Dom » Budownictwo

Czy państwa dach jest bezpieczny?

Czy państwa dach jest bezpieczny?
Zobacz więcej zdjęć »
Bezpieczeństwo w trakcie prac prowadzonych na wysokościach (nawet tych niewielkich) powinno być najważniejsze nie tylko dla samych pracowników, ale również dla pracodawców, którzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności z ewentualny wypadek.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w zakresie BHP jednoznacznie wzskazuje, że to pracodawca powinien zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac, a w szczególności tych wykonywanych na wysokości. W takiej sytuacji upadek zazwyczaj kończy się śmiercią, a w najlepszym wypadku poważnymi obrażeniami lub kalectwem.

Dlatego tak istotne jest to czy obiekt jest prawidłowo zabezpieczony.

Odpowiedzialność właściciela obiektu za bezpieczeństwo poruszają unijne dyrektywy narzucające obowiązek wyeliminowania wszelkich niebezpieczeństwa na obiekcie.

Zgodnie z obowiązującymi w polsce przepisami ( Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; Dział IV 105.1) prace na wysokościach, to te wykonywane powyżej 1 metra.

Katastrofa budowlana w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku zwruciło uwagę opinii publicznej i służb odpowiedzialnych za bhp w Polsce na problem bezpieczeństwa dachów. Od tego czasu przeprowadzono kilka kampani społecznych mających na celu zwiększyć bezpieczeństwo pracy na wysokościach, wzmożyły się również kontrole inspektorów.

Jak sprawdzić czy dach jest bezpieczny?

Należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy na dachu są lub będą wykonywane prace na wysokości:

- odśnieżanie
- czyszczenie rynien, świetlików, kominów
- konserwacja urządzeń, klimatyzatorów
- pielęgnacja zielonych dachów
- okresowa inspekcja dachów

Jeżeli tak, to znaczy że należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia (sprawdzić czy są zastosowane).

Do zapewnienia bezpieczeństwa na dachu stosuje się systemy asekuracji poziomej. W skład systemów mogą wchodzić punkty asekuracyjne, masy bezwładnościowe, linowe i szynowe poziome systemy, oraz barierki ochronne.

To jak dobrać odpowiedni rodzaj asekuracji na dach zależy od typu prac jakie będą wykonywane, jego wielkości, kształtu i przede wszystkim konstrukcji. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć rady specjalisty z firmy oferującej zabezpieczenia przed upadkiem z dachu. Wyjaśni jakie rozwiązanie powinno być zastosowane i dlaczego, a także zweryfikuje już istniejące. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Informacje na temat ochrony przed upadkiem z wysokości na stronie alpinex.net.pl

Należy wybrać rozwiązania zgodne z obowiązującymi przepisami BHP i normami.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nafros

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »