Dom » Budownictwo

Ceramiczna czy cementowa - którą dachówkę wybrać?

Ceramiczna czy cementowa - którą dachówkę wybrać?
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór pomiędzy dachówką ceramiczną a cementową to podstawowy dylemat inwestora, który decyduje się położyć na dachu swojego domu ciężkie pokrycie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Wybór pomiędzy jednym a drugim rodzajem nie jest łatwy. Produkty te na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Mają zbliżone kształty, ciężar, a sposób ich montażu jest praktycznie taki sam. Co może więc przesądzić o wyborze danego rozwiązania? Czy to tylko kwestia gustu?

Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe mają wiele zalet, wśród których dla każdego inwestora poszczególne z nich będą miały większe lub mniejsze znaczenie. Co więcej, często dachówki cementowe, jeśli spojrzymy na dach z pewnej odległości, nie odbiegają zbytnio wyglądem od ceramicznych. Trzeba mieć naprawdę wprawne oko i duże doświadczenie, by odróżnić je z daleka.

Cena produktów

Pierwszym i często najważniejszym kryterium jest cena. Dachówki cementowe − między innymi ze względu na prostszy proces produkcyjny − są rozwiązaniem tańszym. Wytwarza się je z mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza i wody. Z kolei droższe, ceramiczne wypalane są w wysokiej temperaturze z wyselekcjonowanej gliny wzbogaconej o składniki uszlachetniające. Wybór danego rozwiązania przełoży się więc na wysokość budżetu całej inwestycji.

Zbliżone są również koszty montażu obu rodzajów pokrycia, ponieważ ten proces przebiega niemal identycznie. Na wycenę pracy dekarza mogą nieznacznie wpłynąć różnice w wielkości produktów, przekładające się na powierzchnię krycia.

W ofercie CREATON znajdziemy modele cementowe, np. profilowane GÖTEBORG i HEIDELBERG , których cena przy minimalnym zużyciu wynosi już od 37,76 zł za 1 m2. Z kolei ceny dachówek ceramicznych zaczynają się od ok. 60 zł/1 m2 (niezwykle popularna TITANIA ). Na rynku można znaleźć dachówkę ceramiczną w cenie zbliżonej do dachówki cementowej, jednak w takim przypadku lepszy wybór stanowi pokrycie cementowe, niż tańsza ceramika.

Lokalizacja budynku

Dobierając pokrycie dachowe do budynku, należy wziąć pod uwagę jego lokalizację. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiedni materiał, umożliwiający wieloletnią eksploatację i zachowujący estetyczny wygląd. Jeśli dom jest usytuowany w bliskiej odległości od lasu, parku czy skupisk zieleni, warto postawić na dachówki ceramiczne. Tu mamy do wyboru powierzchnie glazurowane lub angobowane, na których rozwój mikroorganizmów jest ograniczony, a osadzanie się zanieczyszczeń trudniejsze. To sprawia, że dachówkę ceramiczną stosunkowo łatwo można utrzymać w czystości. Są jednak wyjątki – dachówki cementowe również doskonale poradzą sobie z „zielonym problemem”, pod warunkiem, że zdecydujemy się na model z odpowiednio gładką powierzchnią np. KAPSTADT z powłoką DURATOP PRO marki CREATON.

Konserwacja dachu

Niezależnie od rodzaju pokrycia należy cyklicznie sprawdzać stan techniczny elementów dachu. Warto taką ocenę zostawić profesjonalistom, umawiając się z dekarzem na przegląd sezonowy przynajmniej raz w roku, np. na jesień lub wiosnę. Najlepszy dach to jednak taki, który nie wymaga częstej konserwacji. Im rzadziej trzeba wykonywać przy nim zabiegi pielęgnacyjne, tym lepiej. Zaoszczędzamy bowiem nie tylko cenne godziny, ale i pieniądze.

Dachówki ceramiczne potrzebują jedynie okresowego mycia wodą pod dużym ciśnieniem. Nieco więcej zaangażowania wymagają dachówki cementowe, których powłoka może ulegać większemu zabrudzeniu. Częstotliwość wykonywania tych prac, jak również oczyszczania koszy dachowych i rynien z zalegających liści czy śniegu uzależniona jest od położenia domu i panujących na danym obszarze warunków klimatycznych.

Waga dachówek

Decydując się na dany rodzaj dachówki, pod uwagę należy wziąć także jej masę. Ciężkie pokrycie dachowe jest odporniejsze na warunki zewnętrzne, chociażby silny wiatr. Duża waga oznacza jednak konieczność zapewnienia solidnej konstrukcji dachowej. Różnica masy między dachówką ceramiczną i cementową jest niewielka.

W zależności od modelu i sposobu ułożenia, jeden metr kwadratowy dachówki ceramicznej waży około 50-75 kg, a cementowej 40-50 kg. Dla porównania – waga dachówek cementowych marki CREATON waha się od 43,9 kg/m2 (HEIDELBERG) do 50 kg/m2 (KAPSTADT), natomiast przykładowe modele dachówek ceramicznych mają odpowiednio – od ok. 42 kg/m2 (PREMION , HARMONICA ), ok. 46 kg/m2 (KODA , TITANIA), do ponad 61 kg/m2 (KLASSIK KERA-BIBER , KLASSIK )

Montaż pokrycia

Przy tworzeniu konstrukcji dachu należy pamiętać o odpowiednim dobraniu materiałów do jego kształtu. Niezwykle istotnym wskaźnikiem jest nachylenie połaci. Nie każdy rodzaj dachówki nadaje się bowiem na dowolny dach. Dachówki ceramiczne i cementowe najlepiej stosować na połaciach o nachyleniu od 10° (przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia) do 65°. Dachówki ceramiczne posiadają zazwyczaj bardziej rozbudowane zamki. Z tego powodu można montować je na dachach o mniejszych kątach nachylenia. Przykładowo w przypadku dachówki ceramicznej PREMION z oferty CREATON minimalny kąt nachylenia dachu wynosi jedynie 7°. Warto wspomnieć o innym modelu, którego konstrukcja pozwala na uniwersalne zastosowanie. FUTURA marki CREATON może być układana zarówno na niemal płaskich, jak i bardzo spadzistych dachach, a nawet na elewacjach, ponieważ dopuszczalny kąt nachylenia połaci wynosi już od 7° do nawet 90°.

Dużą zaletą dachówek ceramicznych, jak i cementowych jest ich „przesuwność”. Oznacza to, że produkty te można układać z dużą tolerancją rozstawu łat (przykładowe rozstawy łat dla modeli CREATON: 33,8-36,6 cm – SIMPLA , 39,3-43,3 cm – KODA, 38,2-42,5 – TITANIA). To ważne zarówno w przypadku renowacji starych pokryć dachowych, jak i budowie nowego domu, ponieważ ułatwia montaż i zapewnia doskonały efekt wizualny na połaci, niezależnie od powierzchni dachu.

Na dachach o skomplikowanych kształtach oraz połaciach z wieżyczkami, łukami czy wolimi okami szczególnie polecane są małoformatowe dachówki ceramiczne, na przykład popularne karpiówki, takie jak KLASSIK czy KLASSIK KERA-BIBER z oferty CREATON.
 
Gwarancja

Przy wyborze dachówki, oprócz wymienionych wyżej aspektów, warto wziąć pod uwagę również okres gwarancji i to, na co jest ona udzielana. Choć oba rodzaje dachówek cechuje duża trwałość oraz żywotność, to okres gwarancyjny jest różny dla każdego z nich.

Dla dachówek cementowych jest krótszy – w zależności od marki wynosi około 20-30 lat. Dla ceramicznych – sięga nawet do 50 lat (tak jest w przypadku produktów marki CREATON, która oferuje jedną z najdłuższych na polskim rynku gwarancję na dachówki ceramiczne zgodnie z warunkami określonymi na www.creaton.pl) .

Pokrycie dachowe ma chronić i ozdabiać dom przez długie lata, dlatego przy podejmowaniu decyzji o zakupie dachówek warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw by nasz wybór był w pełni przemyślany i satysfakcjonujący. Więcej informacji o tym, która dachówka sprawdzi się lepiej na naszym dachu – ceramiczna czy cementowa – można znaleźć w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=fubYi1J7JgA .





CREATON Polska
press box



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »