Gospodarka » Żywność

Czy czekolada może się przeterminować?

Czy czekolada może się przeterminować?
Zobacz więcej zdjęć »
Kupując różne rodzaje jedzenia, z różnych grup produktów, mało kiedy zastanawiamy się, jakie są ich właściwości. Często wydaje nam się, że jeśli produkt jest w opakowaniu to musi być odpowiedni dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli trzymamy go np. w lodówce.

Jednak spożywane przez nas produkty są różne, a pytanie czy można zjeść przeterminowany produkt są całkiem zasadne. Czy jednak zawsze przeterminowane jedzenie tj. np. przeterminowana czekolada jest w stanie nam zaszkodzić? Czym jest tzw. termin przydatności czy termin ważności? Czy po upływie terminu ważności można spożywać czekoladę? Co dzieje się z czekoladą po upływie daty ważności? Czy po upływie daty przydatności czekolada zmienia się w smaku? Czy może nam zaszkodzić?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Data ważności i upływ terminu ważności

Dokonując zakupów w sklepie możemy zauważyć, że na niektórych produktach mamy określenia takie jak "należy spożyć przed" oraz "najlepiej spożyć przed". Co oznaczają? Czy po upływie daty przydatności można spożyć np. przeterminowaną czekoladę?

Data ważności to nic innego jaka data maksymalna, zalecana na spożycie danego produktu. Jeśli spotykamy się z zapisem "należy spożyć przed", z całą pewnością będzie on tyczył np. mięs, czy ryb, czyli tych produktów, które szybko się psują. W tym przypadku, po upływie terminu przydatności nie wolno spożywać tych produktów. 

Tymczasem etykiety "Najlepiej spożyć przed" określają datę przydatności do spożycia. Po tej dacie, pewne cechy produktu mogą ulec zmianie, ale nie muszą. Produkt może mieć gorszy smak, wyglądać mniej efektownie, ale wciąż nie będzie nam szkodził. W przypadku pewnej grupy produktów, wedle Agencji ds. Żywności, możemy jeść pewne rzeczy nawet dość sporo po wskazanym terminie, jednak na różnych produktów czas ten wygląda inaczej. Czy można jeść przeterminowaną czekoladę?

Czym jest zatem przeterminowana czekolada? Jak wygląda? Czy jest szkodliwa? 

O czekoladzie możemy powiedzieć wiele. Czekolada jest uwielbiana, niezależnie czy to czekolada w mlecznej czekoladzie, gorzka czekolada czy ciemna czekolada czy biała czekolada. 

Z całą pewnością nawet czekolada powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach. Jak zatem przechowywać czekoladę? Na pewno nie w ciepłym miejscu. Wówczas czekolada rozpuszcza się i krystalizuje. Czekoladę raczej składujemy w chłodnym miejscu, najlepiej zacienionym, a opakowanie powinno być szczelnie zamknięte. 

Czasem jednak zapominamy o tym. Jeśli na powierzchni czekolady pojawia się biały nalot nie musimy się jednak martwić. To efekt złego przechowywania w zbyt ciepłym miejscu lub też złej jakości kakao. Jeśli zauważymy taki nalot na czekoladzie - nie musimy się martwić, bo nadal można ją zjeść.

A co jeśli czekolada wygląda normalnie, nie występują nalot czy nieprzyjemny zapach, ale czekolada jest po dacie ważności? Przyjmuje się, że przeterminowaną czekoladę można bezpiecznie spożyć nawet do 2 miesięcy po upływie terminu ważności. Przeterminowane czekolady - jak wygląda zepsuta czekolada i jakie są skutki jej spożycia po terminie ważności?

2 miesiące to termin określany przez różnego rodzaju specjalistów. Czasami zdarza się jednak, że mimo tego, że jest on spełniony, czekolada jednak nie nadaje się do spożycia. 

W takim przypadku jednak dość łatwo to rozpoznać. Zepsuta czekolada pokryta jest nieestetycznym, lepkim syropem. Zazwyczaj także przestaje pachnieć jak czekolada i to są jednoznaczne oznaki, że należy ją wyrzucić. 

Pamiętaj, że kategorycznie, czekolada nie nadaje się do zjedzenia po 2 latach. 

Jeśli zjesz przeterminowaną, zepsutą już czekoladę możesz się też narazić na konsekwencje zdrowotne tj. biegunkę czy wymioty.

Pamiętaj jednak, że w przypadku przeterminowanej czekolady, rzadko ma to miejsce.

 

Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »