędny – najdłuższy z nerwów czaszkowych, biegnący od rdzenia przedłużonego aż do przepony i właśnie ten nerw wpływa na szybkość pulsu.

Odpowiedzią na stres, typu : trudna rozmowa z kimś, jazda samochodem w korku czy trema przed publicznym wystąpieniem jest przyspieszenie i spłycenie oddechu co prowadzi do przyspieszenia  tętna. Co przy powtarzających się często tego typu sytuacjach , może prowadzić do trwałych zmian chorobowych w organizmie. I odwrotnie, przy oddechu spokojnym, głębokim i wyrównanym tętno uspokaja się.

Optymalny oddech do relaksacji

Twój oddech wpływa bezpośrednio na puls: wdech przyspiesza tętno, a wydech zwalnia. Wolny, zrelaksowany rytm oddechu powoduje uspokojenie tętna. Możesz używać różnych technik oddechowych, aby obniżyć tętno i uwolnić się od stresu.

Jedną z metod, które używamy w grach Alive i programach Somatic Vision, jest „breath pacer „ (wirtualny stymulator oddechu), który pomaga Ci kierować oddechem. Prowadzi Cię krok po kroku tak, abyś odkrył Twój naturalny rytm oddechu  przy którym poczujesz się odprężony i zrelaksowany.

Biofeedback dla lepszego życia

Gdy będziesz miał świadomość reakcji Twojego ciała na stres, poprzez pracę z biofeedbackiem, nauczysz się kontrolować „ automatyczne” procesy fizjologiczne. Metoda ta została stworzona, aby pomóc opanować stres osobom na co dzień  pracującym w dużym napięciu psychicznym, tj. : żołnierzom, sportowcom, osobom występującym publicznie… I jak się okazuje bardzo pomaga. Coraz więcej osób wypowiada się pozytywnie o wpływie pracy z biofeedbackiem na osiągnięcia i jakość życia. Sportowcy tacy jak: Justyna Kowalczyk, Adam Małysza, Agnieszka Radwańska, Maria  Szarapowa, Kamil Stoch, Piłkarze AC MILAN czy „RHEIN NECKAR LOWEN – niemiecka drużyna piłki ręcznej   publicznie mówią o treningach z biofeedbackiem.

Każdy może nauczyć się jak sobie radzić z pędem i wymaganiami współczesnego życia tak, aby ograniczyć negatywny wpływ stresu na podejmowanie decyzji, życie rodzinne i poprawić jakość życia.

Jak to wygląda w praktyce?

Biofeedback jest to narzędzie, które mierząc stres  – możliwe jest to na pięć różnych sposobów : temperatura, przewodnictwo skóry, tętno, napięcie mięśniowe i oddech – obrazuje Twój poziom stresu na wykresie. Następnie poprzez gry lub programy wizualizujące oddziaływanie na Twój organizm, uczy Cie jak obniżyć poziom napięcia w najbardziej efektywny dla Ciebie sposób.

Może być również wykorzystany w psychoterapii do pracy nad lękiem czy złością.

Sesja trwa ok. 0.5 h. Cykl obejmuje min. 8 – 10 spotkań. Bardzo pomocny jest również w psychoterapii par, do zobrazowania jakie korelacje emocjonalne zachodzą podczas terapii – jak reagujemy na słowa, gesty, ton partnera.

Psycholg Wrocław



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

psycholog Wrocław PoMoc Renata Raczyńska
http://www.pomocpsycholog.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~zosia 2016-07-14 15:37:10

    dziękuję :) jasno i na temat, teraz wiem o co w tym chodzi.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »