Gospodarka » Chemia

„Człowiek Dekady – ten, który zmienił polską Naftę i Chemię”

„Człowiek Dekady – ten, który zmienił polską Naftę i Chemię”
Zobacz więcej zdjęć »
„Człowiek Dekady – ten, który zmienił polską Naftę i Chemię” – prestiżowe wyróżnienia dla dziesięciu osobowości, które w minionej dekadzie wpłynęły na obecny kształt polskiej branży chemicznej i naftowej, zostały wręczone podczas X jubileuszowej Konferencji Nafta/Chemia.

Doroczna Konferencja Nafta/Chemia organizowana przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl, od lat gromadzi czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, ekspertów i polityków, a poruszane tematy są kluczowe dla całej polskiej gospodarki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

X Konferencja Nafta/Chemia stała się platformą podsumowań osiągnięć obu branż w minionym 10-leciu. Czas ten obfitował w decyzje i procesy o znaczeniu strategicznym, w polskim przemyśle naftowym dokonały się zmiany o charakterze epokowym.

W porównaniu do roku 2004 branża ta funkcjonuje w kompletnie odmiennych warunkach zewnętrznych i ma dziś zupełnie inną pozycję konkurencyjną. Podobnie jest w sektorze chemicznym, który przeszedł głęboką modernizację i restrukturyzację.

Prestiżowe wyróżnienia „Człowiek Dekady – ten, który zmienił polską Naftę i Chemię“ otrzymali:

Maciej Gierej, za udział w przygotowaniu rządowych programów restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego i sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej z 2003 roku. Działania będące elementem tych programów realizowane były w trakcie minionej dekady (np. połączenie PERN z Naftoportem i OLPP czy integracja sektora chemicznego poprzez budowę Grupy Azoty). Maciej Gierej z powodzeniem koordynował powstanie Grupy Lotos na bazie pięciu firm branży paliwowej w Polsce. Obecnie nadal aktywnie uczestniczy w życiu polskiej chemii – komentując najważniejsze wydarzenia w branży.

Janusz Wiśniewski, za konsekwencję w działaniach na rzecz współpracy PKN Orlen w dziedzinie petrochemii i chemii. Janusz Wiśniewski był, jako wiceprezes PKN Orlen, głównym architektem przejęcia czeskiego koncernu paliwowego Unipetrol. Polska spółka już po nieco ponad roku mogła się pochwalić, że inwestycja w Czechach się spłaciła. Przejęcie Unipetrolu nie tylko oznaczało dla Orlenu znaczne profity, ale także zabezpieczyło firmę przed ekspansją na południu kraju węgierskiego koncernu paliwowego MOL i austriackiego OMV. Wiśniewski, wykorzystując swoje doświadczenie i autorytet, pełni obecnie ważną, choć nieformalną rolę eksperta recenzującego – krytycznie, ale zawsze z troską o przyszłość branży – to, co dzieje się w polskiej chemii.

Paweł Olechnowicz – historyczną już zasługą było uratowanie aktywności dwóch z trzech rafinerii południowych. Jednak główne jego dokonania wiążą się z 12-letnim już okresem szefowania Grupie Lotos. W tym czasie Olechnowicz przekształcił rafinerię w Gdańsku w kompletną i sprawną grupę przemysłową branży naftowej z pełnym łańcuchem produkcji – od wydobycia surowca poprzez jego przetwarzanie, na dystrybucji kończąc. Konsekwentna realizacja wizji rozwoju Grupy Lotos objęła m.in. realizację Programu 10+, czyli modernizację i przekształcenie części rafineryjnej w jeden z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych zakładów tego typu w Europie. Grupa systematycznie powiększa skalę własnego wydobycia ropy i działa na rzecz poprawy pozycji na rynku krajowym paliw, zarówno hurtowym, jak i detalicznym.

Aleksander Grad – każdy skomplikowany i rodzący wielorakie skutki gospodarcze proces wymaga inicjującej go decyzji. W przypadku konsolidacji polskiej chemii była to zgoda i poparcie ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada dla wejścia Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach na Giełdę Papierów Wartościowych, w przededniu światowego krachu finansowego. Z dzisiejszej perspektywy wiadomo, że był to najwyższy czas na giełdowy debiut spółki z branży chemicznej. Grad nie tylko zgodził się na giełdowy debiut, ale dał także zielone światło dla konsolidacji branży. Bez jego politycznego wsparcia polska chemia byłaby w zupełnie innym miejscu i kondycji.

Jerzy Marciniak – nazwisko prezesa Marciniaka zawsze będzie kojarzone z konsolidacją zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej, czego efektem było powstanie drugiej co do wielkości firmy nawozowej w Europie – Grupy Azoty. Do konsolidacji zapewne nie doszłoby, gdyby nie debiut giełdowy Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach (obecnie Grupa Azoty) i środki pozyskane od inwestorów. Prezes Marciniak sterował tym trudnym procesem w latach 2008-2013.

Jacek Krawiec, za współtworzenie i realizację wieloletniej strategii rozwoju największego polskiego koncernu naftowego. W ramach tej strategii powstały inwestycje, które nie tylko wzmocniły koncern, ale również zmieniły oblicze polskiego przemysłu petrochemicznego (ultranowoczesna instalacja PX/PTA czy rozpoczynająca się właśnie realizacja instalacji metatez). Przejmując zarządzanie spółką z licznymi problemami i działając w warunkach kryzysu, Krawiec oddłużył koncern i zbudował stabilne fundamenty finansowe umożliwiające nowe inwestycje. Od 2008 roku konsekwentnie przekształca Orlen w koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Rozwija petrochemię, rozpoczął budowę nowych segmentów – energetyki i upstreamu, uczynił zyskownym segment detaliczny koncernu.

Krzysztof Jałosiński, za przeprowadzenie udanej restrukturyzacji Zakładów Chemicznych Police, mimo niesprzyjających warunków. To ówczesne decyzje przyniosły poprawę kondycji spółki i sprawiły, że notuje ona obecnie zyski. Wiceprezes Grupy Azoty i prezes Zakładów Chemicznych Police dostrzega, jak ważna jest kwestia dostępu do surowców i temu podporządkowuje swoje biznesowe plany. Inwestycja w Senegalu we własne złoża fosforytów jest pierwszym polskim przedsięwzięciem tego typu, o tej skali i w tak odległym kraju. Projekt obarczony jest pewnym ryzykiem, jednak jeśli okaże się sukcesem, będzie ważny dla całej Grupy Azoty.

Paweł Jarczewski – dwa najważniejsze dokonania w biznesowym biogramie Pawła Jarczewskiego związane są z Zakładami Azotowymi Puławy i Grupą Azoty. Kierując tymi pierwszymi, nie tylko wyprowadził firmę z trudnej sytuacji finansowej, ale także doprowadził do tego, że Puławy stały się kluczową polską firmą chemiczną. Jarczewski zainicjował w spółce tworzenie grupy chemicznej, mogącej skutecznie rywalizować na polu nawozowym – także w skali europejskiej. Obejmując ponad półtora roku temu kierownictwo w Grupie Azoty, nie tylko przyspieszył procesy konsolidacyjne, wykazując się konsekwencją i determinacją, ale także przygotował pole pod dalszą ekspansję zagraniczną firmy, będącej aktualnie drugim co do wielkości producentem nawozów w Europie.

Dariusz Krawczyk – obecny prezes Grupy Ciech, a były prezes Synthosa, znany jest w branży chemicznej z bardzo twardego zarządzania, umiejętności cięcia kosztów i maksymalizacji zysków, co nie u wszystkich zyskuje mu poklask i sympatię. Jednak to właśnie Krawczyk odpowiedzialny jest za zbudowanie silnej Grupy Synthos, która oprócz Polski ma swoje zakłady w Czechach. Prezes Ciechu dzięki zdecydowaniu i konsekwencji przyczynił się do poprawy finansów jednego z najważniejszych podmiotów polskiej chemii, który znalazł się na krawędzi katastrofy.

Włodzimierz Karpiński – niektóre decyzje prywatyzacyjne bywają szczególnie trudne ze względu na ich potencjalne skutki gospodarcze i społeczne. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński nie bał się podjąć decyzji o sprzedaży prywatnemu inwestorowi Grupy Ciech. W ten sposób stworzył możliwości wyjścia z kłopotów i dalszego rozwoju tego ważnego dla branży podmiotu. Ciech potrzebował bowiem właściciela, który nie tylko przygotuje strategię, ale także da poważne zaplecze finansowe. Karpiński – poprzez wykształcenie i doświadczenie zawodowe – był przez lata związany z polską chemią. Pełnił m.in. obowiązki członka zarządu ZA Puławy.

***

Organizowana przez Grupę PTWP Konferencja Nafta/Chemia od 10 lat gromadzi czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, ekspertów, polityków, a poruszane tematy są kluczowe dla polskiej gospodarki. Dzięki temu Konferencja zdobyła opinię najważniejszej w Polsce, opiniotwórczej i prestiżowej debaty o sprawach sektora paliwowego i chemicznego.

Więcej informacji o Konferencji: http://www.wnp.pl/konferencje/2253.html

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl, serwis gieldarolna.pl.

Posiada 100 procent udziałów w spółkach Publikator i Publiaktor.pl, wydających tytuły takie jak: Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, 100% Wnętrza, Meble Plus, Łazienka oraz dobrzemieszkaj.pl.

W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.

Dodatkowe informacje:

Marta Stach, Imago Public Relations, T. 32 608 29 85,

M. 609 808 119,

m.stach@imagopr.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa PTWP SA
http://ptwp.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »