Rozrywka i wypoczynek » Sport

Pielęgnacja konia

Pielęgnacja konia jest podstawową czynnością, którą każdy jeździec powinien opanować do perfekcji. Jednakże ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego. Bez zestawu przyrządów i środków pielęgnacyjnych czyszczenie nie będzie zbyt skuteczne.

 Regularna pielęgnacja naszego wierzchowca ma nie tylko bardzo duże znaczenie dla jego dobrego samopoczucia oraz zdrowia, ale i także pozwala na nawiązanie z nim mocniejszej więzi. Staranne wykonywanie tej czynności pozwala z wyprzedzeniem zauważyć większość zmian chorobowych, a sam zabieg czesania poprawia ukrwienie skóry i otwiera pory. Duża istotność tego zajęcia wymaga od nas dobrego przygotowania. Zatem czego będziemy potrzebowali, aby poprawnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne?


 1. Szczotka z włosia naturalnego - służy do zbierania kurzu i głębszego brudu z sierści konia.
 2. Szczotka z włosia plastikowego - służy do rozczesywania włosów na ogonie i grzywie.
 3. Szczotka z włosia koziego - przeważnie stosowana jest do czyszczenia głowy konia.
 4. Zgrzebło - dostępne na rynku są zgrzebła plastikowe oraz gumowe. Służą one do usuwania brudu i błota z sierści konia. Mocniej posklejaną sierść lepiej czyści się zgrzebłem plastikowym natomiast delikatniejsze dla sierści konia jest zgrzebło gumowe.
 5. Kopystka - jest narzędziem przeznaczonym do czyszczenia spodu kopyta.
 6. Preparaty do pielęgnacji kopyt - zapobiegają gniciu strzałki kopyta i utrzymują jego prawidłowe nawilżenie. 
 7. Szampon dla koni - specjalny szampon do kąpieli naszego konia. Pamiętajmy, że nie należy używać szamponów przeznaczonych dla ludzi ponieważ mogą one wywoływać podrażnienia skóry i doprowadzić do powstania u konia łupieżu. Nie należy również używać zbyt dużej ilości szamponu podczas mycia.
 8. Balsam - stosowany na miejsca podrażnione przyśpiesza ich regenerację.
 9. Odżywka do włosia - używa się jej do włosia grzywy oraz ogona. Pomaga w utrzymaniu dobrego stanu włosia przez dłuższy okres czasu. Włosy nie zlepiają się tak łatwo i ciężej przywiera do nich brud.
 10. Gruba gąbka lub myjka - posłuży nam do mycia sierści konia
 11. Ściereczki - przydatne do mycia okolic pyska i miejsc intymnych. Pamiętajmy by nie używać tych samych ścierek do mycia pyska i miejsc intymnych, ponieważ możemy doprowadzić do zakażenia.
 12. Ściągaczka do wody - po kąpieli jest stosowana do zbierania nadmiaru wody. Ułatwia to szybsze schnięcie naszego konia.Należy zaznaczyć, że konie nie potrzebują tak częstych kąpieli jak mogło by nam się wydawać. Kiedy zakładamy sprzęt do jazdy konnej na naszego wierzchowca pielęgnacja powinna sprowadzać się do dokładnego wyczesania jego sierści. Natomiast kąpiele powinny być przeprowadzane jedynie kiedy jest to koniecznie. Najlepiej wykonywać to w okresie wiosenno letnim gdy temperatury na dworze są wyższe. Nie wolno nigdy kąpać konia bezpośrednio po wysiłku fizycznym, powinien on przynajmniej przez 15 minut ochłonąć. Uchronimy go w ten sposób przed przeziębieniem i chorobami stawów. Jeżeli nasz koń nie ma zbyt dużej odporności powinniśmy go myć letnią wodą a nie bezpośrednio ze szlaucha. Po umyciu aby przyśpieszyć suszenie należy używać ściągaczki do wody, a konia najlepiej zaprowadzić w nasłonecznione miejsce. Mycie konia zawsze traktujmy jako formę rozrywki i podchodźmy do tego z uśmiechem, a z pewnością zabiegi pielęgnacyjne poprawią nasze relacje z nim. Pamiętajmy, że koń zadbany będzie na pewno zdrowszy i bardziej szczęśliwy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rich

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »