Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Coraz młodsi chorują na serce

Coraz młodsi chorują na serce
Zobacz więcej zdjęć »
Z badań stanu zdrowia wśród dzieci i młodzieży wynika, że w coraz młodszym wieku jesteśmy narażeni na choroby serca i układu krążenia. Główna przyczyna to nadwaga lub otyłość oraz… stres!

- Często spotykamy się z opiniami, że choroby serca czy układu krążenia u młodych pacjentów to efekt wrodzonych wad. A tymczasem wpływ na zdrowie serca, podobnie zresztą jak u dorosłych, ma codzienne nasze życie – podkreśla dr n. med. Jacek Kabut z Centrum Medycznego OnkoTerm w Rybniku. - Uszkodzenie serca u dzieci i młodzieży może być skutkiem źle leczonej infekcji, grypy czy anginy. Niewłaściwie wyleczone lub niedoleczone infekcje mogą spowodować trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego! – dodaje J. Kabut.

 

Przyczyną chorób serca w młodym wieku jest również nadmierna waga ciała. Jak wynika z badań, od 7 do 21% nastolatków ma nadwagę lub otyłość. Wśród przedszkolaków aż 12% waży więcej niż powinno, a około 7% ma problem z otyłością. Tendencja ta niestety w ostatnich latach stale się zwiększa. Dzieci otrzymują 16 razy więcej cukru i 14 razy więcej białka niż potrzebują! 

 
Główny wróg: nadwaga, stres i… próchnica!
 
Nadmierna waga ciała prowadzi do tzw. stanu przednadciśnieniowego, który jest diagnozowany u coraz młodszych pacjentów. Dotyczy ich też problem podwyższonego poziomu cholesterolu – kojarzony zazwyczaj wyłącznie z osobami w starszym wieku. Okazuje się, że co czwarty 15-latek ma cholesterol w górnych lub przekraczających normę wartościach.
 
Przyczyną chorób serca wśród coraz młodszych pacjentów jest także stres. Czasem wydaje nam się, że dziecięce problemy – w porównaniu z naszymi, „dorosłymi” – są zupełnie niepoważne. Tymczasem warto pamiętać, że emocje nie wynikają z obiektywnych faktów, ale z ich interpretacji – naszych przekonań i myśli o tym, co się wydarzyło. 
 
- Dziecko może interpretować błahe z dorosłego punktu widzenia wydarzenie jako zagrażające czy straszne i stres odczuwany w związku z tym przez dziecko będzie absolutnie realny. Nie potrzeba do tego wielkich kryzysów, jak rozwód czy choroba w rodzinie. Czasem problemy w szkole czy brak akceptacji ze strony rówieśników mogą być ogromnym stresorem – zwraca uwagę Marta Banout, psycholog z Centrum Medycznego OnkoTerm.
 
Stres powoduje wzrost adrenaliny, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych, przy jednoczesnym spadku poziomu  żelaza. Przyczynia się to do powstania zmian miażdżycowych i zmian w mięśniu sercowym. Konsekwencją może być udar lub zawał serca! Wpływ na choroby układu krążenia ma również stan zdrowia uzębienia. Nieleczona próchnica może być przyczyną zapalenia mięśnia sercowego czy worka osierdziowego.
 
Objawy, które powinny niepokoić
 
Tak samo jak u dorosłych, bezwzględnie niepokojącymi objawami niewłaściwej pracy serca są bóle w klatce piersiowej oraz częste omdlenia. - U nastolatków większość przypadków omdleń nie ma znaczenia dla zdrowia, ale by wykluczyć chorobę serca, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecone badania. Szczególnie jeśli takie omdlenia zdarzają się często! – przestrzega dr n.med. Jacek Kabut z rybnickiego OnkoTerm. - Niepokojącym objawem u dzieci jest też nadmierne pocenie się, bez wyraźnej przyczyny czy trudności z oddychaniem, nawet przy niewielkim wysiłku – dodaje lekarz.
 
Warto wiedzieć, że poważne wady wrodzone serca są wykrywane już w okresie niemowlęcym. Ważne są jednak wizyty kontrolne u pediatry, które mogą ujawnić  tzw. szmery w sercu. - Najczęściej są to tzw. szmery niewinne, ale by wykluczyć poważniejszą nabytą wadę serca, trzeba przeprowadzić badania kardiologiczne – wyjaśnia doktor J. Kabut.
 
Dotlenić serce!
 
Musimy pamiętać, że serce to mięsień, który podobnie jak inne mięśnie… potrzebuje dotlenienia i wysiłku, aby dobrze funkcjonować!  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dla dzieci w wieku 5-17 lat zaleca 60 minut aktywności dziennie, przynajmniej o umiarkowanym poziomie wysiłku. To optymalny poziom aktywności i oczywiście jej większa ilość zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne. W wyliczaną ilość aktywności fizycznej włącza się zabawy, gry, sport czy lekcje wychowania fizycznego. 
 
- Warto pamiętać, że podejmowanie aktywności fizycznej jest również nawykiem – podkreśla psycholog Marta Banout. - Osoby przyzwyczajone do tego sposobu spędzania czasu w dzieciństwie, odniosą również korzyści w przyszłości i z większym prawdopodobieństwem pozostaną przy optymalnym poziomie aktywności – dodaje specjalistka. A bonusy płynące z aktywności to nie tylko poprawa działania układu krążenia (zapobieganie problemom w dorosłym wieku), ale też mocniejsze mięśnie, zdrowe kości i sprawny metabolizm!
 
Wiosna w sercu!
 
Kiedyś otyłe dzieci były rzadkością, niestety teraz już nie.  Oprócz aktywności fizycznej i właściwej diety, bardzo istotny jest codzienny tryb życia naszych dzieci. Niepokojące objawy powinniśmy zaś skonsultować ze specjalistą, a okazją ku temu będzie akcja pn. „Wiosna w sercu!” organizowana przez Centrum Medyczne OnkoTerm w Rybniku.
 
Akcja bezpłatnych badań i konsultacji kardiologicznych odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia. Będzie to okazja do wykonania badań: ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi oraz EKG i UKG, a także do konsultacji z lekarzem kardiologiem. Ponadto odpłatnie będzie można wykonać dodatkowe badania krwi. Szczegóły na stronie internetowej, tutaj >>


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INTRO PR
http://www.intropr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »