Firma » Biznes
Budżet podróży służbowej – wersja niskobudżetowa vs. wersja profesjonalna
Podróż - jak najtaniej, czy bez straty czasu na szukanie tanich biletów?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wersja niskobudżetowa: Większość podróży służbowej wiąże się z pokonaniem wielu kilometrów. W podróżach zagranicznych najlepszym rozwiązaniem oczywiście jest podróż samolotem. Jeśli podróż wpada w ostatniej chwili to raczej nie ma szans na oszczędność, ale jeśli wiemy, że spotkanie biznesowe, na które się wybieramy zdarzy się za kilka tygodni, warto od razu zarezerwować bilet.
Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Poza tym jeśli sami możemy wybrać dzień spotkania z kontrahentem warto wejść na stronę tanich linii lotniczych, które w poszczególnych dniach oferują podróż samolotem dosłownie za grosze. Jeśli wybieramy się na spotkanie biznesowe w Polsce, mamy do wyboru: podróż samemu samochodem, podróż z kimś samochodem, pociąg lub autobus. Zazwyczaj najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisów, na których ludzie oferują wspólną podróż samochodem. W takiej sytuacji koszt paliwa rozdziela się na wszystkich podróżnych. Jednak nie zawsze można znaleźć osoby, które w tym samym dniu, o tej samej porze chcą się udać w tym samym kierunku. Wtedy najlepiej rozważyć pociąg lub autobus. Szczególnie teraz kiedy dostępne są szybkie połączenia. W ciągu kilku godzin możemy dojechać do odległego miasta. Poza tym podróż pociągiem jest bardzo komfortowa i pozwala na odpoczynek, a także na przygotowanie się do spotkania. Wybór samodzielnej jazdy samochodem jest najgorszym i najdroższym rozwiązaniem. Przede wszystkim koszty paliwa, które w przypadku dalekich podroży są spore, to jeszcze wysiłek związany z koncentracją na drodze.
Wersja profesjonalna: Należy pamiętać, że planowanie podróży służbowej to również czas, który trzeba poświęcić na szukanie tanich połączeń, czy też kontakt z kierowcami, którzy działają na zasadzie carpoolingu. Należy przy tym oszacować, czy czas spędzony na szukaniu najkorzystniejszej oferty jest tego wart. Sposobem na oszczędzenie czasu przy podróży jest skorzystanie z usług firmy, która przygotuje najdogodniejsze połączenia różnymi środkami lokomocji za nas, zwłaszcza, że z pewnością ma większe doświadczenie, a często i dostęp do wyszukiwarek, do których klient nie ma wglądu.
Nocleg - gdzie najlepiej? To zależy od charakteru spotkania
Wersja niskobudżetowa: Wybierając się na kilkudniową podróż służbową trzeba zorganizować sobie nocleg. Najdroższe są oczywiście hotele. Alternatywą dla nich są dużo tańsze hostele. Jednak w ostatnim czasie popularnością świecą prywatne mieszkania do wynajęcia. Szczególnie w środku tygodnia można znaleźć mieszkanie za kilkadziesiąt, a nie kilkaset złotych, w niezłej okolicy i w niezłym standardzie. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.
Wersja profesjonalna: Nie zawsze nocowanie w hostelach jest najlepszym rozwiązaniem. Często, jeśli zależy nam na prestiżu, co więcej, umawiamy się na spotkanie z klientem poza jego siedzibą, możemy zaproponować kawiarnię czy restaurację hotelową. Zdarzają się okazje, dzięki którym firma może znaleźć ofertę dobrego hotelu w cenie przeciętnego hostelu - w końcu ma największe doświadczenie.
Smaczne, tanie jedzenie vs. biznesowa kolacja?
Wersja niskobudżetowa: Będą w trasie od czasu do czasu trzeba coś zjeść. Najlepiej jest skorzystać z aplikacji w telefonie, która pokaże nam najbliższe punkty gastronomiczne, wraz z oceną ich przez innych użytkowników, a także zakres cenowy serwowanych tam posiłków. Czasami wystarczy przejść w głąb uliczki odchodzącej od centrum, aby znaleźć świetne miejsce do zjedzenia niedrogiego posiłku.
Wersja profesjonalna: Nienajlepszym pomysłem jest zabranie klienta na obiad biznesowy do miejsca, gdzie podają fastfood. Na kolację biznesową, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dobra restauracja. Warto przy tym zorientować się, jakie smaki, to smaki klienta, a wyszukiwanie dobrego lokalu gastronomicznego zlecić profesjonalistom.
Dzięki wprowadzeniu powyższych alternatyw można zaoszczędzić sporą sumę. Praktycznie wszystkie koszty można poznać już w chwili rezerwacji biletu na środek transportu i rezerwacji miejsca noclegowego. Dwudniowa podróż w granicach Europy nie powinna przekroczyć 400 zł-500 zł. Wszystko zależy oczywiście od charakterystyki spotkania. O ile na mniej zobowiązujące, można sobie pozwolić na cięcie kosztów, o tyle w przypadku podróży służbowej, podczas której ważą się losy dużego kontraktu, warto skupić się na nim, a podróż zlecić firmie specjalizującej się w tej kwestii.
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)