Dom » Wnętrza

Co nieco o kołkach montażowych

Co nieco o kołkach montażowych
Zobacz więcej zdjęć »
Kołki montażowe mają szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki, głównie w przemyśle, zwłaszcza maszynowym, obrabiarkowym lub samochodowym oraz w innych, w których wykorzystuje się urządzenia mechaniczne lub innego rodzaju łączenia np. w meblarstwie.

Kołki wykorzystywane są m.in. do łączenia elementów, ustalania ich pozycji i zabezpieczenia przed przesunięciem.

Rodzaje kołków montażowych

Kołki stosowane w przemyśle maszynowym są normalizowane. Ze względu na kształt wyróżnia się kołki walcowate i stożkowe. Stosowane są one zarówno jako kołki złączne, jak i ustalające, przy czym w miejscach, gdzie stosuje się połączenia, które będą wielokrotnie rozłączane, częściej używa się łatwiejszych w montażu kołków stożkowatych. Ponadto kołki mogą być zaopatrzone w gwint wewnętrzny lub mieć gwintowany czop, które ułatwiają demontaż kołka z potencjalnie kłopotliwego miejsca. Ponadto występują jeszcze kołki sprężyste, stosowane w miejscach gdzie nie jest konieczna wysoka dokładność połączenia oraz przy przenoszeniu obciążeń udarowych. Szeroki wybór takich kołków, wykonanych zgodnie z obowiązującymi normami, dostępny jest w firmie Stalmut. Wymiary kołków dobierane są najczęściej konstrukcyjnie, bez obliczeń wytrzymałościowych. Jedynie w pewnych przypadkach kołki sprawdza się pod względem ich odporności na ścinanie.

Kołki stosowane w urządzeniach mechanicznych wykonuje się przeważnie z konstrukcyjnej stali węglowej. Jednak pewne rodzaje kołków wykonywane są z innych rodzajów stali, np. kołki sprężyste produkowane są ze stali sprężynowej krzemowej, a kołki przeznaczone do roznitowania robi się ze stali niskowęglowej stosowanej na nity. Ponadto kołki mogą być dodatkowo hartowane, dzięki czemu znacząco wzrasta ich wytrzymałość, zaś ich powierzchnie są szlifowane, by uzyskać jak najlepsze i dokładnie spasowanie łączonych elementów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Do czego wykorzystuje się kołki montażowe?

Są one używane do tworzenia połączeń między różnymi częściami. Połączenia kołkowe można podzielić na połączenia spoczynkowe (wzdłużne, promieniowe i styczne) oraz ruchowe (obrotowe, suwliwe lub wahliwe).

Połączenia spoczynkowe wzdłużne z użyciem kołków tworzone są często w zastępstwie połączeń klinowych lub wpustowych, ponieważ są one tańsze i względnie łatwiejsze w wykonaniu. Jednak ze względu na niewielki przekrój mogą one przenosić relatywnie niewielkie obciążenia. Wyróżnia się jeszcze połączenia poprzeczne promieniowe (dają możliwość przenoszenia niewielkich momentów obrotowych i sił wzdłużnych) i poprzeczne styczne (np. do zabezpieczania elementów obrotowych przed przesunięciami wzdłużnymi).

Kołki montażowe wykorzystuje się także do jako dodatkowe, stabilizujące zabezpieczenie połączeń wciskowych. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »