Technologie » Komputery
Centro Televisivo Vaticano utrwala uroczystości zamknięcia Drzwi Świętych w standardach Sony 4K
Zobacz więcej zdjęć » |
Firma Sony poinformowała o kolejnym projekcie realizowanym wspólnie z Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym (Centro Televisivo Vaticano — CTV) oraz innymi partnerami technologicznymi. Tym razem była to transmisja na cały świat w jakości 4K HDR ceremonii zamknięcia Drzwi Świętych przez Jego Świątobliwość Franciszka. Zakończyła ona nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który trwał od 8 grudnia 2015 r do 20 grudnia br. Wykorzystanie tej technologii pozwala firmie Sony zapewnić posiadaczom najnowszych odbiorników telewizyjnych niezwykłe wrażenia oraz więcej emocji przy oglądaniu transmisji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Technologia firmy Sony jest fundamentem całej infrastruktury technicznej służącej do transmisji. Watykański Ośrodek Telewizyjny wykorzysta 12 kamer 4K HDR Sony najnowszej generacji oraz system Sony HDR S-Log3, będące składnikami kompleksowego systemu 4K HDR do produkcji na żywo. System ten umożliwia ponadto równoległe generowanie sygnału 4K Ultra HD o standardowym zakres dynamiki (SDR) oraz sygnału HD SDR. Krzywa S-Log3 pozwala z kolei zawrzeć w materiale więcej zaawansowanych informacji o jasności i barwie. Zapewnia też pełną zgodność w czasie rzeczywistym ze wszystkimi platformami transmisyjnymi, z jakich obecnie korzysta Watykan.
Podczas transmisji zastosowany zostanie profil Hybrid Log-Gamma (HLG), będący standardem HDR zatwierdzonym w lipcu przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i wykorzystanym w pionierskiej, próbnej transmisji z otwarcia Drzwi Świętych w dniu 8 grudnia 2015 r.
Technologie Sony używane podczas transmisji
Do rejestracji wydarzeń na żywo CTV będzie używać 12 kamer Sony HDC-4300. Są one wyposażone w przetwornik 4K typu 2/3", który gwarantuje znakomitą jakość obrazu, lepszy zakres dynamiki i efektywne działanie w słabym oświetleniu — niezwykle ważne przy rejestracji obrazu we wnętrzach.
W skład środowiska produkcyjnego transmisji na żywo wejdzie również mikser Sony MVS-7000X oraz serwer do tworzenia powtórek Sony PWS-4400. Zaawansowane możliwości miksera MVS-7000X obejmują do 6 M/E (efektów miksowania) z maksymalnie ośmioma zaawansowanymi narzędziami do kluczowania na każdą pełną magistralę M/E, 8 kanałów z konwersją formatu i obsługą synchronizacji klatek oraz dwa kanały wyjściowe typu multiview. Serwer do tworzenia powtórek PWS-4400 to jeden z kluczowych elementów opracowanego przez Sony systemu do produkcji na żywo w standardzie 4K/HD. Pozwala on generować wyjątkowe powtórki w zwolnionym tempie we współpracy z infrastrukturą 4K lub HD. Zapewnia zapis obrazu w bardzo efektywnym formacie Sony XAVC, elastyczność w konfigurowaniu wejść i wyjść, tryb HFR (dużej liczby klatek na sekundę) i intuicyjny interfejs użytkownika.
— Najbliższych kilka dni przyniesie prawdziwą nowość: po raz pierwszy w historii transmisja telewizyjna uroczystości z udziałem papieża przeprowadzona była w rozdzielczości Ultra HD przy dużym zakresie dynamiki (HDR), czyli w najlepszej możliwej dziś jakości obrazu — mówi ks. Dario Edoardo Viganò, prefekt Sekretariatu ds. komunikacji Stolicy Apostolskiej. — To najnowocześniejsze rozwiązanie odzwierciedla staranie papieża Franciszka, by nadążać za szybkim rozwojem techniki na świecie i wspierać przy jej użyciu przekaz kościoła katolickiego.
— Podczas tego historycznego wydarzenia użyty został system organizacji pracy „SR Live for HDR” — mówi Peter Sykes, menedżer ds. rozwoju strategicznych technologii w Sony Professional Solutions Europe. — Infrastruktura produkcyjna jest oparta na opracowanej przez Sony funkcji S-Log3, która pozwala na równoczesną generację obrazów 4K HDR i HD SDR o najwyższej jakości.
— Kontynuujemy ścisłą współpracę z CTV nad rozwojem i dostarczaniem technologii, które pomogą ośrodkowi w dokumentowaniu działań Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej na urzekających obrazach o najwyższym możliwym ładunku emocjonalnym — mówi Benito Manlio Mari, kierownik krajowego działu sprzedaży w Sony Europe. — Będzie to pierwsza w historii Centro Televisivo Vaticano produkcja 4K HDR S-Log3. Potwierdzi ona słuszność przyjętej koncepcji i pokaże, że jedna linia produkcyjna może posłużyć do emisji programów w różnych formatach.
Informacje uzupełniające
Do transmisji obrazu Ultra HD użyto satelitów HOTBIRD firmy Eutelsat. Przekaz będzie dostępny dla wszystkich użytkowników sprzętu zgodnego z 4K1 na kanale 200 bezpłatnej platformy satelitarnej Tivùsat. Dosył sygnału Ultra HD otrzymywanego z Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego powierzono firmie Globecast, która wykorzystała innowacyjny wóz reporterski z łączem satelitarnym oraz nowy format kompresji HEVC. Zaawansowane urządzenia kodujące i dekodujące sygnał HEVC Ultra HD dostarczyły firmy Ericsson, NTT Electronics i Vislink.
Obraz z zamknięcia Drzwi Świętych był transmitowany na żywo do watykańskiej Auli Pawła VI i wyświetlany zarówno w wersji Ultra HD o standardowym zakresie dynamiki (SDR), jak i Ultra HD o dużym zakresie dynamiki (HDR). Sygnał dotarł również drogą satelitarną do Republiki San Marino, gdzie łączami światłowodowymi był doprowadzony do centrum kongresowego Kursaal i wyświetlony na żywo w rozdzielczości Ultra HD. Ta transmisja zainaugurowała działanie pierwszego w San Marino segmentu sieci światłowodowej FTTH, która w 2017 roku pozwoli doprowadzić ultraszybki Internet do 80% z 24 000 gospodarstw domowych San Marino poprzez licznik zużycia energii elektrycznej.
Więcej informacji o proponowanej organizacji pracy podczas równoczesnej produkcji na żywo w standardach 4K HDR oraz HD SDR można uzyskać, pobierając artykuł przeglądowy Sony „Co to jest «SR Live for HDR»?”.
Informacja o firmie Sony |
Firma Sony jest czołowym dostawcą rozwiązań audiowizualnych dla firm z różnych sektorów, w tym m.in. mediów i nadawców medialnych, sal kinowych, służby zdrowia, obiektów sportowych, firm i edukacji. Firma dostarcza produkty, systemy i aplikacje do tworzenia, przetwarzania i dystrybucji cyfrowych materiałów audiowizualnych o najwyższym standardzie, które stanowią dodatkową wartość dla firm i ich klientów. Oferowane przez Sony rozwiązania wyróżniają się wyjątkową jakością i wartością, będącymi owocem ponad 25-letniego doświadczenia w dostarczaniu innowacyjnych, najlepszych na rynku produktów. Dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami technologicznymi firma Sony dostarcza rozwiązania końcowe, które spełniają wymagania klientów w zakresie integracji oprogramowania i rozwiązań, umożliwiając osiągnięcie indywidualnych celów każdego przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.pro.sony.eu Zapraszamy na Twittera @SonyProEurope / www.twitter.com/sonyproeurope |
Kontakt dla prasy: malgorzata.blachnio@indalo.pl, tel. +48 509 047 721
Nadesłał:
INDALO
|
Komentarze (0)