Dom » Ogrody

Czosnek ozdobny w Twoim ogrodzie – uprawa, wymagania, stanowisko

Czosnek ozdobny w Twoim ogrodzie – uprawa, wymagania, stanowisko
Zobacz więcej zdjęć »
Do jednych z ciekawszych roślin, które mogą wspaniale uatrakcyjnić każdą aranżację ogrodową, należy zaliczyć czosnki ozdobne. Ich największą zaletą jest zarówno bogaty wybór odmian oraz przepiękne kwiatostany, jak i prosta uprawa.

Są to w większości rośliny mrozoodporne, które doskonale czują się w naszym klimacie. Jakie czosnki ozdobne mamy do wyboru? I jak w praktyce wygląda ich uprawa?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czosnek ozdobny i jego odmiany

Wszystkie gatunki i odmiany czosnków ozdobnych można liczyć w setkach, więc z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Co najważniejsze, poszczególne kultywary różnią się pomiędzy sobą zarówno wielkością, jak i kolorem kwiatostanów czy ich kształtem. Dzięki temu czosnek ozdobny daje nam szerokie pole możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie tej dekoracyjnej rośliny w ogrodzie. Z powodzeniem mogą być one sadzone:

  • na rabatach

  • w donicach

  • dużych pojemnikach ogrodowych

Czosnki mogą być bardzo wysokie, osiągają nawet 150 centymetrów. Z tego też powodu poszczególne odmiany są popularnym kwiatem ciętym. Do najbardziej cenionych odmian i gatunków czosnków zaliczyć można czosnki olbrzymie, karatawskie, okazałe i główkowate – w tym takie odmiany jak przepiękny czosnek Red Mohican czy czosnek White Gigant. Warto zaznaczyć, że czosnek ogrodowy wspaniale komponuje się z wieloma innymi roślinami ozdobnymi, takimi jak lilie, tulipany, wysokie irysy, piwonie czy astry.

Uprawa czosnków ozdobnych

Czosnek ozdobny należy sadzić w miejscu o dobrym nasłonecznieniu, ewentualnie w lekkim zacienieniu. Jest to roślina, która lubi gleby przepuszczalne – nadmiar wilgoci jej szkodzi. Z drugiej strony w czasie suszy trzeba zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Ogólnie nie potrzebują one nawożenia, można jednak sadzić je w ziemi wzbogaconej obornikiem.

Jako rośliny cebulowe, które trzeba przemrozić w gruncie, czosnki ozdobne sadzi się do ziemi na jesień – od września do początku października. Są to rośliny cebulowe, dlatego sadzimy je w podobny sposób jak tulipany, krokusy czy hiacynty. Ważnym elementem uprawy czosnków jest obcinanie przekwitłych kwiatostanów, co wzmacnia cebulkę i sprawia, że w następnym roku zakwitną równie pięknie i efektownie. Czas kwitnienia czosnków zależy od odmiany, najwcześniejsze kwitną w maju, natomiast najpóźniejsze odmiany kwitną w sierpniu.

Zaleca się, aby co kilka lat zmienić miejsce uprawy rośliny. Wtedy należy wykopać cebulkę – przy okazji można rozmnożyć czosnek przez oderwanie cebulek przybyszowych. Po okresowym przechowaniu w suchym i chłodnym miejscu cebulkę można ponownie zakopać w ziemi.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »