Rozrywka » Sport
ĆWICZENIA GRUPOWE – CO WYBRAĆ BY OSIAGNĄĆ EFEKTY?
Zobacz więcej zdjęć » |
- To dylematy, z jakimi często borykają się osoby, zainteresowane udziałem w ćwiczeniach grupowych, prowadzonych w klubach fitness. Na te pytania odpowiada Krzysztof Pakulec, ekspert z raciborskiej Akademii Fitness.
W związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem fitness oraz zwiększającym się zapotrzebowaniem na te usługi, rośnie liczba klubów fitness oferujących na pierwszy rzut oka - bardzo zróżnicowane zajęcia grupowe. Oczywiście to nie jedyne usługi świadczone przez kluby. Wróćmy jednak do treningów grupowych. Po dokładniejszym zapoznaniu się z nimi, okazuje się, że kluby oferują podobne zajęcia, jednak ukryte pod różnym nazewnictwem. Co w takim razie powinien zrobić klient, który po raz pierwszy przekroczył progi klubu? - W pierwszej kolejności powinien skorzystać z tak zwanych „konsultacji treningowych”. W ich trakcie dobry trener przeprowadzi wywiad zdrowotny, analizę aktywności, pomiary składu ciała oraz przeprowadzi rozmowę dotyczącą celów treningowych. Po dokładnej analizie otrzymanych informacji będzie potrafił dobrać odpowiednie zajęcia. - mówi Krzysztof Pakulec, trener Akademii Fitness z Raciborza. Jak dodaje ekspert z wieloletnim doświadczeniem, warto jednak już wcześniej posiadać podstawową wiedzę na temat rodzajów zajęć i ich charakterystycznych cech. Istnieje wiele kryteriów podziału zajęć grupowych, jednak najczęściej stosowany opiera się na czterech grupach ćwiczeń:
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
1. Ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym – ich głównym celem jest usprawnienie układu sercowo – naczyniowego co w dalszej mierze prowadzi do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, zwiększenia pojemności życiowej płuc oraz oczywiście redukcji tkanki tłuszczowej. (fat burning, spinning, wszystkie formy zajęć choreograficznych)
2. Ćwiczenia wytrzymałościowo – wzmacniające – opierają się one na równoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej oraz wzmacnianiu poszczególnych grup mięśniowych. (abt, tbc, step, fitball, trening funkcjonalny, power pump, gymstick)
3. Ćwiczenia mentalne – których głównym celem jest rozluźnienie mięśni po intensywnym treningu, wzmocnienie ścięgien oraz zwiększanie zakresu ruchów w stawach. (stretching, pilates, joga, body mental)
4. Ćwiczenie o charakterze tanecznym – jako doskonała forma angażująca całe ciało. (zumba, dance)
- Choć sam jestem zwolennikiem treningu personalnego, który nazywam treningiem „szytym na miarę”, to jednak podczas prowadzenia zajęć grupowych, bez względu na ich charakter, jestem zachwycony przepływem energii, jaka im towarzyszy. Takie doładowanie się pozytywną energią jest dodatkową korzyścią dla uczestników tego typu zajęć – podsumowuje Krzysztof Pakulec.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)