Społeczeństwo » Społeczeństwo
Czy pasierb ma prawo do spadku po ojczymie?
Zobacz więcej zdjęć » |
Dość problematyczny jest status pasierba. Przedstawiamy, jak wygląda dziedziczenie majątku w przypadku braku testamentu i czy pasierb ma prawo do spadku po ojczymie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pasierb na mocy ustawy
Pasierb, czyli dziecko współmałżonka pochodzące z poprzedniego związku, nie jest spokrewniony z ojczymem. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującym prawem spadek mu się nie należy. Nawet jeśli relacje między pasierbem, a ojczymem były bardzo zażyłe, większe prawo do spadku ma niewidziany dekadę kuzyn z drugiego końca kraju, niż pasierb, który był przy ojczymie w ostatnich chwilach jego życia.
Kiedy nieprzysposobiony pasierb może odziedziczyć spadek po ojczymie?
Istnieją dwa warunki, które należy spełnić, aby sąd przyznał pasierbowi prawo do dziedziczenia majątku po swoim ojczymie. Jeśli ubiegasz się o prawo do spadku, warto skorzystać ze wsparcia adwokata (https://www.haczykowska.legal/adwokat-sprawy-spadkowe-lodz), który przeprowadzi Cię przez poszczególne zagadnienia i wspólnie przeanalizujecie sytuację, w której jesteś.
Jeśli nie zostałeś przysposobiony przez ojczyma, możesz odziedziczyć jego majątek, tylko, gdy jednocześnie spełnione zostaną oba poniższe warunki:
- Ojczym zmarł nie pozostawiając po sobie spadkobierców, czyli dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, rodzeństwa, dziadków itd.
- Oboje biologiczni rodzice pasierba nie żyją. Oznacza to, że jeśli Twój biologiczny ojciec żyje, to nawet spełniając pierwszy warunek, nie otrzymasz spadku po ojczymie. Jego majątek stanie jest wówczas własnością Skarbu Państwa.
Przysposobienie pasierba w obliczu spadku
Kwestię przyszłego dziedziczenia można rozwiązać za życia ojczyma, poprzez przeprowadzenie przysposobienia pasierba. Proces warto skonsultować z prawnikiem, który posiada doświadczenie w zakresie prawa rodzinnego (https://www.haczykowska.legal/adwokat-sprawy-rodzinne-lodz). Jeśli po śmierci spadkodawcy na świecie pozostaną biologiczne dzieci oraz przysposobiony pasierb, to w obliczu prawa spadkowego jest on traktowany na równi z biologicznymi dziećmi ojczyma. Wielokrotnie zdarza się, że gdy dochodzi do podziału majątku, biologiczne potomstwo stara się wykluczyć przybrane rodzeństwo ze spadku. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zasięgnij profesjonalnej porady prawnej. Kancelaria adwokacka Weroniki Haczykowskiej (https://www.haczykowska.legal/) gwarantuje pełne zaangażowanie w Twoją sprawę.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)