Dom » Nieruchomość
Cechy nieruchomości cz.I
Zobacz więcej zdjęć » |
Artykuł przygotowany dzięki specjalistom zhttp://investdom.pl
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nieruchomość jest bardzo specyficznym dobrem, łączącym w sobie cechy fizyczne, ekonomiczne i instytucjonalnoprawne. To trudne zagadnienie postaram się wyjaśnić w nieco przystępniejszej formie, wyjaśniając znaczenie poszczególnych jej właściwości. Zapraszam do lektury.
Cechy fizyczne
Do cech fizycznych nieruchomości należy zaliczyć:
-
Złożoność fizyczną. Na nieruchomość składa się wiele elementów takich jak: grunt, budynki, drzewa i rośliny. Cechy poszczególnych elementów składowych są odmienne.
-
Stałość. Nieruchomość z definicji jest nieruchoma. Ma to mnóstwo konsekwencji ekonomicznych. Z tej cechy wypływa np. przekonanie o tym, że jest dobrym zabezpieczeniem dla kredytu.
-
Trwałość w czasie. Buddyści mawiają, że „nic nie jest trwałe”, możemy jednak powiedzieć, że nic prócz nieruchomości. Nieruchomość to dobra lokata kapitału właśnie dzięki tej cesze.
-
Różnorodność - oznacza, że nie ma dwóch identycznych nieruchomości, podobnie jak nie ma dwóch identycznych ludzi czy odcisków palców. Nie trzeba chyba tłumaczyć dlaczego stwarza to problemy np. z wyceną.
-
Niepodzielność - cecha ta odnosi się do kubatury, czyli objętości budynku oraz jego powiązaniu z gruntem. Zakładamy, że kupno budynku wiąże się z kupnem ziemi.
Cechy ekonomiczne
Do najważniejszych cech ekonomicznych nieruchomości należą:
-
Deficytowość. Ich ilość zazwyczaj nie jest wystarczająca w stosunku do zapotrzebowania. Nie każdy może mieć domek przy plaży albo w górach. Wielu chciałoby mieć. Ponadto nieruchomość przez swoją mnogość cech nie zawsze spełnia oczekiwania potencjalnych nabywców.
-
Lokalizacja. Ile warta będzie nieruchomość, w dużej mierze zależy od tego gdzie się znajduje (i w jakim otoczeniu). Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że otoczenie dynamicznie zmienia się, a miejsce pożądane dzisiaj, jutro może się stać zupełnie nieatrakcyjne. To kolejna kwestia utrudniająca np. wycenę nieruchomości i jej potencjału inwestycyjnego.
-
Współzależność. Od tego jak użytkujemy nieruchomość w pewnym sensie zależy też pozycja innych nieruchomości w otoczeniu. Innymi słowy: jeśli chcesz kupić dom, ale zza płotu groźnie spogląda na Ciebie sąsiad z siekierą w ręku, taka nieruchomość raczej nie będzie dla Ciebie(i innych potencjalnych nabywców) przestawiać większej wartości.
-
Wysoka kapitałochłonność. Nieruchomość jest jak gąbka wchłaniająca pieniądze. Koszty gruntów i budynków są bardzo duże i nic nie zapowiada zmiany w tej kwestii. Wiąże się z tym szereg problemów takich jak konieczność finansowania jej z obcych źródeł, albo długi okres zwrotu wyłożonego kapitału.
-
Mała płynność. Grunt i budynek łatwo kupić (jeśli dysponuje się odpowiednią ilością pieniędzy). Jednak sprzedać to jest znacznie trudniej, o czym doskonale wiedzą przedsiębiorstwa trudniące się tym procederem. W nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy gotówki, może się okazać, że nie odzyskamy zainwestowanych pieniędzy w odpowiednim czasie.
W kolejnej części zajmiemy się cechami instutucjonalnoprawnymi.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|
Komentarze (0)