Gospodarka » Żywność

Czas na zioła

Czas na zioła
Zobacz więcej zdjęć »
Natka pietruszki, koperek, bazylia, tymianek, majeranek, kminek czy oregano to pyszne i aromatyczne zioła – łączy je to, że wszystkie rosną również w Polsce!

Latem stosunkowo łatwo sięgnąć nam po ich świeże pęczki, ale gdy nie mamy własnego ogródka, ich smak oraz zapach odnajdziemy w kolorowych torebkach suszonych ziół Galeo… i to przez cały rok.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Zioła zbieramy w suche dni, kiedy już obeschnie na nich poranna rosa – najlepiej w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy mają najwięcej aromatu. Tymianek ścinamy na początku kwitnienia – w lipcu lub sierpniu, majeranek zanim zakwitnie – na przełomie czerwca i lipca oraz ponownie we wrześniu lub październiku. Z bazylii najlepsze są listki (chociaż np. do pesto wykorzystywane są również łodygi), które zrywamy zanim roślina zakwitnie w lipcu lub sierpniu. Oregano zbieramy w okresie kwitnienia – od lipca do września. Na koperek mamy dużo czasu – jako przyprawę wykorzystuje się delikatne piórka, które możemy zbierać od wiosny do jesieni. Dojrzałe, owocujące rośliny są natomiast głównym dodatkiem smakowym do ogórków kiszonych. Natkę pietruszki możemy również ścinać od wiosny do jesieni. W przypadku kminku smaku daniom nadają owoce – całe rośliny ścina się na początku dojrzewania w sierpniu, wyjątkowo o poranku, kiedy są jeszcze wilgotne i suszy w pozycji wiszącej, aby ziarenka mogły swobodnie spadać, ewentualnie wytrząsa się pozostałe.

 

Po zbiorach ziół, odrzuca się pożółkłe listki, starannie czyści, myje i osusza. Następnie suszy się je w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu – w zależności od gatunku rozłożone cienką warstwą np. na papierze, w elektrycznej suszarce lub w piekarniku (w temperaturze 30-35°C), albo wiszące w pęczkach. Zioła suszymy oddzielnie, aby nie przeszły wzajemnie zapachami. W efekcie tego procesu listki powinny się łamać, ale nie kruszyć, a zioła zachować swój smak i aromat. Na szczęście nie wszystko musimy robić sami. W ofercie Galeo znajdziemy wiele ziół typowych dla polskiej kuchni, po które warto sięgnąć, aby wzbogacić smak i aromat dań.

Przyprawy i zioła Galeo dostępne są w tradycyjnych sklepach spożywczych i sieciach lokalnych na terenie całego kraju, a także w sieciach Kaufland i Carrefour w cenie na miarę budżetu statystycznej rodziny – średnio około 1,20 zł.

***

Kminek – dobroczynna moc zamknięta w czarodziejskim ziarenku

Kminek posiada silny aromat i mocno wyczuwalny, korzenny smak. Nadaje daniom wyjątkowego aromatu i wpływa korzystnie na układ trawienny. W polskiej kuchni kminek jest wykorzystywany do przyrządzania wielu dań: kiełbas czy wiejskiego chleba oraz dań kapustnych, m.in. bigosu i kapuśniaku, z którymi świetnie komponuje się smakowo. Jest ciekawym dodatkiem do omletów, herbatników a nawet ciast. Kminek doskonale pasuje do takich warzyw jak ziemniaki, buraki, marchew, kalafior, cukinia i pasternak.

Masa netto: 12 g

Cena: ok. 1,20 zł



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JBcomm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »