Dom » Budownictwo

Co zgłaszać do nadzoru budowlanego?

Co zgłaszać do nadzoru budowlanego?
Zobacz więcej zdjęć »
Każda budowa musi koniecznie zostać zgłoszona w odpowiedniej instytucji. Jest nią najczęściej powiatowy nadzór budowlany. Nie można jej ominąć przy budowie domu jednorodzinnego, dlatego warto wiedzieć jak należy w takim wypadku postępować.

Prawo budowlane ściśle określa jakie powinny być nasze kroki począwszy od rozpoczęcia budowy aż do jej zakończenia. Co zatem należy bezwarunkowo zgłaszać do nadzoru budowlanego?

Budowa domu jednorodzinnego

Otrzymanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oznacza, że bezzwłocznie musimy się udać do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz projektanta, który sprawuje nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, w celu poinformowania o rozpoczęciu budowy. Jest to krok konieczny, którego w żadnym wypadku nie możemy pominąć. Zawiadomienie należy złożyć w formie pisemnej nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Do owego zawiadomienia trzeba dołączyć również:

 • Oświadczenie kierownika robót o przyjęciu obowiązków kierowania konkretną budową
 • Wypełnione oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego informujące o przejęciu obowiązków pełnienia nadzoru inwestorskiego
 • Informacje dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa, które zostaną umieszczone na budowie (konieczne tylko w niektórych przypadkach)

Nie powiadomienie wymaganej instytucji o rozpoczęciu budowy jest wykroczeniem, dlatego może skutkować karą grzywny.

Nadzór budowlany w trakcie budowy

Prawo budowlane jednoznacznie określa kto i w jakich okolicznościach może sprawować kontrolę na budowie (art. 81a ust 1). Osoby działające z upoważnienia organu nadzoru budowlanego sprawdzają czy budowa spełnia wszystkie wymogi i czy postępuje zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Samowola budowlana będzie surowo karana. Jeżeli kontroler wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi bądź mienia, ma prawo w całości zatrzymać prace budowlane. Taki wniosek można oczywiście zaskarżyć, ale postępowania może trochę potrwać.

Zmiana kierownika budowy albo inspektora nadzoru musi jednak zostać koniecznie zgłoszona w PINB. Wraz ze zgłoszeniem powinniśmy dołączyć również stosowne oświadczenia.

Zakończenie prac budowlanych

Formalne zakończenie prac na budowie także wiąże się z zawiadomieniem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tym wypadku należy złożyć stosowne oświadczenie informujące o zakończeniu budowy. Dołączyć trzeba do niego kilka ważnych dokumentów, takich jak:

 • Dziennik budowy - wersja oryginalna
 • Oświadczenie kierownika budowy, w którym stwierdza zgodność obiektu budowlanego z projektem budowlanym
 • Oświadczenie o poprawnym zagospodarowaniu terenów przyległych
 • Inwentaryzację geodezyjną

Organ nadzoru ma 21 dni na zgłoszenie zastrzeżeń , jeżeli takowych nie ma, oznacza to że budowa została dopuszczona na zasadzie tzw. milczącej zgody. Nie jest ona bowiem potwierdzona żadnym dokumentem. Nadzór budowlany może jednak skontrolować istniejący oraz zamieszkały dom jednorodzinny, o czym z pewnością warto pamiętać.

Więcej ciekawych informacji można uzyskać na www.konieckodevelopment.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Koniecko DEVELOPMENT
http://konieckodevelopment.pl

Komentarze (1)

 • avatar
  ~Fwb 2015-09-07 23:58:07

  Dużo błędów i niscislosci


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »