Firma » Biznes

Bosch planuje przejęcie większości udziałów w spółce ersol Solar Energy AG

Bosch podpisał umowy z inwestorem finansowym Ventizz w sprawie objęcia 50,54 proc. udziałów w spółce ersol Solar Energy AG z Erfurtu. Dzięki temu Bosch zamierza umocnić swoją działalność w dziedzinie energii odnawialnych i rozbudowywać ten segment w kierunku fotowoltaiki.

Cena kupna wynosi 546,4 mln euro, co odpowiada jednostkowej cenie za akcję w wysokości 101,00 euro. Kupno udziałów jest uwarunkowane aprobatą organów antymonopolowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguW konsekwencji podpisanych z Ventizz umów Bosch zamierza złożyć publiczną ofertę przejęcia akcji wszystkim pozostałym akcjonariuszom ersol, w ramach której za każdą akcję koncern oferować będzie również 101,00 euro w gotówce. Oferta jest wyższa o 68 proc. od ważonego średniego kursu akcji ersol z ostatnich trzech miesięcy w obrocie XETRA® i giełdowym. Oprócz Ventizz także inni akcjonariusze, posiadający w sumie 3,3 proc. udziałów, zobowiązali się przyjąć złożoną ofertę.

Spółka ersol Solar Energy AG projektuje, wytwarza i sprzedaje ogniwa słoneczne bazujące na technologii półprzewodników krzemowych, a obecnie rozpoczęła rozbudowę produkcji fotowoltaicznych modułów cienkowarstwowych. Przedsiębiorstwo osiągnęło w 2007 roku obrót w wysokości 160 mln euro. Obrót w roku 2008 wyniesie prawdopodobnie ponad 300 milionów euro. Obecnie firma zatrudnia ok. 1000 pracowników w trzech zakładach.

Obejmując większość udziałów w spółce, Bosch zamierza umocnić swoją działalność w segmencie energii odnawialnych. Wspólnie z ersol Bosch chce dalej rozbudowywać ten segment w stronę fotowoltaiki.

Bosch już dziś oferuje systemy do pozyskiwania energii odnawialnych. Przewidywalny obrót w tym segmencie wyniesie w roku 2008 ok. 750 mln euro. Spółka Bosch Rexroth produkuje przekładnie oraz napędy do elektrowni wiatrowych, projektuje koncepcje napędowe dla młodej jeszcze dziedziny, jaką jest pozyskiwanie energii z mórz, a dzięki sterowaniom hydraulicznym oferuje odpowiednie rozwiązania dla elektrowni solarnych. Dział Techniki Grzewczej jest liderem na rosnącym rynku elektrycznych pomp ciepła oraz wiodącym producentem kolektorów solarnych wykorzystywanych do podgrzewania wody. W czerwcu 2007 Bosch podjął współpracę z firmami BASF SE z Ludwigshafen oraz Heliatek GmbH z Drezna w zakresie prac nad fotowoltaiką organiczną. Celem tej współpracy jest znaczne obniżenie kosztów produkcji ogniw solarnych przy równoczesnym zwiększeniu obszarów ich zastosowań.

Dalsze informacje na temat oferty przejęcia akcji można znaleźć pod adresem http://angebot.bosch.com

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »