Dom » Budownictwo

Blacha trapezowa zamiast eternitu

Blacha trapezowa zamiast eternitu
Zobacz więcej zdjęć »
Przeszłość należy zostawić za sobą – takie hasło mogłoby przyświecać osobom, które pracowały nad unijną dyrektywą odnoszącą się do usunięcia eternitu z naszych pokryć dachowych.

Zastąpienie eternitu innym materiałem pokryciowym to działanie bardzo pożyteczne. My postanowiliśmy zarekomendować blachę trapezową do tej operacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pokrycie z eternitu jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Głównym narzędziem szkody w tym przypadku są włókna azbestowe, które mogą być przyczyną naszych kłopotów z układem oddechowym. Włókna o wielkości włosa bez większych problemów wnikają do naszych płuc, siejąc w nich spustoszenie, którego rezultatem mogą być niebezpieczne choroby, m.in. nowotwory układu oddechowego oraz pylica azbestowa. Do 2032 roku z każdego dachu w państwach członkowskich UE muszą zniknąć pokrycia dachowe posiadające azbest. W celu szybszego uzyskania rezultatów powołano do życia programy, które niosą za sobą pomoc finansową w kwestii usunięcia eternitu. Niestety, pieniądze otrzymamy jedynie na zabieg usunięcia. Położenie nowego pokrycia jest kosztem, który leży całkowicie po naszej stronie. Na szczęście istnieją rozwiązania w przystępnej cenie i jednym z nich jest właśnie dach stworzony z blachy trapezowej.

Procedura usunięcia eternitu z dachu

Pozbywanie się eternitu z dachu jest jednym z tych działań, których nie możemy podejmować się samodzielnie. Jest to uregulowane prawnie i podejmowanie się tego rodzaju działań na własną rękę grozi grzywną. Gdy mamy w planach pozbycie się pokrycia zawierającego azbest, zwróćmy się o pomoc do profesjonalnej firmy, która posiada niezbędne w tej kwestii uprawnienia. Spis potencjalnych wykonawców naszego zlecenia znajdziemy w Internecie oraz wybranych urzędach. Co spoczywa na barkach zatrudnionych przez nas profesjonalistów? Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie obszaru wokół budynku, na którym przeprowadzana będzie operacja. Pomocne w tym przypadku okazują się tablice ostrzegawcze oraz taśmy. Jeśli chodzi o nasze obowiązki podczas opisywanych prac, koniecznie zajmijmy się zabezpieczeniem drzwi oraz okien. Dzięki temu zapobiegniemy przedostaniu się azbestowych włókien do wnętrza naszego lokum. Miłym gestem z naszej strony będzie poinformowanie sąsiadów o naszych planach. Po takiej informacji współmieszkańcy naszej okolicy również powinni osłonić okna oraz drzwi.

Jak wygląda sama procedura usunięcia eternitu? Całość zaczyna się od usuwania materiału na mokro. Bardzo ważne jest to, by nie zrzucać starego pokrycia z dachu. Nie możemy pozwolić na to, by doszło do kruszenia się azbestu. Gdy prace na dachu zostaną wykonane, profesjonaliści muszą przewieźć eternit w bezpieczny sposób. W celu uniknięcia problemów, fachowcy powinni owinąć go specjalną folią. Zwieńczeniem całego procesu jest oczyszczenie placu działań z wszelkich azbestowych śladów. Usuwanie eternitu odbywa się w specjalnej odzieży, która gwarantuje bezpieczeństwo wykonawcom. Po zakończeniu działań nie należy jednak tych ubrań wrzucać do pralki, a powinno się poddać je utylizacji.

Idealna kandydatka na nowe pokrycie – blacha trapezowa

Ostatnie lata są dla blachy trapezowej bardzo owocne. Materiał, który dotychczas dominował w świecie budownictwa przemysłowego, skutecznie zaczął podbijać przestrzeń domów jednorodzinnych. Inwestorzy, którzy mieli w planach stworzenie własnego lokum, w porę dostrzegli potencjał blachy trapezowej, który objawia się przez jej wytrzymałość oraz świetną prezencję. Blacha trapezowa doskonale radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych oraz nie posiada obaw przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sumą wszystkich opisywanych zalet jest produkt, który przetrwa na dachu co najmniej 30 lat. Zastosowanie odpowiednich powłok ochronnych powinien wydłużyć ten czas do 50 lat. Wśród jasnych stron blach trapezowych znajdziemy również przystępną cenę oraz prosty montaż.

Aspektem blachy trapezowej, który ma ogromne znaczenie dla interesującej nas kwestii zastąpienia eternitu jest jej lekkość. Dzięki małemu ciężarowi bez najmniejszych problemów umieścimy ją w miejscu starego pokrycia dachowego.

Gdzie najlepiej zastosować blachę trapezową?

Prawdą jest, że najlepiej blacha trapezowa sprawdza się na połaciach o małym stopniu skomplikowania. To właśnie te dachy dają szansę na pełne wydobycie potencjału blachy trapezowej. Pojęciem kluczowym dla opisywanego pokrycia dachowego jest profil. To właśnie on decyduje o przeznaczeniu trapezu. Niższe przetłoczenie (od 14 do 60 mm) to idealna opcja dla dachów domów jednorodzinnych. W sytuacji, gdy naszym marzeniem jest jednak dom z dachem o niewielkim kącie nachylenia, postawmy na trapez o wyższym przetłoczeniu. Zawsze działajmy w imię zasady: mniejszy spadek dachu oznacza wyższy trapez.

Jaki kolor okazuje się najlepszy dla blachy trapezowej? Opisywany materiał doskonale prezentuje się we wszystkich odcieniach szarości. Prawda jest taka, że cały czas jesteśmy świadkami narodzin nowych mód. Aktualnie dominuje szarość, ale może niebawem doczekamy się kolejnej kolorystycznej rewolucji. Firma Blachy Pruszyński oferuje szeroką paletę barw, dlatego zadowoleni będą zarówno miłośnicy stonowania, jak i kolorystycznej ekstrawagancji.

Jak poradzić sobie z montażem blachy trapezowej?

Mimo że blacha trapezowa jest materiałem przystępnym w montażu, warto pokusić się o zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która nam ze wszystkim pomoże. Lata doświadczenia w branży dekarskiej sprawiają, że fachowcy są w stanie dopilnować najmniejszych detali - a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Osobiście rekomendujemy wykonawców, którzy mają za sobą szkolenie organizowane przez producenta wybranych przez nas materiałów.

Jak przebiega proces montażu? Dla znających świat pokryć blaszanych cała operacja nie będzie zaskoczeniem. Blachę trapezową układamy, bez sztywnego poszycia, na drewnianym ruszcie, który został stworzony z kontrłat oraz łat. Całość nie obędzie się bez udziału membrany dachowej. Układanie zaczynamy od dolnej krawędzi dachu w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatrów na naszym obszarze. Później przechodzimy do montażu równoległego, zaczynając od okapu, a kończąc na kalenicy. W mocowaniu blachy trapezowej do łat pomogą nam ocynkowane wkręty farmerskie, które nigdy nie zawiodą nas w takiej sytuacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »