Gospodarka » Opakowania

Czy opakowania z tworzyw sztucznych znikną?

Czy opakowania z tworzyw sztucznych znikną?
Zobacz więcej zdjęć »
Przewiduje się, że popyt na tworzywa sztuczne będzie w nadchodzących latach wciąż rósł. Mimo złej sławy plastiku z powodu zanieczyszczenia środowiska, ma on zbyt wiele zalet, aby zastąpić go czymś innym w wielu dziedzinach. Tworzywa sztuczne są lekkie, wytrzymałe i dają się łatwo formować.

Z racji swoich zalet opakowania z tworzyw sztucznych będą prawdopodobnie nadal dominować, tyle, że będą coraz bardziej przyjazne naturze. Przyszłość to recykling, niskie zużycie surowca oraz lepsza gospodarka odpadami. Okazuje się też, że przyszłość to… PET.

Od 1907 roku, gdy został wynaleziony bakelit, pierwszy w pełni syntetyczny i produkowany masowo plastik, ten rewolucyjny materiał nadal odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Tworzywa sztuczne rzuciły wyzwanie wszelkim ograniczeniom i wkroczyły we wszystkie dziedziny życia. Ich wykorzystanie sprawiło, że wiele przedmiotów stało się lżejszych, bardziej wytrzymałych, tańszych w produkcji i ładniejszych. Dotyczy to także opakowań.Podatek od plastiku – czy będzie rósł i wymusi zmiany?

W 2018 roku na całym świecie wyprodukowano około 360 milionów ton metrycznych plastiku. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje również, że produkcja tworzyw sztucznych będzie nadal rosła w ciągu następnych dwudziestu lat, wskazując, że do 2040 roku może osiągnąć nawet 540 mln ton metrycznych. 

W drodze do przyjęcia wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 i pakietu naprawczego Rada UE zatwierdziła decyzję w sprawie aktywów. Po wejściu w życie decyzja wprowadzi nowy wkład państw członkowskich, w oparciu o niepoddanie recyklingowi odpadów z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych - tak zwany plastic tax, czyli podatek od plastiku. Jednolita stawka poboru wynosi 0,80 euro za kilogram niepoddanych recyklingowi odpadów z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że za tonę takich odpadów państwo członkowskie będzie musiało zapłacić 800 euro - co w skali produkowanych opakowań może być sporą kwotą. 

Ustalone zgodnie ze strategią europejską wkłady krajowe będą proporcjonalne do ilości odpadów opakowań z tworzyw sztucznych, które nie są poddawane recyklingowi. Ma to być zachętą do ograniczania zużycia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, wspierania recyklingu i pobudzania gospodarki o obiegu zamkniętym. Wycofywanie tworzyw sztucznych z rynku i ekspansja przyjaznych opakowań

Obecnie, rzadko poddawana recyklingowi pianka polistyrenowa, stosowana jest w kubkach na napoje oraz w pojemnikach do jedzenia na wynos. Stanowią one dużą część śmieci, które rozkładają się na granulki i zanieczyszczają środowisko oraz mogą podtruwać zwierzęta, które często mylą je z pożywieniem. Od 3 lipca 2021 roku opakowania z tworzywa sztucznego tego typu znikną z europejskiego rynku. 

Ponadto od połowy 2021 roku nie spotkamy się już z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, talerzami oraz słomkami i mieszadełkami. One również są niezwykle problematyczne, nawet odpowiednia zbiórka i segregacja nie jest w stanie znacząco zmniejszyć ich przenikania do środowiska naturalnego. 

Ponad 40% opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystywana jest jednorazowo. Wpływa to na rosnącą ilość odpadów, które zanieczyszczają ekosystem. Unia Europejska wymusiła na krajach członkowskich selektywne zbieranie swoich plastikowych butelek. Ponadto do 2029 roku, każde państwo, musi zagwarantować, że co najmniej 30% wszystkich butelek znajdujących się w obiegu jest wyprodukowanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Na rynku już w tej chwili zyskują popularność opakowania z tzw. bio PET czyli folii sztywnych PET wytwarzanych w całości z surowca pochodzącego z odzysku. Tego typu pudełka i blistry oraz tuby oferuje m.in. firma Uni-Pak z Bolesławca, które wdrożyło też unikalne tuby wg opatentowanej technologii, pozwalającej na pełny recykling takich opakowań. Tuby te są wykonywane bez użycia kleju.. Pakować można w nie m.in. materiały biurowe, drobne części mechaniczne, rolety i wiele innych rzeczy.Czy istnieje zrównoważona przyszłość dla opakowań z tworzyw sztucznych?

W ciągu ostatnich kilku lat opakowania z tworzyw sztucznych znalazły się w ogniu krytyki, a różne rodzaje tworzyw, takie jak politereftalan etylenu (PET), były poddawane intensywnej kontroli. Paradoks związany z opakowaniami PET z jednej strony polega na tym, że butelki PET stały się symbolem śmieci zanieczyszczających oceany i tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a z drugiej strony są to tworzywa sztuczne najlepiej nadające się do recyklingu i najczęściej mu poddawane. 

PET to materiał opakowaniowy, który przyczynił się do rozwoju wielu branż spożywczych oraz zapewnił dostęp do bezpiecznej wody pitnej miliardom ludzi. Surowiec ten ma wiele zalet: jest bezpieczny, lekki, przezroczysty, nadający się do ponownego uszczelnienia, nadający się do kształtowana oraz w 100% nadający się do recyklingu (więcej o właściwościach różnych tworzyw można przeczytać TUTAJ). Dlatego też opakowania z tworzyw sztucznych nie znikną całkowicie z rynku przemysłowego, jednak obecna sytuacja zmusi producentów do znalezienia bardziej ekologicznych sposobów na ich wytwarzanie, zbiórkę oraz ponowne wykorzystanie. Folie sztywne PET można uznać za surowiec przyszłościowy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Janusz z Opoczna 2021-03-19 18:19:06

    Nie ma alternatywy jak na dziś dla opakowań z tworzywa. Tylko trzeba je z głową robić i będzie mniej odpadów.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »