Dom » Nieruchomość

Ceny domów wyrównały poziom

Ceny domów wyrównały poziom
Zobacz więcej zdjęć »
Ceny budynków jednorodzinnych wystawionych przez deweloperów na warszawskich targach mieszkaniowych były nieznacznie wyższe za mkw. niż przed rokiem

Choć od początku roku ponad połowę mieszkań wybudowali inwestorzy indywidualni, a deweloperzy tylko ok. 40 proc., to ostatnia analiza firmy Nowy Adres wskazuje, że spada popularność budowy domów metodą gospodarczą. W ciągu ostatniego roku notowany jest również słabszy popyt na działki.

Tym bardziej, że ich ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Stałe stawki obowiązują szczególnie na parcele atrakcyjnie zlokalizowane w dużych aglomeracjach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. A marzenie o posiadaniu domu trudniej jest zrealizować ze względu na restrykcyjną politykę banków przy udzielaniu kredytów na budowę. 

Sami możemy wybudować taniej, jeśli kupimy działkę i do budowy domu wynajmiemy wyspecjalizowaną firmę lub osobiście zaangażujemy się w realizację poszczególnych etapów budowy. Wszystko jednak zależy od tego, jakie poniesiemy koszty, związane przede wszystkim z zakupem działki. Ceny materiałów budowlanych i robocizny nie zmieniły się bowiem znacząco w ostatnim czasie. 

Parcele od 200 zł do 10 tys. zł za metr

 

Koszt zakupu ziemi pod Warszawą może być bardzo różny. Analitycy Home Broker zwracają uwagę, że wartość parceli zależy od lokalizacji i wielkości oraz uzbrojenia. W takich miejscowościach jak Nadarzyn, Wiązowna, Halinów, czy Jabłonna można znaleźć działkę budowlaną o powierzchni ok. 1000 mkw. w cenie 200 tys. zł. Są to jednak lokalizacje znacznie oddalone od stolicy. Według danych portalu Domy.pl za metr kwadratowy działki budowlanej w Warszawie trzeba zapłacić przeciętnie 1117 zł/mkw. To średnia stawka, bo w stołecznym centrum cena 1 mkw. gruntu pod budowę sięga nawet 10 tys. zł.

Firma Emmerson szacuje, że budowa domu systemem gospodarczym z reguły powinna być tańsza od kilku do prawie 20 proc. Najczęściej jest to jednak około 10 proc. Dlatego nie warto od razu eliminować możliwości zakupu domu od dewelopera, bo może okazać się, że kupimy go w podobnej kwocie, jak byśmy wybudowali. Teraz na rynku można znaleźć ciekawe propozycje lub skutecznie negocjować ceny z firmami deweloperskimi.  

W warszawskim Wawrze w pobliżu Wału Miedzyszyńskiego można kupić nowoczesny, gotowy segment w znacznie obniżonej cenie. Deweloper Barc Warszawa S.A. zredukował o 20 proc. ceny budynków, które są jeszcze w sprzedaży na Osiedlu Przytulnym przy ulicy Kadetów. Można tam kupić dom w kwocie od 4474 tys. zł/mkw. Cena niektórych segmentów (pow. 163-196) spadła nawet o 50 tys. zł.  

Dom przeciętnie za 650 tys. zł  

Jak jednak informuje Home Broker, na stołecznym rynku nieruchomości jednorodzinnych nastąpiło wyhamowanie trendu spadkowego cen z lat 2008-2010. Można było to obserwować już w zeszłym roku, a dane za rok bieżący sugerują, że dołek cenowy w segmencie domów jednorodzinnych został już osiągnięty. W ciągu czterech lat, czyli od jesieni 2008 roku, przeciętna cena metra kwadratowego domu obniżyła się prawie o jedną dziesiątą.

Teraz, w odróżnieniu od mieszkań, ceny domów w podwarszawskich miejscowościach utrzymują się na stałym poziomie. Z zestawienia ofert wystawianych na tegorocznych warszawskich targach mieszkaniowych wynika, że ceny domów w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej nawet nieznacznie wzrosły.  

Przeciętna oferowana przez deweloperów nieruchomość to bliźniak lub dom w zabudowie jednorodzinnej szeregowej do wykończenia. W średniej cenie ofertowej 650 tys. zł, przeciętnie o powierzchni użytkowej 146 mkw. posadowiony na działce o pow. 383 mkw., podaje Home Broker.

Najtaniej za 550 tys. zł

Ceny domów mieszczących się w najtańszej ćwiartce zebranych przez Home Broker ofert targowych nie przekraczają 550 tys. zł. Ich metraż to nie więcej niż 132 mkw., przy działkach o powierzchni nie przekraczającej 242 mkw. Przed rokiem górną granicą była kwota 570 tys. zł., a działka miała średnio zaledwie ok. 200 mkw. Z kolei ceny domów zaliczające się do najdroższej ćwierci oferty zaczynają się od 819,5 tys. zł. Przed rokiem było to 792,5 tys. zł.  

W ciągu czterech lat średni metraż oferowanych przez deweloperów domów w Warszawie i okolicy spadł prawie o jedną czwartą (23,5 proc.). W ujęciu rok do roku wzrosła za to wielkość działek, na jakich są posadowione. Jesienią 2011 roku przeciętna działka miała 350 mkw., a teraz 383 mkw. Ta zmiana zasługuje na uwagę ponieważ przez ostatnie trzy lata wielkość działek malała.

 

 

Autor: Barc Warszawa S.A.

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

www.barc.com.pl
http://www.barc.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »