Zdrowie » Medycyna
Co to jest padaczka?
Zobacz więcej zdjęć » |
Napad padaczkowy trwa krótko, zwykle kilkadziesiąt sekund, maksymalnie 2-3 minuty; przejawia się się nagłymi, stereotypowymi dla danego pacjenta, objawami ruchowymi (np. drgawki kończyn), zaburzeniami zachowania (np. zastygnięcie), emocji (np. lęk) . Objawy napadów padaczkowych są bardzo zróżnicowane i zależą od obszaru mózgu, który objęty jest nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi. Różne rodzaje napadów padaczkowych przedstawiane są w podręcznikach medycznych, takich jak atlas padaczek, atlas EEG, atlas wideo-EEG a także w źródłach internetowych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Padaczka jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych, cierpi na nią blisko 1% całej populacji ludzkiej. Szacuje się, że na świecie choruje na padaczkę 60 milionów ludzi, a w Polsce blisko 400 tysięcy. Najczęściej padaczka występuje u dzieci i u osób starszych. Lekarz z reguły rozpoznaje padaczkę, gdy u chorego wystąpiły co najmniej dwa napady padaczkowe.
Jeden napad padaczkowy występuje u 5-10% ludzi w ciągu całego życia. U kilku procent osób może wystąpić jeden napad padaczkowy w życiu. Przyczyną jest najczęściej wysoka temperatura, alkohol, nieprawidłowy poziom cukru we krwi, uraz głowy. Taki napad nazywamy sprowokowanym. Najczęstszy rodzaj napadów sprowokowanych to drgawki gorączkowe u małych dzieci. W przypadki napadów prowokowanych nie rozpoznaje się padaczki i nie rozpoczyna się leczenia przeciwpadaczkowego. Z reguły wystarcza unikanie czynników prowokujących.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)