Dom » Budownictwo

Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?
Zobacz więcej zdjęć »
Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają przede wszystkim zastosowanie w gospodarstwach wiejskich, gdzie nie ma dostępu do zbiorowej oczyszczalni.

Decydując się na wybudowanie oczyszczalni trzeba mieć na uwadze przede wszystkim aspekt prawny. Należy udać się do urzędu i sprawdzić na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy na danym terenie prawo lokalne nie zabrania wybudowania oczyszczalni. Dzieje się to przeważnie w momencie, gdy jest planowana budowa oczyszczalni zbiorczej. Ważnym elementem, wpływającym na możliwość wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej przyszła lokalizacja. Jako obiekt sanitarny ma być ona umieszczona w odpowiedniej odległości od innych obiektów, bez takiej możliwości cała budowa nie będzie możliwa.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków nie jest łatwą decyzją jednak, w niektórych przypadkach niezbędną.

Należy również zastanowić się jaki typ oczyszczalni chcemy zastosować. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze propozycje. Jedną z najpopularniejszych jest wykorzystanie roślinności, glonów w procesie oczyszczania. Taka oczyszczalnia pozwala również nawozić azotem i fosforem roślinność.

Jest to niewątpliwym plusem, ponieważ oczyszczone ścieki możemy wykorzystać ponownie.

Kolejnym plusem, jednym z ważniejszych z punktu widzenia inwestora są koszty. Przede wszystkim są one znacznie mniejsze niż z zastosowaniem szamba. Trzeba wziąć pod uwagę fakt iż oczyszczalnie ścieków spełniają normy Unii Europejskiej oraz koszty ich eksploatacji są niskie.

Koszty budowy domowej oczyszczalni ścieków są wysokie, jednak zwracają się w momencie eksploatacji. Cena oczyszczalni uzależniona jest od ilości osób zamieszkałych w gospodarstwie i wynosi od 3 do 15 tysięcy złotych. Podczas budowy można korzystać tylko z własnych środków finansowych, jednak spora część inwestorów decyduje się złożyć wnioski na dotację takiej przydomowej oczyszczalni, lub zaciąga kredyt na materiały oraz budowę.

Największe szanse na dofinansowanie mają osoby zamieszkałe w gminach, które nie posiadają zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Informacje na temat dofinansowania możemy uzyskać w Urzędzie Gminy, gdzie zostaną przekazane nam szczegółowe informacje na temat planów finansowania w danym roku. Możemy starać się o dwa typy dofinansowanie - z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowiska Unii Europejskiej, bądź z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

Cena dofinansowania waha się od 20% do 80% ostatecznej kwoty budowy oczyszczalni. Koszty są refinansowane - musimy mieć więc całą kwotę w momencie budowy - dopiero po zakończeniu prac, pieniądze zostaną nam zwrócone. Najważniejszym elementem starań o dofinansowanie jest wniosek, do którego najczęściej załączane są także opis techniczny przydomowej oczyszczalni, rachunki i faktury, dokument własności działki oraz mapę z oznaczeniem lokalizacji oczyszczalni.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest procesem niewątpliwie czasochłonnym i kosztownym. Trzeba również wziąć pod uwagę sporządzenie dokumentacji i godziny spędzone w urzędach. Oczyszczalnia ma jednak wiele pozytywnych aspektów, a najważniejszym są małe koszty eksploatacji. Należy więc zastanowić się czy w danym przypadku budowa oczyszczalni będzie bardziej opłacalna niż wykorzystanie szamba

We współpracy z Ekopan.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin111

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »