Firma » Biznes
Coach, czyli kto? Coaching i mentoring w praktyce
Zobacz więcej zdjęć » |
Albert Einstein powiedział kiedyś, że „Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie. Podczas gdy, nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań, ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć". Można powiedzieć, że do tego właśnie sprowadza się coaching. Już Sokrates podkreślał rolę pytań w kształtowaniu świadomości ucznia. Coach za pomocą pytań oraz innych narzędzi coachingowych, pomaga odkryć klientowi nieznane lub niewykorzystane zasoby wiedzy i umiejętności. Coach nie udziela konkretnych rad, ale inspiruje klienta do samodzielnego ich generowania oraz pomaga mu w poszukiwaniu nowych umiejętności i sposobów myślenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak zostać coachem? Coaching i mentoring w praktyce.
W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt szkół coachingu. Jednak, aby zostać prawdziwym coachem nie wystarczy ukończyć konkretne szkolenie, choć oczywiście od czegoś trzeba zacząć. Szkoły coachingu uczą technik i umiejętności zadawania pytań. Bycie coachem powinno jednak wynikać z doświadczenia życiowego oraz konkretnych umiejętności. Coach wykorzystuje bowiem swoją wiedzę i doświdczenie, aby pomagać innym. Niekoniecznie liczy się tu wiek. Ważniejszy jest stały rozwój i wsparcie innych coachów. Jeśli więc czujesz, że posiadasz wyjątkową wiedzę i doświadczenie w jakiejś dziedzinie i chcesz przekazać ją innym, zostań coachem. Jak? Zanim zapiszesz się na kurs, warto sięgnąć do literatury. Niedawno został wydany pierwszy w Polsce, kompletny podręcznik coachingu ,,Coaching i mentoring w praktyce". Autorem książki jest Maciej Bennewicz, prezes polskiego oddziału European Mentoring & Coaching Council oraz dyrektor rozwoju w firmie Norman Benett Group. Twórca podręcznika twierdzi, że książka przypomina instrukcję obsługi. Śledzimy dzięki niej kolejne etapy postępowania z klientem, wykonujemy ćwiczenia, uczymy się dynamiki i szczegółów procesu coachingowego niejako od środka.
Podręcznik jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych coachingiem, a zwłaszcza do menedżerów, samodzielnych specjalistów pracujących przy zarządzaniu talentami i potencjałem pracowniczym, a także do studentów zainteresowanych przyszłą karierą zawodową i rozwojem osobistym. W literaturze brak wiadomości odnośnie samego procesu coachinowego i jego przebiegu. Tę lukę w bardzo przystępny i zarazem szczegółowy sposób uzupełnia właśnie książka Macieja Bennewicza.
Artykuł powstał na podstawie najnowszej książki M. Bennewicza ,,Coaching i mentoring w praktyce" Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr, Luty 2011 oraz wywiadu rzeki
Maciej Bennewicz to znany trener i doświadczony szkoleniowiec, dyrektor programowy Norman Benett Academy oraz dyrektor Rozwoju w firmie Norman Benett Group (organizacji kształcącej zawodowych trenerów i coachów). Autor poradników z obszaru rozwoju osobistego i coachingu.
,,Coaching i mentorig w praktyce" to pełny materiał kursu Coach Praktyk Biznesu realizowanego od roku 2007 w Norman Benett Academy [http://www.normanbenett.pl/], kursu akredytowanego przez European Mentoring & Coaching Council z certyfikatem EQA [European Quality Award]. Składają się nań części teoretyczne podbudowane literaturą, badaniami i udokumentowanymi eksperymentami. Zaprezentowane zostały uznane metody, konkretne ćwiczenia i techniki coachingowe. Ważnym elementem podręcznika są case study i oparte na nich scenariusze coachingowe wykorzystujące realne sytuacje, pozwalające wyjaśnić przedstawianą koncepcję lub metodę.
Nadesłał:
clickcommunity
|
Komentarze (1)
Ktos uczestniczył w takich sesjach coachingowych? JA ostatnio natrafiłem na www.rodaaldona.com (Łódź, jakby ktoś był zainteresowany) i zastanawiam się nad uczestnictwem w takim szkoleniu. Jak myślicie, to dobry pomysł?