Firma » Finanse

Czym jest testament

Czym jest testament
Zobacz więcej zdjęć »
Testament w polskim prawie rozumiany jest jako czynność prawna o określonych cechach. Przepisy prawa cywilnego wyznaczają przestrzeń, w której podmioty prawa mogą się poruszać bez narażenia się na konsekwencje prawne.

Najczęściej testament rozumie się poprzez kontekst prawa spadkowego, gdzie każda osoba fizyczna, może dysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci. Swoboda testowania nic nie mówi o formie, w jakiej rozrządzeń majątkowych należy dokonywać.

Rozrządzeń majątkowych należy dokonywać w zgodzie z normami ustanowionymi przez państwo, gdyż rzeczy, których dotyczą są nazbyt ważką kwestią, aby osoba fizyczna mogła działać swobodnie w tej kwestii. Są jednak przepisy, które dopuszczają alternatywę w kwestii rozrządzeń.

Alternatywami są testament i umowa o spadek. Umowa o spadek polega na dwustronnym porozumieniu. Charakterystyka tych umów mówi o braku możliwości ich odwołania poprzez działanie jedynie spadkodawcy. Jednak umowy o spadek w polskim prawie są zakazane, gdyż rozwiązanie takie nie daje się pogodzić z pierwotnymi intuicjami spadkodawcy.

Pozostaje więc jedynie testament, który możliwy jest w kilku różnych formach. ednak najlepszym rozwiązaniem jest testament notarialny, praktycznie nie do podważenia. Innymi formami jest testament własnoręczny (holograficzny), ustny, podróżny i wojskowy.

Najczęściej jednak korzysta się z usług notariusza lub spisuje się testament odręcznie.

Testament charakteryzuje się następującymi cechami: testamenty wspólne są zakazane, nie jest skierowany do określonego adresata, może zostać odnaleziony w długi czas po otwarciu spadku i dokonaniu jego działu co nie oznacza iż będzie on ważny, musi zostać sporządzony przez testatora, musi zostać sporządzony w jednej z przepisanych prawem form, testator może w każdym czasie odwołać wszystkie jego postanowienia lub jedynie niektóre, skutki te pojawiają się dopiero z chwila śmierci spadkodawcy, najczęściej wymagany jest podpis osoby spisującej testament, w przypadku testamentu od ręcznego musi być on sporządzony pisemnie nie na komputerze, może zawierać zapis windykacyjny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »