Firma » Tax
Bony podarunkowe a VAT
Zobacz więcej zdjęć » |
W tym miejscu konieczne jest przypomnienie, że zgodnie z nową ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlegają:
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Żeby sprawdzić, jaki należy traktować przekazanie bonu towarowego, należy przypomnieć także definicję świadczenia usług. Jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Ponieważ bon towarowy jest dokumentem uprawniającym posiadacza do nabycia towarów w oznaczonym terminie, w określonym miejscu (firmie) nie może być uznany za towar w rozumieniu ustawy o VAT. Jest to tylko dokument uprawniający do zakupu określonych towarów. Jest on substytutem pieniądza. Przekazanie bonu nie będzie zatem ani świadczeniem usługi, ani dostawą towarów.
W związku z powyższym stwierdzić należy, iż do bonów podarunkowych nie będzie miał zastosowania przepis art. 7 ust. 2 powołanej powyżej ustawy i w związku z tym faktem przekazanie i realizacja takiego bonu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)