Firma » System prawny

Aplikacja radcowska

Aplikacja radcowska
Zobacz więcej zdjęć »
Czym różni się radca prawny od adwokata? To dosyć ważne, zasadnicze i częste pytanie.

Główną różnicą jest fakt, że radca prawny może pozostawać w stosunku pracy. Nie może on jednak pełnić roli obrońcy w sprawach karnych. Do tego mają prawo wyłacznie adwokaci. Jak widać różnice w kompetencjach są niewielkie, dlatego coraz częściej słychać głosy mówiące o unifikacji.

 

 

Aplikacja radcowska

Do zawodu rady prawnego przygotowuje trzyletnia aplikacja. Zgodnie z prawem rozpoczyna się ona z dniem 1 stycznia każdego roku. Jak pokazują dane statystyczne, co roku przybywa około 100 nowych radców prawnych w kraju.

Aplikacja składa się z zajęć praktycznych i teoretycznych. Rozłożone są zwykle na dwa dni w tygodniu. Nowelizacja ustawy regulująca profesje prawnicze zniosła obowiązek odbywania obowiązkowych praktyk przez aplikantów.

Do aplikacji potrzebny jest egzamin podobnie jak do aplikacji adwokackiej. Egzamin ma formę pisemną, jest to test złożony z 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Egzaminy z poprzednich lat dostępne są w internecie jako testy na aplikację, za pomocą których można sprawdzić swoje umiejętności. Pozytywny wynik egzaminu konkursowego uzyskuje się po udzieleniu 100 prawidłowych odpowiedzi.

Radca bez aplikacji

Aby przystąpić do egzaminu radcowskiego bez konieczności odbycia aplikacji radcowskiej, należy być doktorem nauk prawnych, przez co najmniej 5 lat być na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora.

Ponadto do egzaminu radcowskiego przystąpić mogą kandydaci, którzy zaliczyli egzamin prokuratorski lub sędziowski albo osoby zajmujące stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. 

Odrębną grupę stanowią także absolwenci studiów prawniczych, którzy przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 10 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów.

Natomiast o wpis na listę bez konieczności aplikacji i zdania egzaminu mogą ubiegać się profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych oraz osoby, które co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz ci, którzy zajmowali stanowisko sędziego, prokuratora lub wykonywali zawód adwokata albo notariusza.

Aplikacja radcowska jest nadal najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem na zdobycie zawodu rady prawnego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »