Technologie » Internet
Coraz więcej osób posiada kilka różnych urządzeń cyfrowych - nadchodzi czas na ochronę uniwersalną
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Z ankiety* przeprowadzonej na zlecenie Kaspersky Lab przez organizację badawczą "O+K" wynika, że blisko siedemdziesiąt pięć procent posiadaczy smartfonów korzysta także z komputera stacjonarnego i laptopa. Dodatkowo, co piąty ankietowany zadeklarował, że korzysta równocześnie z tabletu.
Systemy operacyjne zainstalowane w tych urządzeniach znacznie się od siebie różnią, a co za tym idzie - konieczne jest zastosowanie na nich specjalizowanych rozwiązań bezpieczeństwa.
Urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon, są infekowane najczęściej poprzez szkodliwe aplikacje udające pożyteczne programy (np. notatnik, przeglądarka multimediów). W rzeczywistości programy te mogą wysyłać drogie SMS-y bez wiedzy użytkownika, kraść dane związane z bankowością elektroniczną itp. – wachlarz funkcji jest ograniczony wyłącznie potrzebami i umiejętnościami cyberprzestępców. Dodatkowo, z racji rozmiarów, łatwiej o zgubienie lub kradzież tego typu sprzętu. Wymaga to zastosowania nie tylko rozwiązań chroniących przed mobilnymi szkodnikami, ale także pozwalających na zdalne zarządzenie urządzeniem: kasowanie danych, lokalizacja zgubionego telefonu czy też szyfrowanie ważnych informacji.
Komputery stacjonarne, laptopy oraz netbooki potrzebują ochrony na innych płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy korzystamy z PC-ta czy Maka - częste przeglądanie stron internetowych, portali społecznościowych, korzystanie z komunikatorów i odbieranie poczty sprawia, że komputer jest narażony na ataki, a sam użytkownik może paść ofiarą wyłudzenia danych lub aplikacji przechwytującej informacje.
Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko infekcji jest synchronizacja sprzętu mobilnego z komputerem. Podczas tego procesu z jednego sprzętu na drugi przenoszone są dane, które mogą zawierać pliki nieszkodliwe na platformie mobilnej, ale uaktywniające się w tradycyjnym systemie operacyjnym. Odwrotna sytuacja jest równie prawdopodobna.
„Warto pamiętać, że zabezpieczenie tylko jednego z posiadanych urządzeń jest niewystarczające i nie daje pełnej ochrony” – przypomina Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. „Jeżeli posiadamy kilka różnych urządzeń, dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w pakiet oferujący wieloplatformową i uniwersalną ochronę naszego sprzętu”.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
*Ankieta została przeprowadzona przez niezależną organizację badawczą "O+K" na zlecenie Kaspersky Lab. Badanie prowadzono w kilku etapach w 20 krajach na całym świecie wśród użytkowników internetu. W ostatnim etapie (przeprowadzonym w październiku 2011 r.) ankietowano 7 000 użytkowników, w tym 252 z Polski.
Komentarze (0)