Dom » Ogrody

Budujemy plac zabaw

Budujemy plac zabaw
Zobacz więcej zdjęć »
Plac zabaw trzeba dobrze urządzić i przemyśleć. To ulubione miejsce zabaw naszych pociech. Im bardziej kolorowy i urozmaicony tym mocniej przyciąga dzieci.

Dla rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo swoich szkrabów, możliwość odpoczynku i dobra widoczność na placu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kilka zasad przy budowie placu zabaw

Bezpieczne usytuowanie placu zabaw- Miejsce musi być widoczne dla oka obserwującego rodzica. Pobliżu nie powinny znajdować się żadne śmietniki, linie wysokiego napięcia, no i w pobliżu sąsiadów, którzy nie życzą sobie hałasu pod oknami. Sam plac powinien zapewniać 50% przestrzeni do biegania. Jego strefę bezpieczeństwa dla 1,5m wysokości obliczymy wg. wzoru:

Strefa bezpieczeństwa=(maksymalna wysokość upadku- 1,5m) x 0,667+1,5m

Zabezpieczenie terenu- Miejsce placu zabaw może być na terenie otwartym, jednakże powinien chronić go płot, nie tylko zabezpieczy przed zwierzętami, ale sprawi, że dziecko nie wyjdzie poza teren. Ciekawym rozwiązaniem jest żywopłot, wygłuszy krzyki naszych maluchów, a tym samym poprawi komfort sąsiadów mieszkających obok.

Rodzaj podłoża- Odpowiednie podłoże gwarantuje bezpieczeństwo naszym dzieciom. Różnorodność podłoża pobudza u dzieci ich zmysły dotyku, wzroku. Jest kilka wariantów podłoża:

- gęsta i dobra trawa

- piasek

- kora

- żwirek

- tworzywa sztuczne: kostki gumowe, maty

Kładąc jakakolwiek z tych nawierzchni, musimy przestrzegać norm europejskich. Trawy nie położymy pod huśtawkami czy zjeżdżalniami. Upadek choćby z 1m wysokości na taka powierzchnie grozi skaleczeniami a nawet złamaniami. Przy nawierzchni z piasku, kory czy żwiru, warstwa amortyzująca musi mieć 30cm.Najlepszym rozwiązaniem są materiały syntetyczne, są granulatem poliuretanowym spajanym żywicą. Mają dobrą przepuszczalność wody, dzięki czemu łatwe w utrzymaniu czystości. Nawierzchnia taka powinna spełniać kryterium HIC ( kryterium urazu głowy) - 40- 300cm, określone w normie PN-EN 1177

Odpowiednia strefa placu zabaw- Każdy plac zabaw dzielimy na strefy. Powinno wydzielić się strefę dla najmłodszych dzieci, przedszkolaków i dzieci starszych. Warto pomyśleć też o dorosłych, montując ławki.

Strefa bezpieczeństwa -, Jeśli plac wyposażony jest w sprzęto 1,5m wysokości, to bezpieczna strefa wynosi minimum1,5m, to samo tyczy się huśtawek. Karuzele strefę wydłużoną mają do 2m, licząc od krawędzi urządzenia.

Jak wyliczyć strefę bezpieczeństwa- maksymalna wysokość upadku1,5m x 0,667+1,5m. Huśtawki porzeczne, mierzymy długość zawieszenia huśtawki po siedzenie i wynik mnożymy x 0,867+1,75m dla powierzchni syntetycznych lub 2,25 dla nawierzchni sypkich?

Przykład: Nawierzchnia syntetyczna - 1,8m x 0,867= 1,567m

1,567m + 1,75m= 3,31m

Nawierzchnia sypka- 1,8m x 0,867= 1,561m

1,567m + 2,25= 3,81m

Odpowiednie materiały na placu zabaw- Zastosowanie rożnego rodzaju elementów na placu zabaw wpływa na maluchy pozytywnie, pobudza ich wyobraźnię i doznania dotykowe lub wizualne. Najważniejsze by place takie posiadały odpowiednie certyfikaty.

Nielegalny plac zabaw, nic z tego.

Nie zbudujemy placu zabaw na bakier z prawem. Każdy plac zabaw musi posiadać odpowiednie certyfikaty zgodne z normami UE nie zastosowanie się do nich grozi odpowiedzialnością karną. Mamy dwie normy dotyczące placów zabaw dla dzieci. Pierwsza PN-EN-1176-do 7 oraz 10 i 11 dotyczy wyposażenia, druga PN EN 1177.

Norma PN-EN-1176 składa się z 2 części.

-2008 Wyposażenie placów zabaw i ogólne wymagania bezpieczeństwa

1. Metody badań huśtawek

2. Metody badań zjeżdżalni

3. Metody badań kolejek liniowych

4. Metody badań karuzeli

5. Metody badań urządzeń kołyszących

-2008 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie

1. Wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji

2. Całkowicie obudowany sprzęt do zabaw

3. Metody badań przestrzennych konstrukcji sieciowych.


Norma PN EN 1177 z 2008 mówi nam o nawierzchniach placów zabaw amortyzujących upadki i ich bezpieczeństwie.

Ważne są także wymiary placów zabaw, muszą być dostosowane do ilości dzieci na nich przebywających. Normy te określają ilość powierzchni dla jednego dziecka przebywającego na placu. Ponadto plac zbudowany musi być w odpowiedniej odległości od parkingu, wszystko zależy od jego wielkości, np. 7m przy 4 stanowiskach, 10m dla parkingów od 5-60 miejsc lub 20m powyżej 60 stanowisk.

Certyfikat bezpieczeństwem placu zabaw

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że plac zabaw z certyfikatem jest bezpieczny dla naszych pociech. Tylko taki plac może być ubezpieczony od nieszczęśliwych wypadków, a co za tym idzie późniejszej wypłacie roszczeń. W związku z tym bardzo ważne są kontrole przeprowadzane przez administratorów.

Są trzy rodzaje kontroli:

-kontrola regularna, co 1-7 dni

-kontrola funkcjonalna, co 1-3 mies.

-coroczna kontrola podstawowa.

 

Artykuł przygotowała Ogrodolandia w swoje ofercie posiadająca certyfikowane place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

haikustudio

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »