Rozrywka i wypoczynek » Sport

Co należy zrobić przed jazdą konną?

Czynności takie jak siodłanie, wsiadanie i zsiadanie z konia należą do podstawowych umiejętności, które musi umieć każdy jeździec. Jednakże nie wielu jeźdźców wie jak istotne jest ich prawidłowe wykonywanie.

 Każda osoba, która rozpoczyna naukę jeździectwa musi poznać podstawy tej dziedziny. Najprostsze rzeczy takie jak przygotowanie konia do jazdy oraz wsiadanie i z siadanie z konia mogą sprawiać mu trudności. Wiadomo, że umiejętności te nabywa się poprzez trening, jednakże warto mieć do tego dobre teoretyczne podstawy. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Zatem od czego powinniśmy rozpocząć przygotowania do jazdy?

Ważne, aby zjawić się w stadninie około 30 minut wcześniej przed umówioną jazdą. Pozwoli to nam na spokojne przygotowanie siebie oraz naszego konia do przejażdżki. Przede wszystkim przed nałożeniem siodła na grzbiet naszego konia powinniśmy go dobrze wyszczotkować, aby pozbyć się resztek słomy i błota z jego sierści. Staranność wykonania tej czynności jest bardzo ważna ponieważ jakiekolwiek zanieczyszczenia, które wejdą pod przylegające akcesoria jeździeckie mogą doprowadzić do powstania odparzeń oraz obtarć. Kolejnym krokiem jest założenie siodła na grzbiet konia. W tym celu siodło wraz z czaprakiem kładziemy na grzbiecie konia i przesuwamy je w kierunku zadu tak, aby weszło na swoje miejsce, w którym będzie stabilnie osadzone. Gdy siodło znajdzie się we właściwym ułożeniu sprawdźmy poprzez jego uchylenie czy czaprak nie pofałdował się pod nim. Jeśli wszystko jest poprawnie zrobione możemy przystąpić do zapięcia popręgu. Ważne, aby nie dociągać popręgu zbyt raptownie. Na początku zapnijmy popręg bez naciągania i przespacerujmy się z naszym koniem kawałek, ponieważ dla konia zabieg ten nie jest zbyt przyjemny i często zdarza się, że broni się on poprzez wypchnięcie klatki piersiowej do przodu. Spacer pozwoli na usunięcie zbyt dużej ilości powietrza z jego płuc co umożliwi bezproblemowe dopięcie popręgu. Następnie możemy przystąpić do kiełznania naszego konia. W tym celu powinniśmy ściągnąć kantar z jego pyska. W jego miejsce zakładamy ogłowie wkładając wędzidło do pyska i przekładając popręg wraz z lejcami za uszy konia. Paski popręgu po założeniu powinny być lekko luźne. Nasz koń jest gotowy do jazdy. Kolejną trudnością dla początkujących jeźdźców jest wsiadanie i zsiadanie z konia. 

Istnieją dwie techniki wsiadania. 

  1. Wsiadanie z ziemi
  2. Wsiadanie z podwyższenia

Wsiadanie rozpoczynamy z lewej strony konia. Ustawiamy się twarzą w kierunku zadu konia i stawiamy lewą nogę w strzemieniu. Następnie trzymamy lewą ręką przedni łęk siodła a tylny prawą ręką. Ostatnią czynnością jest energiczne wybicie się z prawej nogi, którą przerzucamy nad zadem konia. Wiadomo, że wsiadanie z podwyższenia jest łatwiejsze, jednakże każdy jeździec musi umieć wsiadać na swojego konia z ziemi.

Ostatnią czynnością, która wbrew pozorom nie jest, aż tak prosta jest zejście z grzbietu wierzchowca. W tym celu zatrzymujemy konia i pochylamy się do przodu wyciągając nogi ze strzemion. Ujmujemy przedni łęk wraz z lekko napiętymi wodzami. Przenosimy prawą nogę nad zadem konia i zsuwamy się delikatnie z wierzchowca.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rich

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »