Motoryzacja » Transport

Czy polskie lotniska zdążą na Euro 2012?

Czy polskie lotniska zdążą na Euro 2012?
Zobacz więcej zdjęć »
Szacuje się, że w czerwcu 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Polskie porty lotnicze zainwestowały ponad 1,5 miliarda złotych w modernizację i rozbudowę swoich obiektów tak, by sprostały one wzmożonemu ruchowi

pasażerskiemu podczas Euro. Trwają intensywne prace, a sytuacja przedstawia się najlepiej w Warszawie, gdzie remont lotniska jest już prawie skończony. W pozostałych miastach prace nie są jeszcze na tak zaawansowanym etapie. Wciąż otwarte pozostaje to samo pytanie, co w przypadku stadionów: „zdążymy?”. Przyjrzyjmy się postępowi prac na 4 największych portach lotniczych w Polsce.

Warszawa

Port lotniczy im. Fryderyka Chopina jest największy w Polsce i jako jedyny nie rozbudowuje terminali. Lotnisko w sierpniu zakończy remont drogi startowej oraz dróg kołowania i właśnie z dumą ogłosiło, że jest gotowe na przyjęcie kibiców.

Infrastruktura lotniska już teraz umożliwia przyjęcie takiej liczby osób, jakiej można spodziewać się podczas Euro, ale pracujemy jeszcze nad zwiększeniem przepustowości i poprawą komfortu obsługi pasażerów” – zapewnia Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W najbliższych tygodniach otwarty zostanie nowy pirs z poczekalniami dla odlatujących, a także z nowymi sklepami i punktami gastronomicznymi. Na przełomie 2011/12 roku ma być gotowe połączenie kolejowe, które umożliwi dojazd z lotniska do centrum miasta w 15 minut.

Warszawski port lotniczy jako jedyny spośród portów miast-gospodarzy mistrzostw od początku przygotowań oznaczany był przez UEFA kolorem zielonym, jako obiekt, którego przygotowanie do mistrzostw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Od początku czerwca hala przylotów i odlotów warszawskiego lotniska udekorowana jest wielkimi bannerami z logo EURO 2012 i napisem „Warsaw welcomes you”. Port Lotniczy im. Chopina wydał na przebudowę 167,5 milionów złotych.

Poznań

Do wykonania na lotnisku Ławica były następujące projekty:

 1. rozbudowa płaszczyzn lotniskowych - budowa równoległej drogi kołowania i rozbudowa płaszczyzn postojowych samolotów,

 2. rozbudowa terminalu pasażerskiego.

Plany są ambitne, nieco gorzej z wykonaniem. Dopiero w kwietniu lotnisko otrzymało pozwolenie od wojewody na rozbudowę terminalu. Tylko I etap rozbudowy, obejmujący także budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu, uda się ukończyć wiosną 2012 roku.

Ruch pasażerski w trakcie turnieju EURO 2012 ma być obsługiwany w strefie przylotów w nowo wybudowanej części terminalu oraz w obecnie funkcjonującej strefie odlotów. Lotnisko zapowiada, że pozostałe inwestycje – budowa równoległej do pasa startowego drogi kołowania oraz rozbudowa płyty postojowej – zostaną zrealizowane jeszcze przed EURO 2012. Prace budowlane rozpoczną się w czerwcu br., a ich całkowite zakończenie zaplanowano dopiero na II kwartał 2013 roku.

Wrocław

Lotnisko we Wrocławiu zainwestowało w modernizację najwięcej, bo aż 400 milionów złotych. Trzeci pod względem wielkości port lotniczy w Polsce za główne cele obrał:

 1. budowę nowego terminalu wraz z infrastrukturą i wyposażeniem,
 2. budowę i rozbudowę płaszczyzn lotniskowych dla samolotów klasy C - płyty postoju samolotów. Jak czytamy na stronie lotniska: „UEFA EURO 2012 – PRZYGOTOWANIA W TOKU”.

Nowy terminal ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2011 roku. Zakończył się właśnie przetarg na budowę płaszczyzn lotniskowych, które mają być gotowe przed końcem roku - prace wykona firma Skanska. Po zakończeniu rozbudowy lotnisko będzie mogło przyjmować 2700 pasażerów na godzinę, a odprawiać 1960. Każdej godziny obsługiwanych będzie do 30 operacji startu i lądowania.

Gdańsk

Również Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy poczynił znaczące inwestycje w rozwój infrastruktury. Główne zadania gdańskiego portu to:

 1. budowa nowego terminalu pasażerskiego T2 wraz z przedterminalową płytą postojową dla samolotów,

 2. budowa drogi kołowania.

Gdańsk rozpoczął również kolejną inwestycję – rozbudowany zostanie budynek biurowy, będący siedzibą Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o.. Większość nowo powstałych powierzchni użytkowych przeznaczonych zostanie na pomieszczenia dla Straży Granicznej oraz Urzędu Celnego. Przeniesienie służb umożliwi zwolnienie pomieszczeń zajmowanych przez nie obecnie w budynku terminalu pasażerskiego.

Zakończenie prac w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest planowane na marzec 2012 roku. Do końca bieżącego roku zakończone zostaną prace na płycie postojowej oraz na drodze kołowania. Do marca 2012 trwać będą prace przy budowie terminala pasażerskiego. Obecnie zakończona jest już budowa poziomu 1 Terminala II w Gdańsku. Po zakończeniu prac zwiększy się liczba obsługiwanych pasażerów na godzinę, kolejno - przyjmowanych z 760 do 2240, odprawianych z 760 do 1600. Liczba operacji lotniskowych wzrośnie zaś z 12 do 30.

Z nieukrywaną satysfakcją stwierdzam, że wraz z podpisywaną w przyszłym tygodniu umową na rozbudowę Systemu Informacji Lotniczej, weszliśmy w etap realizacji ostatnich, największych inwestycji zawartych w wartym około 400 milionów złotych programie inwestycyjnym" - powiedziała Marzena Krefft, Wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Prognozy i wnioski

Prace modernizacyjne pomogą polskim lotniskom obsłużyć wzmożony ruch pasażerski podczas mistrzostw, a także po nich. Dla przykładu, szacowana dzienna liczba operacji przylotów i odlotów wyniesie średnio: ponad 500 w Warszawie, 300 w Poznaniu (dziś jest ich 80), ok. 100 w Gdańsku (dziś jest to 79) i 75 we Wrocławiu (obecnie 63).

Ostatecznym wskaźnikiem, oddającym rozmiary lotniska, będzie liczba obsłużonych pasażerów w skali roku. Ta zaś wyraźnie pokazuje rozbieżność pomiędzy Okęciem a pozostałymi portami - kilka milionów podróżnych.

Przygotowania Polski do Euro 2012 w kwestii lotnisk i ruchu lotniczego są koordynowane przez spółkę PL.2012, która współpracuje w tym zakresie z kilkunastoma partnerami, m.in. z portami lotniczymi w Miastach-Gospodarzach, lotniskami wspomagającymi, Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, polskimi siłami powietrznymi, Ministerstwem Obrony Narodowej, czy Ministerstwem Infrastruktury.

Źródło: PL.2012, dane lotnisk

Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl to internetowa platforma rezerwacji biletów lotniczych oraz innych kluczowych usług turystycznych, działająca od 2006 roku. Baza serwisu obejmuje ok. 1,5 miliona połączeń do ponad 2300 miast na całym świecie, oferowanych przez 230 linii lotniczych. Tanie-Loty.com.pl oferuje łatwy dostęp do ofert wszystkich przewoźników, z możliwością ich filtrowania, sortowania i znalezienia najtańszej opcji. wyszukiwarki połączeń odpytują 2 największe systemy rezerwacyjne: Amadeus oraz Travelport. Dzięki temu użytkownicy mogą znaleźć swój lot bez konieczności przeszukiwania setek stron linii lotniczych. Zakładka Promocje to aktualna baza najtańszych biletów lotniczych, wyszukanych dotąd przez użytkowników. Odwiedzający serwis mają również do dyspozycji Porównywarkę Cen Biletów, pozwalającą precyzyjnie określić kryteria wyszukiwania i znaleźć najtańsze połączenie na danej trasie. Innowacyjnym narzędziem w serwisie są Wirtualne Tablice Przylotów i Odlotów, pokazujące rzeczywiste dane wyświetlane na tablicach z najważniejszych polskich lotnisk.

Tanie-Loty.com.pl, jako jedyny serwis rezerwacyjny w Polsce w podziękowaniu za zaufanie stale wręcza wszystkim swoim Klientom pakiety atrakcyjnych zniżek na zakupy w ramach Programu Premiowego. Serwis współpracuje wyłącznie z godnymi zaufania dostawcami. Partnerem i operatorem transakcji na Tanie-Loty.com.pl jest biuro podróży Blue Sky Travel, które posiada akredytację IATA i może się poszczycić: 20-letnim doświadczeniem na rynku, wykwalifikowaną kadrą konsultantów obsługujących infolinię Tanie-Loty.com.pl w języku polskim oraz wieloma nagrodami za świadczone usługi, m.in.: Diament Forbes, odznaczenie „Rzetelna Firma” i inne.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl
http://www.tanie-loty.com.pl

Komentarze (2)

 • avatar
  Robercik 2012-06-30 12:59:46

  Musze powiedziec, ze bylem strasznym sceptykiem przez mistrzostwami, a tu prosze udalo sie, czapki z glow panowie ;)

 • vulcanor
  vulcanor 2011-06-22 20:59:12

  Lotniska pewnie zdążą , tylko gorzej będzie po euro jak lotniska rozbudują a później pasażerów nie będzie.
  www.airport-taxi.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »