Technologie » Internet
Czy streaming w PL to opłacalne hobby?
Zobacz więcej zdjęć » |
Streaming – co to?
Streaming to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego ,,strumieniowanie". Można to wyjaśnić jako udostępnianie treści za pomocą technologii przesyłania strumieniowego. Treściami tymi mogą być filmy, muzyka czy zdjęcia. Streaming może odbywać się w czasie rzeczywistym, wtedy nazywa się on ,,live streaming”. Formę jaką jest live streaming często wykorzystują nadawcy wydarzeń sportowych, którzy udostępniają w internecie transmisje z meczy czy gal sportowych. Live streaming jest również używany przez graczy do transmitowania tego, jak grają oni w gry.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Źródła zarobków
Stramerzy mogą czerpać zyski ze swojej działalności z rożnych źródeł, zależy to od rodzaju platformy streamingowej i popularności twórcy. Na najpopularniejszym w Polsce serwisie streamingowym, czyli Twitchu podstawowymi źródłami zysków są subskrypcje i donacje. Aby twórca zarabiał na subskrypcjach to musi on najpierw zawrzeć kontrakt z Twitch.tv. Jedna subskrypcja kosztuje miesięcznie około 20 zł. Połowa tej kwoty trafia do serwisu, a połowa do twórcy. Twórca zyskuje pieniądze, a jego subskrybent dodatkowe opcje, np. emotikony na czacie. Jeśli chodzi o donacje to są to bezpośrednie płatności od widza dla streamera. Na konto twórcy trafia praktycznie pełna kwota, jest ona pomniejszona jedynie o mały procent za opłatę obsługi systemu. W zależności od popularności może on liczyć na zarobki od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Jak podaje raport wykonany przez portal streamerzy.pl niemal połowa widzów nie decyduje się wspierać twórców w ten sposób, a ponad 40% robi to rzadko. Ci, którzy to robią, decydują się na małe miesięczne kwoty wsparcia. Jeszcze inną opcją zarobku są reklamy. Za każde 1000 wyświetleń reklamy streamer otrzymuje około 14 zł. Niestety, większość widzów korzysta z programów blokujących reklamy, przez co twórcy nie zarabiają. Kiedy streamer zaczyna robić się popularny, otwierają się przed nim nowe możliwości finansowe - w grę wchodzą kontrakty ze sponsorami producentów sprzętu gamingowego, platformami esportowymi, twórcami gier komputerowych, a także firmami.
Zarobki streamerów w Polsce
Jak prezentują się zarobki streamerów? To zależy o jakim kraju mówimy. Istotna jest też popularność twórcy. Najlepsi twórcy na świecie łącznie ze wszystkich źródeł (subskrypcji, donacji, kontraktów itp.) zarabiają od kilku do kilkuset tysięcy dolarów miesięcznie. Kwoty te robią wrażenie. A jak wygląda sytuacja na naszym rodzimym podwórku? W przypadku popularnych twórców, faktycznie mogą oni liczyć na dobre miesięcznie wynagrodzenie liczone w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Należy jednak pamiętać, że takich streamerów w Polsce jest dosłownie garstka.
Jak wynika ze wspomnianego już raportu przygotowanego przez portal streamerzy.pl zgodnie z deklaracjami aż 58.3% ankietowanych, miesięcznie na streamowaniu nie zarabia 50 złotych, a aż 84.8% streamerów w miesiąc zarabia mniej niż 600 złotych. Jeśli dodamy kwoty ze streamowania do innych źródeł dochodu twórców to również wychodzi na to, ze streamerzy nie żyją w luksusach.
Czy biorąc pod uwagę powyższe dane można powiedzieć, że streaming w Polsce to nieopłacalne hobby? To zależy. Przeciętny czy słaby twórca rzeczywiście nie ma co liczyć na duże czy nawet średnie zarobki ze streamowania, ale sytuacja wygląda zupełnie inaczej u doświadczonych, profesjonalnych i bardzo popularnych twórców. Oni faktycznie na stremowaniu zarabiają konkretne pieniądze. Warto również pamiętać o fakcie, iż stremowanie gier w Polsce to mimo wszystko wciąż dość nowa dziedzina, która dopiero co się rozwija. Można to porównać do platformy youtube – dawniej nikt by nawet nie pomyślał, że na tworzeniu filmów w serwisie można zarobić, tymczasem obecnie wszyscy doskonale wiemy jak ogromne sumy zarabiają popularni youtuberzy.
Autor: https://streamonline.pl/
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)