Społeczeństwo » Społeczeństwo

Chcemy wierzyć, że ludzie potrafią się zmienić, nawet gdy wyczuwamy, że taka zmiana graniczy z cudem

Chcemy wierzyć, że ludzie potrafią się zmienić, nawet gdy wyczuwamy, że taka zmiana graniczy z cudem
Zobacz więcej zdjęć »
Wierzymy w ludzką zdolność do zmiany

Ludzie od zawsze dążyli do zmiany. Zmiany siebie, swoich nawyków, swojego zachowania, a nawet całych światów, które stworzyli wokół siebie. Czasem zmiana jest wynikiem długotrwałej pracy nad sobą, innym razem wyzwaniem postawionym przez los. W wielu przypadkach, mimo że zmiana wydaje się niemożliwa, chcemy wierzyć, że to możliwe. Dlaczego tak jest? Co sprawia, że wciąż pielęgnujemy nadzieję na przemiany, nawet jeśli graniczą one z cudem?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Wierzymy w ludzką zdolność do zmiany

Chęć zmiany, zwłaszcza w kontekście osobistym, jest jednym z najbardziej ludzkich pragnień. Dążymy do tego, by stawać się lepszymi wersjami samych siebie, by naprawić błędy z przeszłości, zmienić sposób myślenia, zachowania czy reagowania na otaczający nas świat. Często w obliczu trudnych sytuacji, zwłaszcza w relacjach międzyludzkich, stajemy przed wyborem: czy wierzyć, że ktoś potrafi się zmienić? W głębi serca chcemy, aby zmiany były możliwe, bo to dałoby nam poczucie, że nic nie jest stracone, że mamy wpływ na nasze życie i życie innych. Chcemy wierzyć, że zmiana jest w zasięgu ręki, nawet jeśli jest to trudne do uwierzenia.

Zastanówmy się, co leży u podstaw tej nadziei. Z psychologicznego punktu widzenia, ludzie mają tendencję do idealizowania siebie i innych. Nawet jeśli zachowania drugiej osoby wskazują na to, że zmiana jest mało prawdopodobna, my wciąż mamy nadzieję, że nastąpi, ponieważ głęboko wierzymy, że człowiek posiada wewnętrzną zdolność do rozwoju. Jednocześnie nie chcemy zaakceptować myśli, że ktoś, kogo kochamy lub szanujemy, nie może się zmienić – ta świadomość wydaje się zbyt bolesna.



Granice zmiany

Zmiana w życiu człowieka może przyjmować różne formy. Zmiana fizyczna, jak np. zmiana wyglądu, zmiana nawyków czy stylu życia, wydaje się bardziej osiągalna. Wiemy, że istnieją konkretne działania, które prowadzą do efektów – diety, ćwiczenia, terapia, rozwój osobisty. Jednakże, gdy mówimy o zmianie charakteru, zasad czy fundamentalnych wartości, stajemy przed dużym wyzwaniem. Często wydaje się, że pewnych cech nie da się zmienić, ponieważ są one głęboko zakorzenione w naszej tożsamości. Zmiana w tym przypadku wymaga ogromnej siły woli, cierpliwości i przede wszystkim samoświadomości. To proces, który wymaga nie tylko chęci, ale i realnego zaangażowania.

Niektórzy twierdzą, że „ludzie się nie zmieniają”, że charakter jest niezmienny. Jednak życie udowadnia, że czasem, choć bardzo rzadko, istnieją momenty, które zmieniają człowieka na zawsze. Może to być dramatyczne wydarzenie, chwila oświecenia, wielki ból lub ogromna strata. Czasami zmiana zachodzi, gdy człowiek staje w obliczu straty, kiedy doświadcza cierpienia lub kiedy, na skutek konfrontacji z rzeczywistością, staje się gotów na porzucenie dawnych schematów myślenia i zachowań.



Wiara w cud

A co z tymi przypadkami, które wydają się graniczyć z cudem? Gdy widzimy, że zmiana wymaga czegoś, co jest poza zasięgiem naszych wyobrażeń i doświadczenia? Jak możemy zmienić drugiego człowieka, gdy wydaje się, że wszystko zostało już powiedziane, a wszelkie próby zawiodły? W takich chwilach często pojawia się pytanie o cud. Cud, czyli wydarzenie, które wykracza poza granice naszego pojmowania możliwości ludzkich, które nie jest wynikiem racjonalnych działań, ale mało zrozumiałego dla nas „przełomu”.

W takich momentach nie chodzi już o to, by zmienić kogoś na siłę, ale raczej o to, by dać drugiej osobie przestrzeń do zmiany. Czasem cuda zachodzą wtedy, gdy człowiek dostaje odpowiedni impuls do działania – moment zrozumienia, miłości, wsparcia czy choćby zwykłej akceptacji. To ten zewnętrzny bodziec może uruchomić wewnętrzny proces przemiany. Czasem wystarczy jedno słowo, jedno wydarzenie, które zmienia naszą perspektywę na świat, na siebie, na innych.



Zmiana w relacjach międzyludzkich

W życiu codziennym niejednokrotnie spotykamy się z osobami, które miały szansę się zmienić, ale nie były w stanie tej zmiany zrealizować. Bywa, że wchodzimy w trudne relacje, próbujemy zmieniać innych, pomagamy im dostrzec ich błędy, a mimo to nie widzimy efektów. Zadajemy sobie pytanie: dlaczego mimo tak wielkiej chęci zmiany, nic się nie zmienia?

Odpowiedź leży w psychologii i filozofii życia. Zmiana to proces, który musi rozpocząć się od jednostki. Inni mogą wesprzeć, ale nie mogą wymusić zmiany. Prawdziwa zmiana następuje wtedy, gdy osoba jest gotowa na nią, gdy jest świadoma swoich słabości i chce podjąć działania. Bywa, że zmiana nie zachodzi wcale, ale to nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć tej sytuacji i zaakceptować ją taką, jaka jest.



Nadzieja na zmianę

Chociaż zmiana może wydawać się cudownym, rzadkim wydarzeniem, to jest też czymś możliwym. Wierzymy w nią, bo daje nadzieję, otwiera nowe perspektywy, pozwala na rozwój. Chcemy wierzyć, że nawet najbardziej skomplikowana zmiana w zachowaniu, myśleniu czy podejściu do życia jest możliwa. Często wystarczy tylko czas i odpowiednie warunki, by ta zmiana stała się rzeczywistością. Ale także – czasem wystarczy tylko wiara w to, że zmiana jest możliwa.

Zatem, nawet gdy zmiana graniczy z cudem, warto pielęgnować nadzieję, bo w tej nadziei tkwi siła, która popycha nas do działania. Cuda zdarzają się rzadko, ale nie można ich wykluczyć, szczególnie jeśli chodzi o człowieka – istotę pełną możliwości, które tylko czekają na odkrycie.


Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »