Dom » Wnętrza

Czy warto montować klimatyzację w biurze?

Czy warto montować klimatyzację w biurze?
Zobacz więcej zdjęć »
Nieodpowiednia temperatura w miejscu pracy potrafi być przyczyną spadku wydajności pracowników, mniejszego poziomu koncentracji oraz wzrostu ryzyka popełniania kosztownych błędów. To wszystko przekłada się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i osiągane przez nie wyniki.

Jednym ze sposobów utrzymania temperatury w firmie na optymalnym poziomie jest klimatyzacja. Czy takie rozwiązanie faktycznie się opłaca? O najważniejszych zaletach i mankamentach systemów chłodzących do wnętrz opowiemy poniżej.Komfort cieplny – optymalne warunki do funkcjonowania

Komfort cieplny to pojęcie, o którym często wspomina się w kontekście regulowania temperatury w mieszkaniach lub w zakładach pracy. Co to takiego?

Tak określa się temperaturę, pozwalającą na optymalne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Mówiąc wprost, są to warunki, gdy nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco.

Komfort cieplny przekłada się na codzienne życie, w tym na efektywność w biurze. Jeżeli bowiem temperatura jest odpowiednia, osiąga się najlepsze rezultaty. Znaczące obniżenie temperatury lub panujące w pomieszczeniu gorąco mogą natomiast doprowadzić do spadku wydajności, rozkojarzenia i ospałości. Utrzymująca się przez długi czas za niska lub za wysoka temperatura potrafi mieć też negatywny wpływ na zdrowie.Temperatura w biurze a zasady BHP

Kwestię regulacji temperatury w miejscach pracy poruszają również przepisy prawne, w tym oczywiście zasady BHP.

Można w nich znaleźć informację, że w przestrzeni biurowej temperatura nie może być niższa niż 18 stopni. Nie powinna ona również przekraczać 28 stopni Celsjusza. Jeśli do tego dojdzie, pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do napojów chłodzących.

Szczególnej ochronie podlegają pracownicy małoletni. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 w sprawie wykazu prac wzbronionych pojawia się informacja, że pracownicy małoletni nie mogą pracować w pomieszczeniu, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza jest wyższa niż 65%.

Mając zatem na względzie komfort i bezpieczeństwo kadr pracowniczych oraz konieczność spełnienia norm określonych w przepisach BHP, wielu przedsiębiorców szuka sposobów na regulację temperatury w miejscu pracy. Jednym z nich jest właśnie klimatyzacja.Zalety stosowania klimatyzacji

Nowoczesne klimatyzacje, jak te dostępne na stronie: Klimatyczny.pl, pozwalają utrzymać temperaturę w biurze na optymalnym poziomie, nawet podczas upałów. Dzięki temu warunki do pracy są zawsze tak samo dobre, co przekłada się na lepsze efekty i szybszą realizację zadań, bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Sterowanie klimatyzacją jest proste. Moduły lub praktyczne urządzenia mobilne pozwalają na precyzyjną regulację, by zapewnić ludziom komfort i idealne warunki do działania.

Nowoczesne systemy to obecnie rozwiązania wielofunkcyjne. Często oprócz modułów chłodzących, posiadają oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Pojawiają się w nich także rozwiązania grzewcze, dzięki czemu jedna klimatyzacja jest w stanie nie tylko ochłodzić biurowe wnętrza latem, ale też ogrzać je wiosną i jesienią, gdy włączanie centralnego ogrzewania jeszcze się nie opłaca.

Te nowoczesne rozwiązania są przy okazji estetyczne i ciekawe pod względem designu. Łatwo je wpisać w aranżację biur, w których wykorzystano eleganckie i oryginalne meble biurowe, jak te z oferty DomIDeko.pl.Czy klimatyzacja w biurze ma wady?

Jednym z problemów związanych z używaniem klimatyzacji w miejscach pracy jest kwestia ustawienia odpowiedniej temperatury. Komfort cieplny dla każdego oznacza przecież nieco inne warunki, przez co znalezienie optimum przy wielu osobach pracujących w tym samym wnętrzu bywa sporym wyzwaniem.

Trzeba także pamiętać, że ustawienie klimatyzacji na zbyt niską temperaturę potrafi być przyczyną przeziębienia lub obniżenia odporności.Optymalne warunki termiczne w biurze – komfort i efektywność pracy

Klimatyzacja w biurze w wielu sytuacjach bywa bardzo przydatna. Należy jednak wybrać model o wystarczającej wydajności oraz używać jej w granicach zdrowego rozsądku, by zachować komfort cieplny i optymalne warunki do pracy każdego dnia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »