Technologie » AGD - RTV

Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w domu i zapomnieć o alergii zimą?

Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w domu i zapomnieć o alergii zimą?
Zobacz więcej zdjęć »
Według szacunków WHO na alergię cierpi ok. 40% populacji świata. Nic dziwnego zatem, że nazywana bywa zmorą XXI wieku. Jest to choroba cywilizacyjna, która w dodatku wykazuje trend wzrostowy. Każdy może ją nabyć na jakimś etapie życia.

Co więcej, związane z nią objawy mogą nam towarzyszyć przez cały rok. Jak zatem, będąc alergikiem, zwiększyć swój komfort życia?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jesień i zima wydają się na pozór miesiącami przyjaznymi dla alergików. Jednak części z nich chłodne miesiące wcale nie przynoszą upragnionej ulgi. Winne są bowiem warunki panujące w domu, jego wyposażenie (potencjalnie szkodliwe substancje mogą uwalniać się np. z farb, lakierów, tynków i klejów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz), a także zła jakość powietrza. Przyczyną alergii w okresie zimowym mogą być roztocza kurzu, grzyby pleśniowe, sierść zwierząt domowych czy smog. A reakcje na alergen bywają różne. Uczuleniowcy skarżą się zazwyczaj na wodnisty katar, zaczerwienione i łzawiące oczy, dyskomfort w gardle czy chrypkę. Wszystkie te objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Można co prawda zdecydować się na odczulanie, ale immunoterapia nie daje nam gwarancji powodzenia leczenia – jednym się udaje, innym nie. Warto zatem skutecznie wyeliminować alergeny w domowym otoczeniu, stosując dobrej jakości oczyszczacze powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza pracuje w oparciu o system wentylatorów i filtrów. Te pierwsze zasysają do wnętrza urządzenia powietrze z otoczenia, podczas gdy te drugie wychwytują z niego wszelkie zanieczyszczenia. W efekcie otrzymujemy przefiltrowane, czyste powietrze, które z powrotem sprzęt wydmuchuje na zewnątrz. Skuteczność oczyszczania zależy od jakości wykorzystanych filtrów. Zazwyczaj w jednym urządzeniu znajduje się kilka ich rodzajów. Największe zanieczyszczenia (np. sierść, kurz, duże pyłki) pochłania filtr wstępny. Producenci, oprócz niego, stosują zazwyczaj także dodatkowo filtr z aktywnym węglem, który neutralizuje lotne związki organiczne, benzen, formaldehyd, toulen czy dym tytoniowy oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy (ma to duże znaczenie zwłaszcza w kuchni). Oprócz tego w urządzeniu powinien znaleźć się filtr HEPA (skuteczność każdej sztuki musi być potwierdzona badaniami) lub równorzędny, z mikrowłóknami, który wychwytuje aż do 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra, takich jak alergeny, wirusy, bakterie oraz inne małe zanieczyszczenia. Stosowane są też czasem filtry UV i wodne. – Pamiętajmy, że dobrej klasy sprzęt będzie monitorował jakość powietrza w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby uruchamiał się automatycznie. Dzięki temu nawet osoby najbardziej wrażliwe na jakość powietrza, a więc również alergicy, będą mogły czuć się w swoim domu komfortowo – podpowiada Radosław Maj ze Związku Producentów AGD APPLiA, organizacji, która prowadzi kampanię edukacyjną OCZYSZCZACZE POWIETRZA/OBIEKTYWNIE.

Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Urządzenie będzie działać efektywnie, jeśli zostanie dobrane odpowiednio do powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Warto zwrócić w tym względzie uwagę przede wszystkim na parametr CADR, który definiuje szybkość oczyszczania powietrza. – CADR, wyrażany w m3/h, określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Parametr ten odzwierciedla przepływ powietrza pomnożony przez efektywność filtrów oczyszczających. Sam jego przepływ nie wpływa jednak na sprawność oczyszczania i skuteczność filtracji sprzętu – jest to bowiem całkowite powietrze, które przepłynęło przez oczyszczacz, a więc zarówno to oczyszczone, jak i nieoczyszczone. Dla przykładu, jeśli przepływ powietrza wynosi 500 m3/h, a wydajność filtracji (skuteczność filtrów) to 50%, CADR osiąga wartość jedynie 250 m3/h – wyjaśnia ekspert. Opłaca się ponadto podpytać sprzedawcę, ile razy na godzinę interesujący nas model oczyszcza powietrze – od tego uzależniona jest również jego skuteczność. Jeśli będziemy korzystać z oczyszczacza nocą, sprawdźmy też głośność pracy w trybie najcichszym. Najlepiej, jeśli nie przekracza ona ok. 20 dB.

W domu alergika powinien znaleźć się na wyposażeniu dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Oprócz tego warto dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach – niektóre modele posiadają funkcję nawilżacza. Zbyt wilgotne sprzyja bowiem rozwojowi pleśni, a zbyt suche roztoczy. Duże znaczenie ma także odpowiednia aranżacja pomieszczeń – w cenie jest minimalizm, lepiej więc unikać wszelkich elementów dekoracyjnych, które mogą gromadzić zanieczyszczenia. Ponadto warto często odkurzać wnętrza, a wszelkie powierzchnie wycierać na mokro.

Więcej informacji pod adresem: https://oczyszczaczpowietrza.info/

Partnerami kampanii edukacyjnej Związku Producentów AGD APPLiA Polska są marki: Amica, Blueair, Daikin, Dyson, Elektrolux, Haus and Luft, Philips, Rowenta, Samsung, Sharp, Tefal oraz Vestfrost.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »