Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Czy to przeziębienie, czy już grypa?

Czy to przeziębienie, czy już grypa?
Zobacz więcej zdjęć »
Jesień to piękna pora roku - szczególnie, kiedy jest słoneczna i ciepła. Niestety, często na przełomie jesieni i zimy rozpoczynają się zachorowania na przeziębienia i grypę. Co zrobić, aby nie zachorować i jak postępować, kiedy choroba już nas dopadła?

Najczęściej podczas sezonu jesienno - zimowego notuje się najwięcej zachorowań na przeziębienie i grypę. Jak podkreślają specjaliści, niezwykle istotne dla naszego zdrowia jest to, by nie mylić obu tych dolegliwości(1). Przeziębienie to inaczej zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Objawami są przede wszystkim ból i uczucie suchości w gardle, dolegliwości ze strony mięśni i stawów oraz stan podgorączkowy. Czasem zdarza się, że w wyniku zapalenia wirusowego dojdzie do zakażeń bakteryjnych, np. ucha lub zatok. Grypa natomiast jest infekcją wirusową(2), która objawami różni się od zwykłego przeziębienia. Chory intensywnie gorączkuje, czuje tzw. łamanie w kościach, a kaszel i katar nie muszą występować. Niestety, wiele osób lekceważy objawy chorobowe i przedkłada obowiązki służbowe lub towarzyskie nad kurację, narażając się tym samym na poważne komplikacje zdrowotne. Tym, co odróżnia grypę od przeziębienia są bowiem jej zdolności samoograniczające - znaczy to, że nieleczona, nie ustąpi samoistnie. Najgroźniejsza jest grypa typu A i B - rozprzestrzenia się drogą kropelkową, powodując epidemię.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

                Na rynku dostępnych jest wiele środków bez recepty ,,na wszystkie objawy przeziębienia i grypy". Warto stosować je z dużą dozą ostrożności, ponieważ jak wskazują sami producenci - łagodzą one tylko objawy, nie zwalczają jednak samego wirusa. Ten natomiast, rozprzestrzeniając się w organizmie człowieka, prowadzić może do wielu poważnych schorzeń, np. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, czy zapalenia opon mózgowych. Wszystkie te choroby mogą potencjalnie skończyć się śmiercią, dlatego niewskazane jest lekceważenie gorączki utrzymującej się dłużej niż 3 dni, bólu głowy, dolegliwości mięśni i kości oraz ogólnego zmęczenia. Specjaliści zalecają, by w czasie choroby pozostać w łóżku, ograniczając tym samym rozprzestrzenianie wirusa. Przebywając w domu osoba chora powinna unikać bliskiego kontaktu z otoczeniem, często myć ręce, a zużyte chusteczki wyrzucać do kosza(3). Dorosłym chorym polecić można tabletki kwasu acetylosalicylowego (popularna aspiryna), która obniży temperaturę oraz złagodzi bóle mięśniowo-stawowe. Ważne również, by przyjmować dużo płynów, które chory traci, intensywnie się pocąc, a także unikać wysiłku fizycznego. Stosując się do wytycznych lekarza można przewidywać, że choroba minie po 5-6 dniach.

                Stare polskie przysłowie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego przed sezonem zachorowań na przeziębienie i grypę warto spożywać produkty z dużą zawartością witaminy C (zielona pietruszka, cytryna, sok z bzu), zażywać ruchu na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiać i unikać używek. Ważne też, aby niepotrzebnie nie wystawiać się na ryzyko zachorowania: unikać dużych skupisk ludzi, gdzie istnieje zwiększone prawdopodobieństwo przebywania osób mogących roznosić wirusy, używać jednorazowych chusteczek higienicznych, a także dbać o to, by sypialnia była zawsze dobrze wywietrzona przed snem. Wychodząc z domu ubierać się adekwatnie do panującej na zewnątrz temperatury. Jeśli aura dość szybko się zmienia, jak to często bywa jesienią - ubierać się należy na tzw. ,,cebulkę". Pomiędzy warstwami odzieży tworzą się kieszonki powietrza - ogrzewane przez organizm chronią przed chłodem. Natomiast jeśli słońce nieco przygrzeje - można zawsze zdjąć górną warstwę tak, by nie przegrzać organizmu.

Wzmocnione ciało z wysoką odpornością znakomicie poradzi sobie z wirusem oszczędzając nam bólu, nerwów oraz - co nieuniknione w przypadku zachorowania - także wydatków na lekarstwa.

* Artykuł powstał w ramach Programu profilaktyki zdrowotnej Siła Serca realizowanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi  www.silaserca.pl."

1)  Grypa, Fakty i mity, http://www.naturalnamedycyna.pl/porady-lekarskie/grypa-mity-i-fakty

2)   Brydak LB. Diagnostyka i profilaktyka grypy niezbędna w praktyce lekarza rodzinnego. Standardy Medyczne, 2001, 12 (2)

3) Dr n. med. Paweł Grzesiowski, Narodowy Instytut Leków, Kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych, http://www.grypa.pl/dla-pacjentow/opis-choroby#co-moge-zrobic-zeby-nie-zarazic-swoich-bliskich-i-otoczenia



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa Mediowa FRK

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »