Społeczeństwo » Społeczeństwo

Czy wszystko już wiesz o ekstrawertykach?

Czy wszystko już wiesz o ekstrawertykach?
Zobacz więcej zdjęć »
Co przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz hasło “ekstrawertyk”? Niestety często nie są to pozytywne skojarzenia. Głośny, hałaśliwy, wszędzie go pełno, dużo mówi, zapatrzony w siebie, tworzy tylko powierzchowne relacje… Czy nie są to jedynie szkodliwe stereotypy?

W tym artykule postaram się obalić mity i przedstawić zaskakujące fakty na temat ekstrawersji. A więc jacy są i jak działają ekstrawertycy?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  • Myślą na głos

Ekstrawertycy są gadatliwi. To nie budzi wątpliwości. Ale czy zastanawiałeś się dlaczego tak dużo mówią? Oni w ten sposób przyswajają pewne informacje. Łatwiej im znaleźć rozwiązaniu problemu, kiedy mogą go przegadać i pomyśleć na głos. Swoich kalkulacji dokonują poprzez interakcję ze światem - to zdecydowanie pomaga im podjąć decyzję.

  • Funkcjonują inaczej

Ekstrawertycy nastawieni są na poszukiwanie bodźców - czy to interakcji, czy wszelakich wrażeń. Ich mózgi mogą przetwarzać tych bodźców więcej bez odczuwania przeciążenia. To pozwala lepiej zrozumieć czemu są w nieustannie zajęci - czy to kolejną aktywnością, czy rozmową z innymi.

  • Różnią się między sobą

Wśród ekstrawertyków widać spore różnice. Część z nich nastawiona jest na to, by dużo się działo, potrzebują nieustannych bodźców. Inni z kolei są bardziej zorientowani prospołecznie i skupiają się na nawiązywaniu więzi z innymi. 

  • Są zainteresowani sprawami innych

To jedna z definicji ekstrawersji. Czerpią z obecności innych i jej potrzebują. Potrafią skupić się na drugiej osobie i jej wysłuchać. Bardzo chcą poznać innych. Introwertycy potrzebują więcej czasu na staranniejszy dobór słów, dlatego ich rozmowa z ekstrawertykami czasami może przypominać monolog. Ekstrawertycy mogą też odczuwać potrzebę wypełnienia czymś panującej ciszy, dlatego doceniają wskazówki “daj mi chwilę na zastanowienie się”.

  • Nie tylko mówią

Wielu ekstrawertyków może czerpać przyjemność z samego faktu przebywania z innymi - nie muszą wiele mówić, jeśli w danej chwili nie mają nic do powiedzenia. Wśród ekstrawertyków mogą znajdować się także osoby nieśmiałe, które mimo dużej potrzeby interakcji, mogą mieć problemy z nawiązywaniem relacji. 

  • Nie zawsze są pewni siebie

Towarzyska natura ekstrawertyków bardzo często doprowadza do tego, że mogą być postrzegani jako zapatrzeni w siebie, o wysokim mniemaniu. Tymczasem wielu z nich boryka się z problemami z pewnością siebie czy poczuciem własnej wartości w takim samym stopniu, co inni. Czasami wolą udawać szczęśliwych niż pozostawać w cieniu.

  • Bywają nietaktowni

Bycie ekstrawertycznym wcale nie jest jednoznaczne z posiadaniem społecznych zdolności. Ekstrawertycy mają problem z trzymaniem języka za zębami, czasami dzielą się zbyt osobistymi szczegółami ze swojego życia. Z tego powodu bywają postrzegani jako niewychowani czy zadufani. Im także zdarza się zaliczać klapę przy wystąpieniach publicznych.

  • Potrzebują czasu na odpoczynek

Ekstrawertycy - jak wszyscy ludzi - również potrzebują czasu na odpoczynek,  z tą różnicą, że zmęczenie pojawia się u nich po dłuższym czasie.  Wizja wiecznie energicznych ekstrawertyków jest raczej złudna.

Czy teraz inaczej postrzegasz swoich ekstrawertycznych znajomych? A może sam jesteś ekstrawertykiem? Możesz to sprawdzić z PERSO.IN - https://perso.in/.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PERSO.IN - test osobowości
http://perso.in/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »