Firma » Bankowość

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Zrób to z głową!

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Zrób to z głową!
Zobacz więcej zdjęć »
Planujesz zakupić mieszkanie lub dom? Jesteś zainteresowany nabyciem działki budowlanej lub garażu? A może chcesz wykupić, wyremontować lub modernizować posiadany lokal? W każdej z tych sytuacji odpowiedni będzie dla Ciebie kredyt hipoteczny. Przed wzięciem go sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Branie kredytu hipotecznego wiąże się z dwoma rzeczami: 1) sprawdzeniem, czy spełniasz wymogi danego banku, 2) upewnieniem się, czy wybrana oferta odpowiada Twoim oczekiwaniom i nie narobi więcej szkody niż pożytku. Pod uwagę trzeba wziąć wszystko – od własnego zdrowia i wieku aż po opłaty dodatkowe zawarte w kredycie.Zdolność kredytowa – kryterium numer jeden

Najważniejszym kryterium, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca, jest zdolność kredytowa. Jeśli nie wiesz, czy ją masz, możesz skorzystać internetowych kalkulatorów. Nie jesteś jednak do tego zobowiązany – bank sprawdzi ją przed udzieleniem Ci kredytu sam.

Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej to jednak krok przydatny. Każdy bank ma trochę inne wymagania, więc u jednego możesz ją mieć, u drugiego nie. Zaoszczędzisz czas, zwracając się tylko do tych placówek, które mają ofertę dostosowaną do Ciebie.Kredyt hipoteczny a kwestia wieku i zdrowia

Ponieważ kredyt hipoteczny brany jest na duże kwoty, bank potrzebuje pewności, że kredytobiorca będzie w stanie zaciągnięte zobowiązanie spłacić. Nie będzie chciał udzielić Ci kredytu, jeśli w momencie spłacenia go Twój wiek przekroczy 70 lat.

Bank niechętnie udzieli kredytu hipotecznego również osobom, które nie mogą od razu wskazać lokalu pod hipotekę. Może zażądać od kredytobiorcy ubezpieczeń: nabywanego mieszkania, samego kredytu oraz na życie. Ponadto ma prawo wymagać dostarczenia wyników badań lekarskich. Koszt takich badań pokrywa zakład ubezpieczeń.

Od powyższych reguł istnieją wyjątki. Bank nagnie regułę wieku czy zdrowia, jeśli kredytobiorca zgodzi się na podniesienie kosztów kredytu. To rekompensata dla banku za podjęcie ryzyka.A co z wkładem własnym?

Wysokie kredyty hipoteczne wymagają wkładu własnego. Jest on różny dla każdej z placówek. Zdarza się, że bank będzie chciał tylko 10% wartości nieruchomości, czyli bezwzględne minimum. Rekomenduje się jednak wkład własny w wysokości 20%.

Pamiętaj, że im mniejszy wkład własny, tym wyższy koszt kredytu!Zapomnij o oprocentowaniu nominalnym, patrz na RRSO!

RRSO to oprocentowanie rzeczywiste, wliczające – oprócz odsetek – również wszelkie opłaty dodatkowe, w tym np. ubezpieczenie czy kosz wizyty pośrednika w domu. Z tego względu jest wyższe od oprocentowania nominalnego, które zazwyczaj zawierają reklamy banku, by skusić ludzi do wzięcia kredytu. Warto przejrzeć oferty różnych placówek i sprawdzić, jakie elementy wchodzą w skład RRSO – będą się nieco różnić.

Nie wolno również zapomnieć, że kredyt hipoteczny często wiąże się z oprocentowaniem zmiennym. Oferty należy wybierać rozsądnie, nie dając się „super ofertom”.

Jeśli jesteś początkującym poszukiwaczem ofert kredytowych, nie przejmuj się – to wszystko nie jest takie straszne. Im więcej przeczytasz, tym więcej będziesz posiadał cennej wiedzy i dokonasz lepszego wyboru. Nie powinieneś się spieszyć. Kredyt hipoteczny to decyzja na długie lata. Sprawdź więc, co jeszcze możesz dodać na swoją checklistę: http://www.administrator24.info/artykul/id10110,kredyt-hipoteczny-bez-tajemnic-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziecRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »