Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna. Czy można ją kontrolować?

Liczba osób z cukrzycą i tych, które są nią zagrożone, z roku na rok wzrasta1. Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną wynikającą m.in z niezdrowego trybu życia. Niestety przed cukrzycą typu 1 nie możemy się uchronić.

Postęp medycyny i urządzeń medycznych pozwala jednak osobom z cukrzycą cieszyć się tzw. normalnym życiem. Jest to możliwe między innymi dzięki glukometrom – niewielkim urządzeniom do pomiarów stężenia glukozy we krwi. Ich dokładność wpływa na jakość samokontroli glukozy we krwi (kluczowego elementu terapii cukrzycy).

Po pierwsze dokładność

Dokładność jest ważna w każdym aspekcie naszego dbania o zdrowie. Wielu z nas słyszało zapewne nie raz, że należy przyjmować odpowiednie dawki leków, brać antybiotyk przez dokładnie taki czas, jaki jest wymagany, czy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

W przypadku cukrzycy dokładność ma szczególne znaczenie. Dla każdej osoby z cukrzycą codziennością są pomiary stężenia glukozy we krwi (w przypadku cukrzycy typu 1 nawet kilka razy dziennie), dokonywane za pomocą glukometrów. Dokładność badań jest bardzo ważna - to na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące terapii cukrzycy, np. dawek insuliny.

Dokładność jest kluczowa w przypadku pomiaru glikemii. Okazuje się jednak, że nie wszystkie tego typu urządzenia spełniają te wymagania. Z badania* przeprowadzonego w latach 2009-2011 przez niemiecki Instytut Technologii Cukrzycowych w Ulm wynika, że aż 7 z 34 badanych glukometrów** dostępnych na europejskim rynku, nie spełniało minimalnego poziomu dokładności. Badanie ujawniło, że nawet glukometry oznakowane symbolem CE, niekoniecznie wykonują dokładne pomiary (zgodnie z normą ISO 15197).

W badaniu sprawdzono także 7 glukometrów dostępnych w Polsce. Spośród nich najbardziej dokładne okazały się urządzenia marki Accu-Chek, w tym nowość na polskim rynku, Accu-Chek Performa Nano. Natomiast 1 z 7 przebadanych glukometrów, dostępnych na naszym rynku,
nie przeszedł pomyślnie badania. 

Dokładność kluczowa także dla pacjentów

Osoby z cukrzycą zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dokładność. Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez Roche Diagnostics Polska*** wśród członków klubu Accu-Chek. Dokładność pomiaru to najważniejsza cecha, którą kieruje się przy wyborze glukometru 89,6% pytanych.

Ważna cena

Osoby z cukrzycą muszą dokonywać pomiarów nawet kilka razy dziennie, każdorazowo zużywając jeden pasek. Biorąc pod uwagę ceny leków w Polsce oraz fakt, że wiele osób – zwłaszcza tych z cukrzycą typu 2 – jest już
na emeryturze czy rencie i cukrzyca nie jest ich jedyną przypadłością, w skali miesiąca zakup testów paskowych może być poważnym wydatkiem. Dlatego drugim elementem, jaki osoby z cukrzycą biorące udział w w/w ankiecie  biorą pod uwagę podczas wyboru glukometru jest cena testów paskowych (ważna dla 76,2% pytanych).

 

Wygląd ma znaczenie

Większość z nas lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, lubimy
też designerskie gadżety. Dlatego oprócz dokładności i ceny testów paskowych, do głównych kryteriów wyboru glukometru zaliczono także wielkość i design glukometru. To zrozumiałe, glukometr towarzyszy osobom z cukrzycą każdego dnia, więc chcą, aby był jak najbardziej funkcjonalny
i po prostu ładny. Taki jest nowy Accu-Chek Performa Nano – łączy w sobie nowatorskie rozwiązania technologiczne i nowoczesne wzornictwo.
Z łatwością mieści się w dłoni, a osobom postronnym bardziej przypomina nowoczesny odtwarzacz mp3 niż aparat do pomiaru glikemii. Wielu, zwłaszcza młodym osobom, może to pomóc przełamać opory w używaniu glukometru w szkole, pracy, podczas treningu czy w trakcie imprezy.

 

Cukrzyca, mimo że nieuleczalna i wiąże się z wprowadzeniem pewnych zmian, nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego trybu życia i realizacji własnych pasji. Jest to możliwe m.in. dzięki nowoczesnym urządzeniom. Warto jednak pamiętać, aby wybierać takie glukometry, które najlepiej spełniają swoje zadanie – są dokładne i godne zaufania.

 


Ocena dokładności pomiaru 43 systemów monitorowania glikemii zgodnych z normą DIN EN ISO 15197”, G.Freckmann, Ch.Schmid, A.Baumstark, S.Pleus, M.Link, C. Haug; Instytut Technologii Cukrzycowych w Ulm, Niemcy. 

** Marki, które są w Polsce i wzięły udział w badaniu: Accu-Chek Active, Accu-Chek Go, Accu-Chek Performa Nano, iXell, iXell OLED, microdot+, Wellion CALLA Light

*** Ankieta przeprowadzona w Internecie przez Roche Diagnostics Polska wśród 817 członków klubu Accu-Chek, wrzesień 2012r.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MC

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »